Tenhle tatarák zatím chutná kysele. Straka při debutu v Budějovicích prohrál 1:3

4. 8. 2024 16:27
Fotbalisté Českých Budějovic ve 3. kole první ligy překvapivě prohráli doma s Pardubicemi 1:3 a nevyšla jim obnovená premiéra pod novým trenérem Františkem Strakou. Hradec Králové porazil doma Mladou Boleslav 2:1, přestože hrál od 21. minuty bez vyloučeného Petra Juliše.
Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš, Michal Čupr a mezi nimi Jiří Beran st.
Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš, Michal Čupr a mezi nimi Jiří Beran st. | Foto: ČTK

Východočeši rozhodli už během úvodních 23 minut. Nejprve si dal vlastní gól domácí obránce Nicolas Keckeisen a poté se trefili Jan Kalabiška s Vojtěchem Patrákem. Po změně stran snížil Vincent Trummer.

Jihočeši ani ve třetím kole nebodovali a zůstávají na posledním místě tabulky o skóre za Teplicemi. Pardubičtí poprvé v sezoně bodovali a posunuli se na devátou příčku. Nad Dynamem v nejvyšší soutěži zvítězili potřetí z posledních čtyř zápasů.

Straka, který v týdnu nahradil odvolaného trenéra Lercha a do české lize se vrátil po téměř pěti letech, dal hned v obnovené premiéře na lavičce Jihočechů šanci nové brankářské posile Fendrichovi. Akvizice z Jablonce ale prožila s novými spoluhráči hororový vstup do zápasu.

Domácí v úvodu ještě přežili první varování, když v dobré příležitosti hlavičkoval volný Noslin, čerstvá pardubická posila, nepřesně. V 10. minutě však už hosté vedli. Po centru od Kalabišky se v pokutovém území položil do míče bránící Keckeisen a v pádu hlavou nechtěně překonal vlastního gólmana.

Než se Dynamo stačilo probrat, už prohrávalo 0:2. V 18. minutě nacentroval Zlatohlávek na Kalabišku a ten pohodlně překonal Fendricha. Letní posila ze Slovácka skórovala podruhé z dosavadních tří kol. Povedený úvod Východočechů pak ve 23. minutě podtrhl Patrák, který se uvolil a zvýšil už na rozdíl tří gólů.

Po změně stran se hrálo jen na jednu branku a Dynamo brzy snížilo. V 58. minutě nacentroval do pokutového území Šigut, míč se odrazil k Trummerovi a ten jej poslal do sítě. Rakouský obránce zaznamenal první branku Jihočechů v ligové sezoně, na gól tak už v soutěži čeká jen Slovácko.

Jihočeši po snížení výrazně ožili a byli jednoznačně lepším týmem. Velkou šanci měl v 63. minutě Tranziska, jehož pokus zblízka vyrazil brankář Budinský. Německý útočník se neprosadil ani v 75. minutě, kdy vypálil do břevna.

Domácí se vzápětí marně dožadovali penalty poté, co míč v pokutovém území zasáhl Tischlera do horní části ruky. Sudí Petřík k velké nevoli Dynama nenařídil pokutový kop ani po konzultaci s videorozhodčím.

Jihočeši byli až do závěru nebezpeční, na rohové kopy zvítězili drtivě 11:1 a měli o téměř gól a půl vyšší statistiku očekávaných branek. Pardubičtí se však s vypětím sil už ubránili, v další velké šanci Suchan trefil pouze spoluhráče.

Vítězství i v oslabení

Mladoboleslavští se ujali vedení už po 59 sekundách díky vlastnímu gólu Filipa Čiháka. V sedmé minutě srovnal Adam Vlkanova a v 51. minutě napravil vítěznou brankou zaváhání z úvodu utkání Čihák. "Votroci" mají na kontě šest bodů a v neúplné tabulce jsou pátí. Středočeši podruhé v sezoně prohráli a zůstali na třech bodech.

Středočeši nezvládli generálku na čtvrteční úvodní duel 3. předkola Konferenční ligy, v němž přivítají izraelský tým Hapoel Beer Ševa. Hradci v nejvyšší soutěži podlehli po třech utkáních. Východočeši doma v lize zvítězili počtvrté za sebou, na svém stadionu prohráli jediný z posledních 10 zápasů v nejvyšší soutěži.

Mladá Boleslav si vybojovala účast v pohárech díky vítězství v utkání o Konferenční ligu právě proti Hradci a stejně jako v červnovém duelu na domácí půdě šla brzy do vedení. Kušej se uvolnil na levé straně a jeho střílený centr před bránu si v pádu srazil do vlastní sítě Čihák. Středočeši stihli otevřít skóre ještě v úvodní minutě a postarali se o nejrychlejší gól nového ligového ročníku.

Už v sedmé minutě ale bylo vyrovnáno. Čmelík kolmicí vyslal za obranu Mihálika, který našel v pokutovém území Vlkanovu a ten pohlednou kombinaci z plného běhu pohotově zakončil. Bývalý český reprezentant, jenž kvůli zranění chyběl před týdnem při porážce 0:1 v Plzni, se trefil hned ve druhém soutěžním utkání po svém letním návratu do mateřského klubu.

Scénář z posledního vzájemného souboje se podruhé zopakoval v 21. minutě. Juliš ostrým skluzem na kotník dohrál Langhamera a sudí Zaoral po poradě s videorozhodčím a zhlédnutí opakovaného záznamu "povýšil" původní žlutou kartu na červenou. Rovněž v utkání o Konferenční ligu hráli "Votroci" v oslabení, ve 42. minutě byl vyloučen Klíma.

Hosté ihned dostali domácí pod tlak a vytvářeli si jeden nebezpečný útok za druhým. Největší šanci měl Stránský, na zadní tyči ale nedokázal míč usměrnit do brány. Ke konci poločasu se Hradec přece jen vrátil do hry a v 51. minutě završil obrat. Na Horákův centr ze standardní situace vyskočil nejvýše Čihák a tentokrát se trefil do správně sítě.

Záhy mohl srovnat z brejku Ladra, z úhlu ale vypálil nepřesně. Středočeši v závěrečné půlhodině znovu stupňovali tlak. V 71. minutě měl na hlavě vyrovnání Král, který po rohovém kopu trefil břevno. Ze vzduchu neuspěl ani Kostka a v 80. minutě ani Buryán, jehož hlavičku zblízka vyškrábl Zadražil povedenou "robinsonádou".

Domácí gólman se blýskl i v nastavení proti Ladrově ráně zpoza vápna. Mladoboleslavští srovnat nedokázali a nenavázali na předchozí ligový triumf 3:0 nad Slováckem a na dvě vítězství v předkole Konferenční ligy proti litevskému Transinvestu.

Dynamo České Budějovice - FK Pardubice 1:3 (0:3)

Branky: 58. Trummer - 10. vlastní Keckeisen, 18. Kalabiška, 23. Patrák. Rozhodčí: Petřík - Machač, Volf - Adámková (video). ŽK: Kotula, Hubínek - Noslin, Zlatohlávek, Tischler, Vacek. Diváci: 3612.

Č. Budějovice: Fendrich - Kotula (46. Tranziska), Havel, Keckeisen (37. Čoudek), Trummer - Hubínek - Šigut (81. Hora), Suchan, Zíka (55. Ogiomade), Martin (55. Čermák) - Ondrášek. Trenér: Straka.

Pardubice: Budinský - Surzyn, Noslin (65. Vacek), Jindra, Kalabiška - Solil, Polyák - Leipold (60. Tischler), Zlatohlávek (78. Míšek), Patrák (60. Sychra) - Huf (65. Yahaya). Trenér: Saňák.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 7. Vlkanova, 51. Čihák - 1. vlastní Čihák. Rozhodčí: Zaoral - Pochylý, Dohnálek - Radina (video). ŽK: Zadražil - Vojta, Králik. ČK: 21. Juliš (Hradec). Diváci: 6166.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Spáčil - Čmelík (88. Harazim), Kodeš, Dancák, Horák - Juliš, Vlkanova (78. Kučera) - Mihálik (62. Koubek). Trenér: Horejš.

M. Boleslav: Trmal - Král, Suchý, Králik - Stránský (46. Fulnek), Vydra, Langhamer, Kostka - Mareček (46. Ladra), Kušej (69. Buryán) - Pulkrab (69. Vojta). Trenér: Holoubek.