Byla jsem negativní, přiznala Kvitová. Rivalce tentokrát pomohly podmínky

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 5. 2019 10:45
Dlouhá madridská šňůra výher skončila. Petra Kvitová letos na svém milovaném antukovém podniku neuspěla a vypadla ve čtvrtfinále po jasné porážce s Kiki Bertensovou. Po utkání přiznala, že jí nizozemská soupeřka převýšila ve všech herních činnostech.
Podívejte se na sestřih zápasu Kvitová - Bertensová. | Video: Associated Press

Madrid už se Kvitové klaněl třikrát. V letech 2011, 2015 a 2018. Tentokrát ale česká hvězda na půvabném stadionu Caja Mágica nepodala špičkové výkony.

První negativní náznak v nakonec vítězném duelu proti Kristině Mladenovicové ještě vyvážila precizní hrou v dalším kole s Caroline Garciaovou, ve čtvrtfinále ale přišel další herní propad.

A ten už znamenal konec v turnaji, protože na druhé straně stála špičková hráčka schopná potrestat jakoukoli nedokonalost. Bertensová potvrdila příslušnost k té nejvybranější současné elitě, ačkoli sama sebe po postupu do semifinále příliš nechválila.

"Proti Petře je to vždycky těžké, pokaždé když hrajeme, jsou to velké zápasy," zahájila sedmá hráčka žebříčku své hodnocení duelu, který skončil výsledkem 6:2, 6:3. Bertensová se domnívala, že oproti loňskému finále, které Kvitová zvládla po výrazně dramatičtějším průběhu, neudělala nic jinak. 

"Hrála jsem podobně, spíš si myslím, že Petra dnes neměla svůj den," všimla si Bertensová. A přiznala, že podmínky v pozdně večerním utkání hrály v její prospěch.

"Minulý rok byla zavřená střecha, což pomohlo Petře. Dnes bylo chladněji, větrněji, což zase více sedělo mě. A hrála jsem od začátku solidně," dodala nizozemská hráčka.

Tahle výměna se Kvitové povedla, tleskala i Bertensová:

Kvitová se nevymlouvala. O podmínkách se při svém hodnocení na tiskové konferenci vůbec nezmínila. Ze svého výkonu byla hodně rozpačitá.

"Očividně jsem ze všeho unavená. Ona se na zápas připravila o mnoho lépe," konstatovala. Zatímco proti Garciaové předvedla fenomenální výkon na podání a soupeřce povolila jediný brejk za celý zápas, s Bertensovou se servírovací jistota vytratila.

"Nemohla jsem se do toho dostat, podávala jsem špatně a to byl opravdu problém, protože jsem cítila, že nejsem schopná až tak dobrého pohybu," vysvětlila česká tenistka, proč ve čtvrtfinále potřebovala dobrý servis víc, než kdy jindy. "Když jsme hrály výměny, ona prakticky nikdy neminula."

Kvitovou v těžkém utkání nenabudil ani kouč Jiří Vaněk, který apeloval na její bojovné srdce.

"Můžu také říct, že jsem byla v mysli celkem negativní. Kiki hrála svou hru a já byla jen tou druhou hráčkou na dvorci," dodala tenistka, která po neúspěšné obhajobě titulu klesne v novém žebříčku z druhé příčky na čtvrté nebo páté místo.

Kvitovou může přeskočit i Bertensová, k tomu ale potřebuje vyhrát celý turnaj. V semifinále čeká Nizozemku Američanka Sloane Stephensová. Ve druhé bitvě o finále se utkají Simona Halepová s Belindou Bencicovou.

Jedna z mnoha skvělých výměn od Bertensové:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy