Čilič ovládl turnaj v Basileji a Berdychovi se Turnaj mistrů vzdálil, ve Vídni slavil Murray

30. 10. 2016 16:11
Nedělní program okruhu ATP měl dva hlavní hrdiny. Brit Andy Murray opanoval finále turnaje ve Vídni, kde přetlačil v poměru 6:3 a 7:6 Jo-Wilfrieda Tsongu. Tiebreak druhé sady rozhodl i podnik v Basileji, kde Chorvat Marin Čilič porazil Keie Nišikoriho z Japonska 6:1 a 7:6.
Marin Čilič po vítězství na turnaji v Basileji
Marin Čilič po vítězství na turnaji v Basileji | Foto: Reuters

Basilej - Chorvatský tenista Marin Čilič zdolal ve finále v Basileji 6:1, 7:6 Japonce Keie Nišikoriho a v boji o postup na Turnaj mistrů zvýšil náskok před Tomášem Berdychem. Navíc s největší pravděpodobností vystřídá nejlepšího českého tenistu na desátém místě žebříčku a Berdych z Top Ten vypadne poprvé od června roku 2010.

Čilič v Basileji využil nečekané Berdychovy porážky už v prvním kole souběžně hraného turnaje ve Vídni. Vysoký Chorvat se potřeboval k předstižení českého tenisty na posledním postupovém místě na Turnaj mistrů dostat do finále a v něm díky vítězství nad Nišikorim přidal další body.

V pořadí "Race to London" má nyní Čilič před Berdychem náskok 210 bodů. Tenisté budou o poslední dvě volná místa na finále sezony ATP Tour, které zatím drží Rakušan Dominic Thiem a Čilič, bojovat příští týden na turnaji série Masters v Paříži.

Osmadvacetiletý Čilič zdolal Nišikoriho stejně jako před dvěma lety ve finále US Open a získal šestnáctý titul v kariéře, z toho osmý v hale.

Murray přetlačil Tsongu

Britský tenista Andy Murray potvrdil skvělou podzimní formu triumfem na halovém turnaji ve Vídni a zvýšil tlak na pozici světové jedničky Novaka Djokoviče. Olympijský vítěz z Ria zdolal v dnešním finále 6:3, 7:6 Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie a získal titul na třetím turnaji za sebou.

Devětadvacetiletý Murray vyhrál před cestou do Vídně turnaje v Pekingu a Šanghaji a přemožitele nenašel ani v rakouské metropoli. Dnešního soupeře Tsongu porazil popáté za sebou a v jedenáctém letošním finále získal sedmý titul a celkově 42. v kariéře.

Murray se už příští týden může dostat poprvé v životě na nejvyšší pozici světového žebříčku před dosavadního suveréna Djokoviče. Ve skvělé formě hrající Skot k tomu potřebuje vyhrát turnaj série Masters v Paříži a Srb musí vypadnout dřív než ve finále.