České juniorky si podmanily Paříž. Ve finále se utkají Samson a Valentová

ČTK ČTK
7. 6. 2024 14:10
Dvouhra juniorek na tenisovém Roland Garros bude mít po dvou letech a potřetí během čtyř ročníků znovu českou vítězku. O titul na pařížské antuce se střetnou šestnáctiletá Laura Samson a její o rok starší kolegyně z TK Sparta Praha Tereza Valentová, které dnes shodně uspěly v česko-amerických semifinálových duelech.
Laura Samson, česká tenistka
Laura Samson, česká tenistka | Foto: ČTK

Vítězka juniorské čtyřhry z loňského Wimbledonu Samson porazila 6:3, 5:7, 6:4 čtrnáctiletou Kristinu Penickovou. Třetí nasazená česká tenistka ztratila druhou sadu z vedení 5:2, ale v rozhodujícím setu potvrdila roli favoritky. V grandslamovém finále dvouhry je poprvé.

Turnajová dvanáctka Valentová, které patří už 337. místo v ženském žebříčku, zdolala 6:3, 7:6 šestnáctiletou Tyru Caterinu Grantovou. Také finalistka juniorské dvouhry ze zářijového US Open si zkomplikovala druhý set, v němž umožnila soupeřce otočit z 0:4 na 5:4, ale hrozbu třetí sady odvrátila vítězstvím 7:1 v tie-breaku.

Obě Češky se spolu mohly o titul utkat i ve čtyřhře, ale do finále postoupila jen Valentová, která se Slovenkou Renátou Jamrichovou v semifinále porazila 7:5, 6:2 australsko-italskou dvojici Emerson Jonesová, Vittoria Paganettiová. Samson s krajankou Alenou Kovačkovou nestačily 1:6, 4:6 na americký pár Tyra Grantová, Iva Jovicová.

Úspěšné období českých juniorek na jediném antukovém grandslamu zahájila v roce 2021 vítězstvím Linda Nosková, na niž o rok později navázala Lucie Havlíčková. V 70. letech minulého století na Roland Garros v této kategorii triumfovaly Renáta Tomanová, Regina Maršíková a Hana Mandlíková.

Tenisový grandslamový turnaj Roland Garros (antuka, dotace 53,5 milionu eur):

Juniorky:

Dvouhra - semifinále: Samson (3-ČR) - Penicková (USA) 6:3, 5:7, 6:4, Valentová (12-ČR) - Grantová (4-USA) 6:3, 7:6 (7:1).

Čtyřhra - semifinále: Valentová, Jamrichová (3-ČR/SR) - Jonesová, Paganettiová (5-Austr./It.) 7:5, 6:2, Grantová, Jovicová (4-USA) - Kovačková, Samson (1-ČR) 6:1, 6:4.

 

Právě se děje

Další zprávy