Slavia vyválčila desátou výhru v řadě. Sešívané nezastavil ani výborný Jablonec

před 3 hodinami
Slavia ve 12. kole první ligy zvítězila v Jablonci 2:1. Vršovičtí nadále zůstávají jediným neporaženým týmem soutěže a vedou tabulku o šest bodů před pražským rivalem a obhájcem titulu Spartou. Na Střelnici otevřel v 18. minutě skóre premiérovým gólem za červenobílé Simion Michez a po hodině hry přidal pojistku Ondřej Lingr. Vzápětí snížil Vachtang Čanturišvili, ale srovnat již domácí nestihli.
Antonín Kinský zasahuje proti hlavičce Martina Cedidly v závěru utkání
Antonín Kinský zasahuje proti hlavičce Martina Cedidly v závěru utkání | Foto: ČTK

Slavia v lize s Jabloncem počtrnácté za sebou neprohrála, z toho podvanácté zvítězila. Celek z Edenu v posledních 10 kolech bodoval naplno. Severočeši naopak nenavázali na minulé drtivé vítězství 5:0 v Liberci a v lize utrpěli porážku po dvou výhrách. V tabulce jsou šestí.

"Měli jsme ze zápasu velký respekt, vše se potvrdilo. Jablonec ukázal, že jeho výsledky nejsou náhodné. Bylo to jako evropský zápas ve velké intenzitě. Jsou to vydřené tři body, ale kvalitou zasloužené," řekl na tiskové konferenci trenér Pražanů Jindřich Trpišovský.

Slavii kvůli karetním trestům scházeli Oscar s Douděrou a místo nich dostali šanci Prebsl s Michezem, jenž za Pražany v lize poprvé nastoupil v základní sestavě. Trenérovi Trpišovskému se tento tah brzy vyplatil. Kamerunský krajní hráč v 18. minutě po spolupráci obou halfbeků zblízka poslal pod břevno přihrávku z levé strany od Dioufa a dočkal se prvního gólu za červenobílé.

"Přihrávka byla perfektní. Dobře jsem načasoval náběh a pak už bylo snadné dostat míč do sítě. Jsem velmi šťastný za tým i za sebe," řekl O2 TV Michez. "První gól byl zbytečný. Diouf si tam dal dobrý první dotek, ale mohli jsme u toho udělat některé věci líp," mínil jablonecký trenér Luboš Kozel.

Po půlhodině hry připravil Provod velkou šanci pro Lingra, ale brankář Hanuš, jenž dříve působil ve Slavii, dobře vyběhl a zasáhl. Na opačné straně napřáhl Nebyla a gólman Kinský jeho pokus zlikvidoval až nadvakrát. Po 38 minutách slávistický kapitán Bořil technickou ránou nepřekonal Hanuše a jubilejní 300. start v české lize brankou neoslavil.

Po hodině hry už favorit zvýšil. Provod se protáhl po pravé straně a jeho přízemní centr zužitkoval povedenou střelou k zadní tyči Lingr. Český reprezentant si připsal premiérový gól od letního návratu do Slavie a první soutěžní branku od června.

"Řekl bych, že na gól čekal. Jeho výkony byly v posledních zápasech skvělé a jelikož je svým naturelem zvyklý dávat góly pravidelně, byl to pro něj důležitý zásah po návratu. Určitě mu pomůže," mínil Trpišovský.

Severočeši hned za pět minut snížili. Čanturišvili si ze strany navedl míč a povedenou ranou zpoza vápna zamířil přesně k zadní tyči. Gruzínský záložník se trefil poprvé od úvodního kola, Slavia až v pátém venkovním duelu této sezony nejvyšší soutěže inkasovala.

"Slávisti si dávali pozor na mou pravou nohu, šli doprava. Já si to seknul doleva, vyšlo to hezky. Jiné řešení jsem neměl," řekl Čanturišvili. "V druhé půli do toho Jablonec lépe vstoupil, přesto jsme dali po hezké akci gól na 2:0. Jenže pak přišlo snížení, pro Čanturišviliho to byl snad první gól levačkou. Museli jsme potom hodně zabrat a stálo nás to spoustu sil," řekl Trpišovský.

V 72. minutě doklepl na druhé straně balon do sítě Chorý, stál však v jasném ofsajdu. Domácí se pak marně dožadovali penalty za údajnou ruku. V 83. minutě postupovali Jablonečtí do přečíslení, které však Polidar zakončil nepřesnou střelou.

Severočeši překvapivě dostali favorita chvílemi pod tlak a v 87. minutě byli blízko vyrovnání, Cedidlovu tečovanou hlavičku po rohu však vytáhl nad břevno Kinský. V závěru už Pražané náskok udrželi a v Jablonci v lize podesáté za sebou bodovali. Severočeši doma v nejvyšší soutěži prohráli teprve podruhé z posledních 10 zápasů.

"V druhé půli jsme dostali druhý gól a zdálo se to rozhodnuté. Ale cením si toho, že jsme se vrátili do zápasu a ožili gólem Čanturišviliho. Šli jsme i za vyrovnáním, šance tam na to byly. Byl to velmi kvalitní zápas, v souhrnu asi byla Slavia o ten gól lepší," mínil Kozel, který v minulosti v pražském klubu hrával a vedl B-mužstvo.

FK Jablonec - Slavia Praha 1:2 (0:1)

Branky: 66. Čanturišvili - 18. Michez, 61. Lingr. Rozhodčí: Rouček - Nádvorník, Machač - Všetečka (video). Bez karet. Diváci: 5237.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Tekijaški, Cedidla - Čanturišvili, Nebyla (74. Fortelný), Beran, Polidar (88. Souček) - Kanakimana (65. Alégué), Hollý (65. Chramosta) - Puškáč (74. Schánělec). Trenér: Kozel.

Slavia: Kinský - Holeš, Zima, Bořil - Michez (83. Wallem), Zafeiris (82. Ševčík), Prebsl (90. Chaloupek), Diouf (82. Zmrzlý) - Lingr (63. Chytil), Provod - Chorý. Trenér: Trpišovský.