Posílali krasobruslaře na test pohlaví. Gayové se zlobí

Ivo Pospíšil
23. 2. 2010 10:00
Johny Weir se stal terčem televizních komentátorů
Johny Weir
Johny Weir | Foto: Reuters

Vancouver - Krasobruslařský sport řeší další ošemetnou situaci. Tentokrát se nejedná o stížnosti na adresu rozhodčích, ale terčem kritiky jsou někteří televizní komentátoři.

Vlnu nevole rozpoutal zdánlivě nevinný přenos pátečních finálových jízd, kde ovšem usiloval o cenný kov také Američan Johny Weir.

Čtěte také: Aborigince kostým krasobruslařů uráží, ti ale neustoupí

Pětadvacetiletý závodník, který je znám svými extravagantními účesy, obleky i chováním, totiž nepadl dvakrát do oka televiznímu komentátorovi stanice RDS, který na jeho adresu prohlásil, že jeho zženštilost snižuje image krasobruslení.

Jeho kolega pak kontroval, že by Weirovo pohlaví měly určit až lékařské testy.

Krátce po skončení přenosu ale následovala mohutná reakce Québeckého výboru homosexuálů a lesbiček. Jeho členové se po moderátorovi začali domáhat omluvy, neboť jim odvysílané výroky připadaly jako pobuřující a homofobní.

Podobný problém však neřeší jen v Kanadě, ale i v Austrálii. Tam si z Weira utahovala dvojice komentátorů stanice Channel Nine. Ti se pak následně za své chování omluvili.

"Takovýto druh chování je nechutný," uvedl na stránkách Miamiherald i mluvčí CEO Scott Blackmun.

Weir, jenž skončil na olympiádě pátý, se ještě k situaci nevyjádřil. On sám však v minulosti několikrát odmítl na téma své sexuální orientace hovořit, se slovy, že je to jeho soukromá záležitost.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy