Světový rekord a zlato. Isinbajevová svou misi splnila

sid
18. 8. 2008 16:37
Ruská tyčkařka skočila v Pekingu 505 centimetrů
Ruská tyčkařka Jelena isinbajevová slaví svůj nový světový rekord
Ruská tyčkařka Jelena isinbajevová slaví svůj nový světový rekord | Foto: Reuters

Peking - Nic jiného než její vítězství se neočekávalo. Optimisté věřili také v nový světový rekord. Oba tyto předpoklady ruská atletka Jelena Isinbajevová naplnila a na olympiádě triumfovala výkonem 505 centimetrů.

Druhá Američanka Jennifer Stuczynská zaostala za favoritkou o celých pětadvacet centimetrů. Třetí krajanka Světlana Feofanovová překonala ještě o dalších pět méně.

K prvenství stačily famózní Isinbajevové pouhé dva pokusy. Tím prvním skočila 470, druhým 485 centimetrů. S laťkou v této výšce už si žádná z jejích soupeřek nedokázala poradit.

Čtěte také:
Čtvrtkařka Hejnová je ve finále. Novotný v dálce osmý
Cechlová bojovala o medaili marně. Skončila pátá

Pak už všichni diváci na stadionu Ptačí hnízdo netrpělivě čekali na pokusy světové rekordmanky na 505 centimetrech.

Ještě předtím si ale Isinbajevová nechala na stojany nastavit "pouhých" 495 centimetrů, hodnotu nového olympijského rekordu. Dvakrát sice shodila, třetí pokus byl ale už úspěšný, a tak se laťka zvedla o další decimetr.

I na hodnotě nového světového maxima se ruská atletka dvakrát zadrhla. Pak ale znovu přišel pokus číslo tři, ve kterém už nezaváhala a rozjásala devadesát tisíc diváků na olympijském stadionu.

Výsledky:
1. Isinbajevová (Rusko) 505 cm - světový rekord
2. Stuczynská (USA) 480
3. Feofanovová (Rusko) 475

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy