"Ať si Murray hraje, do kdy chce." Lendl vrátil úder rozhořčenému Wilanderovi

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 11. 2020 19:15
Měl by skončit, zabírá místo mladým. Nějak tak by se dala shrnout kritika z úst Matse Wilandera na účet britského tenisty Andyho Murrayho během French Open na konci září. Nyní to bývalé švédské světové jedničce vrátila jiná legenda: Ivan Lendl.
Andy Murray a Ivan Lendl
Andy Murray a Ivan Lendl | Foto: Reuters

"Je těžké skončit, ale já udělal tu chybu, že jsem se vrátil a zabíral místo mladším, více motivovaným tenistům, kteří byli lepší než já. Bojím se o Andyho. Moc bych od něj chtěl slyšet, proč ještě pokračuje a dává nám falešnou naději, že se dokáže vrátit na vrchol. Jsem zklamaný," uvedl Wilander před měsícem a půl.

Reagoval tak na jednoznačnou porážku Murrayho v prvním kole amerického grandslamu, kde ho zcela jasně ve třech setech přejel jiný veterán Švýcar Stan Wawrinka. Podle bývalého švédského tenisty by třiatřicetiletý Skot měl přestat brát mladíkům divoké karty a raději ukončit kariéru. 

Po těchto výrocích se na hlavu Wilandera snesla pořádná kritika. Ostře se do něj pustil Daniel Vallverdu, nyní už bývalý kouč Karolíny Plíškové, nebo australský tenista Nick Kyrgios.

"Dostal jsem se tím výrokem do potíží. Ale reagoval jsem jen na to, že jsem viděl, jak je Andy na kurtu nezúčastněný, nebyl naštvaný, nezajímalo ho, jak hraje, neukázal emoce," vysvětlil Wilander v nejnovějším dílu "vodcastu" Tennis Legends na Eurosportu.

S ním byl v pořadu také bývalý kouč Murrayho Ivan Lendl a ke kritice švédského experta si ještě přisadil.

"Vím, že už sis s tím užil své. Ale i já musím říct, že nesouhlasím. Nenazval bych to emocemi, ale vášní pro tenis. A tu Andy má. To, co se stalo v Paříži, bylo něco výjimečného, muselo se mu něco přihodit," myslí si Lendl.

Sám už v minulosti řešil s médií podobná témata, když se ho někdo zeptal na Petea Samprase před tím, než v 31 letech vyhrál poslední US Open. "Ptali se: Neměl by Pete skončit? A já odpovídal: Pete si zasloužil právo skončit, až bude chtít. Proto říkám i teď, ať si Andy hraje, jak dlouho chce," prohlásil ostravský rodák.

Vyvrací i Wilanderův názor, že divoké karty na turnajích by měly být jen pro mladé tenisové naděje, a ne pro staré bardy typu Murrayho.

"Měli bychom si připomenout původní účel takových divokých karet. Dávaly se obvykle k dispozici sponzorům, aby ti dostali na turnaj atraktivní hráče. Pak se to nějak otočilo a začali se podporovat mladí. To je samozřejmě také správně, ale nikde není psáno, že kartu musí dostat jen mladík," dodal Lendl.

Podle něj si tak Murray zaslouží podporu, a to už jen tím, jak letos na jiných turnajích ukázal, že se dokáže po operacích kyčle zase vrátit do formy.

"V tom já souhlasím, přeju mu to, zaslouží si to," zmírnil svou kritiku nakonec Wilander.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy