První set jsem Tomášovi ukradl, popisoval Federer. Berdycha to zlomilo, loučí se ve čtvrtfinále

24. 1. 2018 12:43
Tomáš Berdych se s Australian Open loučí, ve třech setech podlehl Rogeru Federerovi.
Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Australian Open
Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Australian Open | Foto: Reuters

Melbourne - Tomáš Berdych ve čtvrtfinále tenisového Australian Open nestačil na favorizovaného obhájce titulu Rogera Federera. V první sadě nevyužil dva setboly a švýcarskému obhájci titulu podlehl 6:7, 3:6 a 4:6. Ve dvouhrách v Melbourne tak už vypadli všichni Češi. Čtvrtfinále dnes bylo konečnou také pro Karolínu Plíškovou, kterou přehrála světová jednička Simona Halepová.

Podobně jako Plíšková také Berdych vstoupil do zápasu lépe. Hned při první příležitosti vzal Federerovi servis a v prvním setu vedl ještě 5:2. V devátém gamu si při podání na výhru v setu po třech odvrácených brejkbolech esem vytvořil setbol, ale Federer ho o něj vítězným returnem připravil a pak snížil na 4:5.

V následující hře měl Berdych po Federerově dvojchybě další šanci na ukončení setu, ale v dlouhé výměně chyboval z bekhendu. A v tie-breaku mu Federer povolil jen bod.

Zisk prvního setu označil Federer za klíčový pro další vývoj zápasu. "Tomáš hrál skvěle, zejména v prvních dvou setech, ve třetím už, myslím, úroveň jeho hry trochu klesla. Ten první set mohl dopadnout jakkoliv. On si ho taky zasloužil, takže jsem mu ho tak trochu ukradl," řekl v rozhovoru na kurtu.

Švýcar pak převzal kontrolu nad zápasem. Lépe podával a byl agresivnější, nastřílel patnáct es a celkem 61 vítězných úderů. Berdych mu dokázal prolomit servis už jen jednou ve třetí sadě, kdy srovnal na 2:2, ale vzápětí vlastní podání znovu ztratil. Utkání Federer ukončil čistou hrou při svém servisu.

Federer vyřadil Berdycha na Australian Open potřetí za sebou a celkem popáté. Berdych vzájemný duel prohrál podeváté v řadě. O postup do finále se Švýcar utká s jednadvacetiletým překvapením turnaje Čong Hjonem z Koreje, jenž zdolal Američana Tennyse Sandgrena 6:4, 7:6 a 6:3.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 55 milionů australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Federer (2-Švýc.) - Berdych (19-ČR) 7:6 (7:1), 6:3, 6:4, Čong Hjon (Korea) - Sandgren (USA) 6:4, 7:6 (7:5), 6:3.

Ženy:

Halepová (1-Rum.) - Karolína Plíšková (6-ČR) 6:3, 6:2, Kerberová (21-Něm.) - Keysová (17-USA) 6:1, 6:2.

Čtyřhra - semifinále:

Vesninová, Makarovová (2-Rus.) - Beguová, Niculescuová (10-Rum.) 6:4, 6:3, Mladenovicová, Babosová (5-Fr./Maď.) - Sie Šu-wej, Pcheng Šuaj (8-Tchaj-wan/Čína) 6:4, 6:2.

Junioři:

Dvouhra - 3. kolo:

McHugh (Brit.) - Štyler (14-ČR) 7:6 (7:1), 6:3.

Čtyřhra - čtvrtfinále:

MacháčŠtyler (6-ČR) - McHugh, Skatov (4-Brit./Rus.) 2:6, 7:5, 10:6, Molleker, Squire (Něm.) - Paulson, Henning (ČR/JAR) 6:7 (3:7), 7:5, 10:5.