Slovenka sahá po medaili. Závod přitom skončil před dvanácti lety a ona doběhla osmá

Rudolf Černík Rudolf Černík
4. 9. 2024 9:42
Slovenskou atletku Lucii Hrivnák Klocovou už dělí jen jedna příčka od olympijské medaile. Závod přitom skončil před dvanácti lety a ona v něm doběhla osmá.
Lucia Klocová na olympiádě v Londýně 2012
Lucia Klocová na olympiádě v Londýně 2012 | Foto: Profimedia

Ve finále běhu na 1500 metrů na hrách v Londýně finišovala tehdy osmadvacetiletá Slovenka na osmé pozici. Tedy dost daleko od stupňů vítězů. Jenže teď, po dvanácti letech, už je hned pod nimi.

"Nevěřím, že soutěžíme za stejných podmínek," prohlásila britská běžkyně Lisa Dobriskeyová hned po doběhu olympijského závodu.

"Myslím, že ti lidé budou chyceni. Každopádně držím palce," doplnila žena, kterou v cíli registrovali hned za Slovenkou.

I když volila velmi opatrný jazyk a slovo "doping" v jejím vyjádření konkrétně nezaznělo, stala se Dobriskeyová okamžitě terčem kritiky.

Jenže dění v dalších letech jí dalo jasně za pravdu. V květnu 2013 se objevily zprávy o dopingovém prohřešku vítězné Asli Cakir Alptekinové. A protože by byl druhý, hrozil turecké atletce doživotní zákaz činnosti.

Kauza se táhla několik let a skončila dohodou v roce 2015. Alptekinová se výměnou za osmiletý trest vzdala kromě jiných i zlaté olympijské medaile z Londýna.

Mimochodem, v roce 2017, tedy krátce poté, co jí byl po odpykání poloviny zbytek trestu prominut, měla Alptekinová třetí pozitivní test a dočkala se přece jen doživotní atletické stopky.

Nicméně z výsledkové listiny londýnského závodu postupně kvůli použití nedovolených látek zmizely i původně druhá Gamze Bulutová, krajanka Alptekinové, a šestá Běloruska Natallja Karejvová (a také Ruska Jekatěrina Kostecká, ta však skončila až za Klocovou).

Slovenská reprezentantka se tak neustále posouvala upravovaným pořadím vpřed. A nyní rozhodla Mezinárodní sportovní arbitráž o anulování výsledků další Rusky, Taťjany Tomašovové Ta v Londýně doběhla čtvrtá, postupně se však propracovala až ke stříbru, o které teď přišla.

Pořadí závodu tedy momentálně vypadá následovně: 1. Maryam Yusuf Jamalová (Bahrajn), 2. Abeba Aregawiová (Etiopie), 3. Shannon Rowburyová (USA), 4. Lucia Klocová (Slovensko), 5. Lisa Dobriskeyová (Velká Británie).

Těžko však říct, jestli je konečné. Třeba se Slovensko časem dočká po stříbru (sportovní střelba) a třech bronzech (sportovní střelba a dvakrát vodní slalom) páté medaile z olympiády 2012 v Londýně…

Mohlo by vás zajímat: Přílet olympijských medailistů z Paříže:

Přílet olympijských medailistů Josefa Dostála, Martina Fuksy a Nikoly Ogrodníkové z Paříže | Video: ČTK