Slováci v euforii, na Euru šokovali výhrou nad Belgií. Dvakrát je spasil VAR

17. 6. 2024 20:03
Slovenští fotbalisté ve svém úvodním utkání na mistrovství Evropy v Německu zaskočili favorizovanou Belgii a zvítězili 1:0.
Radost Slovenska
Radost Slovenska | Foto: Reuters

O vítězný gól se postaral v sedmé minutě útočník pražské Slavie Ivan Schranz.

Belgický kanonýr Romelu Lukaku se dvakrát radoval z branky předčasně, po zásahu videorozhodčího nebyly jeho trefy uznány.

Spolu se Schranzem nastoupil v základní sestavě slovenského týmu také sparťan Lukáš Haraslín, na lavičce zůstali liberecký Lubomír Tupta a ostravský Tomáš Rigo.

Českou ligu si v minulosti zahrálo i trio Martin Dúbravka, Dávid Hancko a Patrik Hrošovský. První dva jmenovaní byli klíčovými postavami zápasu.

V úvodu zápasu sehrál důležitou roli mladý Doku. Nejprve unikl od poloviny hřiště až k pokutovému území, přes De Bruyneho se míč dostal k Lukakuovi, který ale brankáře ve vyložené šanci Dúbravku neprostřelil.

V 7. minutě útočník Manchesteru City hrubě chyboval v rozehrávce, s Kuckovým zakončením si ještě gólman Casteels poradil, jenže Schranz už z dorážky poslal míč do sítě.

Asistent nejprve odmával ofsajd, rozbor u videa však ukázal, že všechno bylo v pořádku. Útočník z Edenu si ve 23. mezistátním zápase připsal čtvrtý gól.

Ani v dalším průběhu nebyla o šance nouze. Po zaváhání Dúbravky se Trossard snažil trefit opuštěnou branku, ovšem vystřelil nad břevno.

Na druhé straně Kucka přesně odcentroval na Haraslína, jehož prudký volej Casteels bravurně vyrazil. Lukaku si před přestávkou naběhl mezi stopery, chtěl si obhodit brankáře, ale míč mu utekl.

Belgičané si ve druhém poločase vytvořili velký tlak. Lukaku se v 56. minutě radoval z vyrovnání, jenže v jeho případě video odhalilo těsný ofsajd a gól neplatil.

Při Trossardově šanci se vytáhl Dúbravka, Lukaku pak trefil boční síť a ránu střídajícího Bakayoka zastavil na brankové čáře Hancko.

Lukaku skóroval i v 86. minutě, ovšem videorozhodčí odhalil lehký dotek ruky centrujícího Opendy a ani tento gól neplatil. Slováci se tak mohli radovat z překvapivé výhry.

Belgie je třetí tým žebříčku FIFA a byla jednoznačným favoritem skupiny. "Rudí ďáblové" chtějí konečně naplnit vysoká očekávání a po 44 letech projít mezi nejlepší čtyřku turnaje. Na posledních dvou šampionátech skončili ve čtvrtfinále. Úvodní porážka jim však plány komplikuje.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina E (Frankfurt nad Mohanem):

Belgie - Slovensko 0:1 (0:1)

Branka: 7. Schranz. Rozhodčí: Meler - Eyisoy, Ersoy (všichni Tur.) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Mangala, Tielemans, Lukebakio - Schranz. Diváci: 45.181.

Sestavy:

Belgie: Casteels - Castagne, Faes, Debast, Carrasco (84. Openda) - Mangala (58. Bakayoko), Onana - Trossard (74. Tielemans), De Bruyne, Doku (84. Lukebakio) - Lukaku. Trenér: Tedesco.

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (90.+4 Obert) - Schranz (81. Ďuriš), Boženík (69. Strelec), Haraslín (69. Suslov). Trenér: Calzona.

1. Rumunsko 1 1 0 0 3:0 3
2. Slovensko 1 1 0 0 1:0 3
3. Belgie 1 0 0 1 0:1 0
4. Ukrajina 1 0 0 1 0:3 0