Čtyřhra beze změny. Do boje o postupový bod nominoval Navrátil Pavláska s Jebavým

ČTK ČTK
16. 9. 2017 13:04
Dvojice Roman Jebavý a Adam Pavlásek zkusí přidat třetí bod českých tenistů v baráži Davisova poháru v Nizozemsku. Kapitán Jaroslav Navrátil nezměnil původně nahlášenou nominaci. Český tým vede po pátečních dvouhrách 2:0.
DC, Česko-Francie: Jaroslav Navrátil
DC, Česko-Francie: Jaroslav Navrátil | Foto: Dalibor Sosna

Haag - Ani Lukáš Rosol, ani Jiří Veselý. Oba čeští singlisté dostali po včerejších pětihodinových bitvách volno, a do čtyřhry se v baráži v Nizozemsku za Českou republiku postaví dvojice Adam Pavlásek, Roman Jebavý. 

Čtyřhra na antuce v Haagu začne ve 13:00 a domácí podle očekávání změnu oproti losu udělali. Nasadí do ní Robina Haaseho a Matweho Middelkoopa.

"Doufám, že nám kluci udělají třetí bod. Roman hrál celý týden v tréninku výborně a Adam mě v Davisově poháru zatím nezklamal. Kluci nemají co ztratit. Holandský pár je favoritem, ale věřím, že jako bojovali Jirka (Veselý) s Lukášem (Rosolem), tak to dneska dokážou tihle dva," řekl Navrátil na facebooku českého týmu.

Jebavého čeká v sedmadvaceti letech daviscupová premiéra a Pavlásek zkusí i do třetice uspět ve čtyřhře. Předloni vyhrál v páru s Jiřím Veselým v 1. kole proti Austrálii a posléze také v baráži v Indii s Radkem Štěpánkem.

V úvodní dvouhře vydřel Veselý vítězství nad 408. hráčem světa Thiemem de Bakkerem po setech 4:6, 6:3, 4:6, 6:4 a 6:3. Poté Rosol překvapil na antuce domácí jedničku Robina Haaseho, kterého porazil 6:7, 6:3, 6:2, 3:6 a 7:5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy