Vadlejchovi stačil k postupu jediný hod. Z českých čtvrtkařek uspěla jen Manuel

6. 8. 2024 11:02
Oštěpař Jakub Vadlejch splnil na olympijských hrách v Paříži kvalifikační limit hned prvním hodem dlouhým 85,63 metru a zajistil si účast ve čtvrtečním finále.
Český oštěpař Jakub Vadlejch na OH 2024 v Paříži
Český oštěpař Jakub Vadlejch na OH 2024 v Paříži | Foto: Reuters

Vadlejch, který obhajuje stříbro z Tokia, nepřipustil takové drama jako před osmi lety v Riu de Janeiro, kde se kvalifikoval až posledním pokusem.

Letos při všech pěti svých startech přehodil hranici 85 metrů a v kvalifikaci potvrdil, že má tuto vzdálenost pevně v ruce.

Kvalifikační limit byl 84 metrů. Obhájce zlata a mistr světa Ind Níradž Čopra načasoval formu skvěle a při prvním pokusu zůstal jen těsně pod hranicí 90 metrů - 89,34.

Také Němec Julian Weber, jehož Vadlejch na mistrovství Evropy v Římě porazil posledním hodem, splnil postupový úkol napoprvé hodem 87,76.

Stříbrný z Ria de Janeiro 2016 Keňan Julius Yego se v poslední době trochu vytratil z čela výsledkových listin, ale dnes si vylepšil letošní maximum o více než čtyři metry na 85,97 a ve finále také bude.

Z trojice českých čtvrtkařek uspěla v opravách jen Lurdes Gloria Manuel a díky času 50,81 sekundy se dostala do středečního semifinále běhu na 400 metrů.

Devatenáctiletá juniorská mistryně Evropy a čtvrtá na ME v Římě Manuel se v opravách zlepšila na 50,81. Přímo postupovala jen vítězka, ale českou čtvrtkařskou jedničku posunul dál čas, z něhož ve srovnání s pondělními rozběhy ubrala 1,39 vteřiny.

Tereza Petržilková si alespoň vylepšila letošní maximum na 51,46, což je 21 setin za jejím loňským osobním rekordem z Tábora. Lada Vondrová doběhla za 52,15 a semifinále z Tokia nezopakuje.

Shaunae Millerová-Uibová z Baham, dvojnásobná olympijská vítězka, se po návratu z mateřské dovolené nedostala do dřívější formy a i v opravách byla poslední.

Česká mílařka Kristiina Sasínek Mäki z rozběhu na 1500 metrů do semifinále nepostoupila. Časem 4:06,07 obsadila sedmé místo a půjde do středečních oprav.

Sasínek Mäki absolvovala třetí, nejpomalejší rozběh a doběhla jen o místo za přímým postupem. Ve finiši ze zadních pozic předstihla několik soupeřek, ale od šestého místa ji dělila více než vteřina.

"Sice je to nepostup, ale pocitově jsem spokojená, protože když se kouknu na soupeřky, tak to byl dobrý závod. A doufám, že mi zbylo dost sil na zítra," řekla po závodě.

Letos není v takové formě jako před třemi lety v Tokiu, kde to díky dosud platnému českému rekordu 4:01,23 dotáhla až do finále.

Světová rekordmanka Faith Kipyegonová z Keni nastoupila jen třináct hodin po dramatickém finiši na 5000 m a bez problémů postoupila.

Zlatý double jako loni na mistrovství světa v Budapešti už nezíská, ale po protestu proti diskvalifikaci v neděli zachránila alespoň první stříbro.

Na patnáctistovce chce vyhrát potřetí v řadě, což se ještě žádné běžkyni na hrách nepodařilo.

Cestu jí může znovu zkřížit Guduf Tsegayová z Etiopie, která se s ní v pondělí postrkovala a dnes byla v rozběhu nejrychlejší v čase 3:58,84.

Sifan Hassanové se bát nemusí, bronzová Nizozemka z pětky zvolila pro pařížskou trojkombinaci místo závodu na 1500 metrů maraton.

Vít Müller doběhl v opravách na 400 metrů překážek třetí v čase 48,96 sekundy a na rozdíl od Tokia do semifinále nepostoupil. Za osobním rekordem z mistrovství republiky ve Zlíně zůstal o více než půl sekundy a celkově skončil na 26. místě.

Čeští sprinteři na 200 metrů se i v opravách dívali všem soupeřům na záda. Nejrychlejší byl Tomáš Němejc za 20,84, což ho celkově zařadilo až na 33. místo. Český rekordman Ondřej Macík ani Eduard Kubelík se pod 21 sekund nedostali a mezi těmi, kteří závod dokončili, jim patří dvě poslední místa.

V kvalifikaci dálkařek se ukázala v nejlepším světle Američanka Tara Davisová-Woodhallová. Halové mistryni světa scházelo jen deset centimetrů k sedmimetrové hranici.

Problémy měla německá hvězda Malaika Mihambová, vítězka z Tokia a dvojnásobná mistryně světa. Na mistrovství Evropy v Římě vyhrála za 722 cm, dál letos nikdo neskočil, ale v Paříži se po dvou přešlapech trefila na prkno až třetím pokusem. Mezi vyřazenými je srbská mistryně světa Ivana Španovičová.

Alžírská boxerka Chalífová reaguje na vlnu nenávistných slovních urážek | Video: Associated Press