První porážka. Češi po dramatu padli se silným Švýcarskem, rozhodly nájezdy

13. 5. 2024 23:15
Čeští hokejisté ve třetím utkání na domácím mistrovství světa poprvé prohráli. V zápase základní skupiny A v Praze podlehli Švýcarsku 1:2 po nájezdech. Jediným úspěšným střelcem výběru kouče Radima Rulíka byl útočník Matěj Stránský, jenž zachránil alespoň bod. Rozhodl Philipp Kurashev.
Kevin Fiala překonává při nájezdu Lukáše Dostála.
Kevin Fiala překonává při nájezdu Lukáše Dostála. | Foto: Reuters

Švýcaři, kteří v úvodních dvou utkáních neztratili ani bod, po první třetině vedli. Před 17.413 diváky ve vyprodaném hledišti otevřel v přesilovce skóre útočník českého původu Kevin Fiala, jenž posílil soupeře dneska. Rovněž v početní výhodě vyrovnal ve 36. minutě Matěj Stránský.

Právě Stránský byl jediným úspěšným exekutorem z českého týmu i v nájezdech, za Švýcary se trefili Fiala a Kurashev. Národní tým podlehl dnešnímu soupeři na MS potřetí za sebou.

V úterý mají Češi volno. Ve středu nastoupí od 16:20 proti Dánsku. Švýcaři poprvé ztratili, ale vedou s osmi body tabulku skupiny.

Dlouho se hrálo bez většího vzruchu s oboustranným důrazem na dobrou práci v defenzivě. Ve 13. minutě našel Kukan skvěle Hischiera, Dostál se však stihl pohotově přesunout a udržel bezbrankový stav.

Jenže už po jeho zásahu skončil po souboji s Červenkou na ledě Bertschy a kapitán domácích musel na trestnou lavici. V přesilovce nechalo bránící české kvarteto až příliš mnoho prostoru Fialovi, jenž pověsil puk zblízka pod horní tyčku. Dostál inkasoval poprvé na šampionátu po 78 minutách a 36 sekundách.

O opatrném průběhu první části nejlépe vypovídal poměr střel na branku, který byl vyrovnaný - 5:5. Při těsném vedení však odcházeli do kabin spokojenější Švýcaři.

V úvodu prostřední třetiny nejprve zodpovědně bránící Červenka sebral takřka jistý gól Hischierovi. Na druhé straně zakončil o chvilku později nepřesně bleskový kontr Kaše.

Ve 27. minutě prověřil Genoniho pozornost ostrou ranou Tomášek. Zahanbit se nenechal ani Dostál, když Fiala ve 34. minutě zakončil sám přečíslení dvou na jednoho, český gólman jeho pokus vytěsnil ramenem.

O chvilku později následovala pěstní výměna názorů, po níž se vylučovalo na obou stranách. Pouhých pět sekund nato fauloval Siegenthaler a Češi hned o dalších 12 sekund později slavili vyrovnání. Špaček nabil na kruh Stránskému, který ranou bez přípravy propálil Genoniho.

Vzápětí nepřelstil strážce švýcarské branky v obrovské šanci Palát. Na konci 38. minuty mohl vrátit Švýcarům vedení Simion - ve stoprocentní příležitosti však minul kotouč.

Na začátku třetího dějství se Češi ubránili v dalším oslabení, ale jen chvilku poté, co už byli v plném počtu, se jim dostal za záda Kurashev. Tváří v tvář Dostálovi však přestřelil.

V 52. minutě tvrdě pálil Andrighetto z levého křídla, Dostál byl připravený. Na druhé straně se snažil Genoni rozehrát bekhendem, jenže u hrazení se dostal ke kotouči Flek, ihned zakončoval do odkryté branky, švýcarský gólman však po skoku dokázal střelu zastavit holí. O chvilku později Stránský z dobré pozice mezi kruhy vypálil těsně nad.

V 57. minutě nešťastně zasáhl Kaše v pádu nohou Hischiera, který zamířil do kabin. Po chvilce a rychlém ošetření se však vrátil zpátky na led. Během posledních sekund základní doby mohl rozhodnout Siegenthaler, Dostál s připravenou lapačkou byl proti.

V prodloužení zakončoval ze zajímavé pozice Kempný, svému gólmanovi však vypomohl Fiala. Na druhé straně jen těsně minul Kurashev a ani na druhý pokus nedokázal rozhodnout Kempný

V nájezdech uspěl jako první ve druhé sérii Fiala, Stránský však výstavní koncovkou srovnal účty. Jenže zatímco hned po něm se prosadil i Kurashev, Tomáškovi se to nepodařilo. A protože pak nebyli úspěšní ani Červenka a Flek, slavili Švýcaři.

Švédové rozstříleli Němce

Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v Ostravě Německo jednoznačně 6:1, po třech zápasech mají plný počet devíti bodů a vedou skupinu B. Němci, obhájci stříbrných medailí, si připsali druhou prohru a s třemi body jsou šestí. Švédové rozhodli o své výhře již v první třetině, ve které si vypracovali tříbrankové vedení.

Gólem a dvěma asistencemi se pod úspěch podepsal útočník André Burakovsky.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Česko - Švýcarsko 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. M. Stránský (D. Špaček, Červenka) - 14. Fiala (Hischier, Josi), rozhodující sam. nájezd Kurashev. Proměněné nájezdy: M. Stránský - Fiala, Kurashev. Neproměněné nájezdy: O. Kaše, Tomášek, Červenka, Flek - Andrighetto, Loeffel, Josi. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Schrader (Něm.) - Durmis (SR), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 17.413.

Česko: Dostál - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - D. Kubalík, Tomášek, Palát - M. Stránský, Kämpf, D. Voženílek - Flek, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: Genoni - Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora - Ch. Bertschy, Hischier, Fiala - Andrighetto, Jäger, Niederreiter - Simion, Senteler, Herzog - Ambühl, Thürkauf, Kurashev. Trenér: Fischer.

Skupina B (Ostrava):

Německo - Švédsko 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 48. Pföderl (Michaelis, Ehliz) - 3. Karlsson (Frödén), 15. Pettersson (Heed, Burakovsky), 20. Olofsson (Dahlin, Burakovsky), 25. Grundström (Dahlin, L. Johansson), 30. Burakovsky (Holmberg, M. Johansson), 52. Lundeström (Karlsson, Bengtsson). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Hribik - Ondráček (oba ČR), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 7:1. Využití: 0:1. Diváci: 8309.

Německo: Grubauer (41. Niederberger) - Wissmann, J. Müller, Kälble, M. Müller, Fohrler, Wagner, Ugbekile - Ehl, Stachowiak, Peterka - Tiffels, Kahun, Reichel - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Eder, Kastner, Tuomie - Fischbuch. Trenér: Kreis.

Švédsko: Ersson - Karlsson, Hedman, Brodin, Dahlin, Pettersson, Heed, Bengtsson - Raymond, Eriksson Ek, Kempe - Burakovsky, Holmberg, M. Johansson - Zetterlund, Lundeström, Olofsson - Frödén, L. Johansson, Grundström - Unger Sörum. Trenér: Hallam.