Další zázrak z Česka. Patnáctiletá Bartůňková senzačně uspěla v Istanbulu

av av
17. 4. 2021 18:21
Ještě ani nefiguruje v žebříčku WTA, přesto už dokázala porazit 152. hráčku světa. Patnáctiletá Nikola Bartůňková si připsala senzační úspěch v kvalifikaci turnaje v Istanbulu.
Nikola Bartůňková.
Nikola Bartůňková. | Foto: ČTK

Mladá naděje sehrála teprve třetí duel na dospělém okruhu WTA a zaznamenala první kariérní výhru. V prvním kole kvalifikace na antuce v Istanbulu, kam se dostala díky obdržené divoké kartě, Bartůňková po setech 6:3, 4:6, 6:3 přehrála velkou favoritku Leonii Küngovou ze Švýcarska. 

Mladičká Češka vstoupila do jednoho z nejdůležitějších zápasů dosavadní kariéry bez respektu a během úvodních pěti her ztratila jen pět míčů. 

Ve druhé sadě sice nejprve otočila z 0:2 na 3:2, nakonec v ní ale tahala za kratší konec. Rozhodující dějství nicméně Bartůňková zvládla s přehledem. Nerozhodil ji nevyužitý brejkbol, počkala si na další šanci a tu v pátém gemu využila. Küngová si sice ztracený servis vzala zpět, lepší hru však v závěru předvedla česká hráčka.

Ve finále kvalifikace se utká se 182. tenistkou světa, jednadvacetiletou Ruskou Anastasií Gasanovovou.

Postup do hlavní soutěže by byl dalším fantastickým úspěchem nové vlny talentovaných českých juniorek.

Bartůňková patří mezi největší naděje českého tenisu společně se sestrami Lindou a Brendou Fruhvirtovými nebo Lindou Noskovou. Vloni v jednom z prvních rozhovorů kariéry bez váhání prohlásila, že chce být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy.

"Jde o výjimečný talent. Třeba jen co se týče pohybu, ten je skvělý. Má takový mužský běh, rychlé nohy, to je vždycky dobře. Potenciál tam je obrovský," popsal Bartůňkovou pro deník Aktuálně.cz prezident klubu I. ČLTK Praha Vladislav Šavrda.

Bartůňková má podle něj specifickou tenisovou techniku, která působí téměř jako anomálie. Soupeřkám se proto její hra hůř čte. Největší její zbraní je kreativita, změny rytmu, kraťasy a tenisová chytrost.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy