Chorý režíroval výhru Slavie ve 3. předkole LM, Baník v Kodani sahal po remíze

7. 8. 2024 20:56
Fotbalisté Slavie vstoupili do kvalifikace Ligy mistrů vítězstvím 3:1 v úvodním domácím zápase 3. předkola proti Unionu Saint-Gilloise a před odvetou v Belgii se přiblížili k postupu.
Tomáš Chorý v dresu Slavie
Tomáš Chorý v dresu Slavie | Foto: Milan Kammermayer

V prvním poločase se dvakrát hlavou prosadil útočník Tomáš Chorý, který dal premiérové branky po letním přestupu z Plzně. Po pauze se trefil Oscar Dorley, hosté snížili v 72. minutě po vlastním gólu Alexandra Bužka.

Jiný střídající hráč Mohammed Fuseini dostal v 85. minutě červenou kartu, ale Pražané už krátkou přesilovku nevyužili.

Odveta mezi druhým týmem minulé sezony české a belgické nejvyšší soutěže se odehraje v úterý v Bruselu. Slavia v kvalifikaci usiluje o třetí postup do hlavní fáze Ligy mistrů, dosud si ji zahrála v letech 2007 a 2019.

Pokud by Saint-Gilloise vyřadila, v závěrečném 4. předkole by se utkala s lepším z dvojice Lille - Fenerbahce Istanbul. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského mají už nyní jistotu minimálně hlavní části Evropské ligy.

Slavia postrádala kvůli trestu za vyloučení ze závěru minulé pohárové sezony jednoho z kapitánů Holeše a na jeho pozici pravého stopera se ze zálohy zasunul Prebsl, letní navrátilec z hostování.

Ve středu pole dostal šanci Zafeiris a stejně jako on nastoupil poprvé v sezoně v základní sestavě také Chorý.

Úvod zápasu výhře Pražanů příliš nenasvědčoval. Belgický celek, který na jaře těsně nedosáhl na ligový titul, v první čtvrthodině působil lepším dojmem a hned ve třetí minutě zahrozil. Puertasův přízemní centr z levé strany se odrazil od Eckerta a míč o centimetry minul tyč.

Domácí se postupně dostali do tempa. V 15. minutě ještě Provodovu hlavičku zlikvidoval brankář, ale za chvíli už domácí udeřili. Na Provodův centr z levé strany si v 19. minutě naskočil Chorý, v souboji přetlačil obránce a důraznou hlavičkou otevřel skóre.

V 41. minutě Pražané po dalším centru zvýšili. Na Zafeirisův rohový kop si naskočil důrazný Chorý, protlačil se k hlavičce a dostal balon do sítě, i když si gólman Moris na míč sáhl. Český reprezentační útočník dal dvě branky v jednom utkání poprvé od dubnového vítězství Plzně nad Teplicemi 3:0.

Na stadionem v Edenu, kam dorazilo přes 18 tisíc diváků, se poté rozpršelo, Pražany to ale v rozletu nezastavilo. Do druhé půle vstoupili velmi aktivně. V 54. minutě Diouf zpoza vápna těsně minul a o kousek nenavázal na svůj gól při páteční ligové výhře 1:0 v Liberci.

Poté po standardní situaci zasáhl po hlavičce vlastního spoluhráče s pomocí břevna Moris, následně ale brankář Unionu v 57. minutě udělal velkou chybu při rozehrávce a Oscar ji nekompromisně potrestal střelou na zadní tyč.

Vzápětí liberijský reprezentant jen těsně nedosáhl na míč v další šanci. Hosté byli viditelně zaskočení, zpět do dvojzápasu je ale na konci 72. minuty vrátil střídající Bužek.

Dvacetiletý mladík krátce po příchodu na trávník při své soutěžní premiéře za Slavii po centru z pravé strany nešťastně srazil míč za brankáře Kinského.

V 85. minutě střídající Fuseini po faulu na svou osobu zbytečně strčil do protihráče a od německého rozhodčího dostal rovnou červenou kartu.

Slavia krátkou přesilovku nevyužila, i tak mohla slavit cenný triumf nad týmem, který v minulém pohárovém ročníku dokázal zvítězit v Istanbulu nad Fenerbahce, ve Frankfurtu nebo nad Liverpoolem. Pražané ani ve čtvrtém soutěžním duelu v sezoně neprohráli.

Baník vzdoroval silné Kodani

Fotbalisté Ostravy prohráli v úvodním zápase 3. předkola Konferenční ligy na hřišti FC Kodaň 0:1. V první minutě nastavení rozhodl o výhře favorita střídající Victor Froholdt. Odveta je na programu příští čtvrtek.

Baník hraje poháry po 14 letech, ve skupinové fázi ještě nikdy nebyl. V letošní kvalifikaci Konferenční ligy prohrál poprvé, v minulém předkole dvakrát zdolal arménské mužstvo Urartu.

Kodaň vyhrála po normální hrací době teprve druhý z posledních osmi pohárových zápasů s českými celky.

Postupující se v závěrečném 4. předkole utká s vítězem duelu Kilmarnock - Tromsö, poražený v pohárech skončí.

Týmy se utkaly poprvé. Ostrava odehrála úvodní minuty aktivně, byť bez vážnější situace v kodaňském vápnu, ale postupně přebíral otěže domácí celek, který v minulých dvou sezonách startoval ve skupině Ligy mistrů.

Do první velké příležitosti pomohla Kodani nepřesná přihrávka Kpoza, po které se Óskarsson dostal do týla hostující obrany, udělal kličku Markovičovi, ostravský gólman však reagoval bleskově a následnou střelu dokázal vyrazit.

Pak o sobě dali vědět i hosté. Rigo nejprve z 20 metrů přízemní střelou protáhl Trotta. Větší šanci měl ve 26. minutě Šín, který dostal od Ewertona přihrávku do vápna, jenže v rychlosti zakončil špatně a nepovedená rána skončila v zámezí.

Kodaň měla územní převahu, hosté však vcelku bez problémů eliminovali její ofenzivní snahu a nevystavili Markoviče zásadní hrozbě. Ostravského gólmana z relativního klidu vyrušil až ve 49. minutě Elyounoussi, k němuž se odrazil míč na malém vápně a jeho hlavičkový pokus shora brány rozvlnil síť.

Baník z brejků také dokázal větrat domácí defenzivu a hned vzápětí se dral do příležitosti Šín, jenže i napodruhé zaváhal a trefil protihráče.

Ještě větší možnost se Baníku naskytla v 66. minutě. Po dalším rychlém protiútoku brankář Trott vyrazil Ewertonovu střelu na malé vápno, Buchta měl dorážku na dlouhou nohu a po jeho přiklepnutí Rigo z šestnáctky bombou přestřelil.

Ewerton se po selhání kodaňské obrany neprosadil ani v 84. minutě, jeho ránu z 20 metrů Trott zlikvidoval. Domácí gólman si poté poradil i s hlavičkou střídajícího Klímy.

Duel v Parkenu před více než 16 tisíci diváky směřoval k bezbrankové remíze, v úvodní minutě nastavení však domácí skórovali po kombinační akci, na jejímž konci stál Froholdt.

Kodaň v minulé sezoně ve 3. předkole Ligy mistrů vyřadila na penalty Spartu, předtím ale ve vyřazovacích dvojzápasech s českými soupeři třikrát vypadla. V předkolech pohárů neprohrála v 17. utkání za sebou.

Baník v pátém pohárovém souboji dánskému soupeři poprvé podlehl.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Slavia Praha - Union Saint-Gilloise 3:1 (2:0)

Branky: 19. a 41. Chorý, 57. Oscar - 72. vlastní Bužek. Rozhodčí: Stieler - Gittelmann, Weickenmeier - Brand (video, všichni Něm.). ŽK: Provod, Oscar - Vanhoutte, Puertas, Moris, Teklab. ČK: 85. Fuseini (Union). Diváci: 18.470.

Slavia: Kinský - Prebsl, Ogbu, Zima - Masopust (65. Douděra), Zafeiris (65. Bužek), Oscar, Diouf (83. Bořil) - Schranz, Provod (77. Vorlický) - Chorý (77. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Saint-Gilloise: Moris - Mac Allister, Machida, Leysen - Castro-Montes, Sadiki (64. Rasmussen), Vanhoutte, Puertas (79. Ait El Hadj), Teklab - Rodríguez (64. Kabangu), Eckert Ayensa (64. Fuseini). Trenér: Pocognoli.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Konferenční ligy:

FC Kodaň - Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branka: 90.+1 Froholdt. Rozhodčí: Verboomen - Hillaert, Wyns, video: Lambrechts (všichni Belg.). ŽK: Prekop, Kpozo (oba Ostrava). Diváci: 16.513.

Kodaň: Trott - Huescas (10. Gočoleišvili), Vavro, Diks, Meling - Falk, Delaney (46. Lerager), Mattsson (77. Froholdt) - Elyounoussi, Óskarsson, Achouri (67. Larsson). Trenér: Neestrup.

Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula, Rigo (90.+2 Grygar) - Buchta (70. Rusnák), Šín (79. Kubala), Ewerton (90.+2 Holzer) - Prekop (70. Klíma). Trenér: Hapal.