Ostravský Ewerton rozhodl zápas s Jabloncem. Plný počet bodů už má jen Plzeň a Sparta

28. 7. 2024 19:35
Fotbalisté Ostravy zdolali ve 2. kole první ligy Jablonec 1:0, jediný gól vstřelil v 53. minutě brazilský kapitán Baníku Ewerton. Liberec remizoval 1:1 s Olomoucí, Mladá Boleslav díky hattricku Marečka zdolal 3:0 Slovácko. Plzeň si poradila 1:0 s Hradcem Králové a už jen ona a Sparta mají po dvou kolech plný počet bodů.
Ostravský kapitán Ewerton
Ostravský kapitán Ewerton | Foto: Dalibor Sosna

Baník, který úvodní kolo prohrál na hřišti Bohemians 1905 1:2, udělal po vítězném čtvrtečním pohárovém utkání proti Urartu (5:1) velké množství změn v základní sestavě a v první půli se to odrazilo v poněkud neuceleném výkonu.

Hosté to hned v úvodu zkusili s vysoko vysunutým napadáním a prvních pět minut měli více ze hry. Oběma týmům, a Ostravě především, však v první půli zoufale chyběla přesnost.

Kouč Ostravy Hapal zřejmě i proto v poločase hned třikrát sáhl do sestavy. Na hřiště poslal Klímu, Prekopa a hlavně oporu Ewertona a hra Ostravy šla takřka okamžitě nahoru. Optický efekt se dostavil hned, ten gólový za osm minut. Šín potáhl míč středem, uvolnil napravo Ewertona a ten zavěsil přesně pod břevno.

Baník vypadal jako pokropený živou vodou a ve druhé půli se hrálo podle jeho not. Nechybělo mnoho a mohl udeřit podruhé. Po rohovém kopu hlavičkoval v 63. minutě ligový debutant Uchenna, ale jeho pokus zastavila obrana před brankovou čárou.

Severočechy také zvedlo střídání. Především Kanakimana pořádně oživil ofenzivu a po jeho průniku v 76. minutě zachránilo Ostravu břevno, které si ve skluzu ve snaze zastavit akci nastřelil stoper Chaluš.

Jablonec pak několik minut soupeři pořádně zatápěl, jenže obětavě hrající domácí zblokovali v podstatě všechny střelecké pokusy protistrany.

V 85. minutě mohl naopak definitivně zajistit body Prekop, ale jeho teč po Holzerově voleji chytil Hanuš. Ostrava pak už první ligové vítězství uhájila, aniž by ji hosté ohrozili.

Plzeň rozhodla z dorážky penalty

Trenér Plzně Koubek musel proti Hradci udělat jednu změnu v sestavě oproti utkání na Dukle. Letní posilu Kabonga, který kvůli zranění na předzápasovém tréninku vypadl na několik měsíců ze hry, neboť ho čeká operace, nahradil v útoku Vydra. V královéhradecké zahajovací jedenáctce nescházel kapitán Kodeš, byť ze zdravotních důvodů nedohrál úvodní kolo. Kvůli zranění hostům chyběli Pilař s Vlkanovou, v útoku dostal šanci jiný bývalý plzeňský útočník Mihálik.

Domácí sice měli od úvodu převahu, ale dobře pracující defenziva "Votroků" je zpočátku nepouštěla do šancí. Západočeši začali výrazněji hrozit až po půlhodině. Vydra se protlačil ze strany k zakončení, dobře vypálil, ale brankář Zadražil vyrazil balon na roh.

Chvíli nato centr domácích z pravé strany nečekaně skončil na horní části břevna. Ve 35. minutě hosty podruhé podržel gólman Zadražil, zblízka jej nepřekonal ani útočník Vašulín, jenž přišel do Plzně v létě z Hradce. Východočeši nedotáhli několik slibných brejků.

Po změně stran se už Plzeňští prosadili. V 54. minutě Kodeš ve vápně zády k brance zbytečně podkopl Dweha a rozhodčí Hocek nařídil penaltu. Šulc sice z pokutového kopu proti Zadražilovi neuspěl, ale z dorážky už poslal favorita do vedení. Druhý nejlepší střelec minulé ligové sezony navázal na gól po proměněné penaltě na Dukle.

Domácí se pak zatáhli a málem na to doplatili. Juliš v 70. minutě zblízka hlavou poslal balon za Jedličku, ale videorozhodčí v centrále na Brumlovce po kontrole situace pomocí kalibrované čáry usoudili, že při Mihálikově prodloužení stál v těsném ofsajdu a doporučil hlavnímu sudí Hockovi vyrovnávací gól neuznat.

Plzeňští viditelně polevili a v 75. minutě mohli děkovat brankáři Jedličkovi, který zasáhl proti samostatnému úniku v podání Horáka. Domácí pak vítězství udrželi i v dlouhém osmiminutovém nastavení a naplno bodovali popáté z posledních šesti domácích ligových duelů. Hradec prohrál teprve podruhé za posledních sedm utkání nejvyšší soutěže.

Produktivní Mareček

Mladá Boleslav si díky vítězství 3:0 nad Slováckem připsala první body v nové sezoně.

Hosté zahrozili poprvé v 6. minutě, kdy Doski překvapivě snadno proběhl středem hřiště a křižnou střelou donutil Trmala k zákroku. Skóre však otevřel o pět minut později soupeř. Mareček skluzem vybojoval míč, který se k němu po kombinaci přes Ladru a přihrávajícího Kušeje vrátil až před odkrytou bránu.

Mareček navíc v nastavení přidal další zásah a proti svému bývalému klubu navázal na dvě branky z venkovního duelu v minulé sezoně. Šestadvacetiletý záložník si tentokrát naběhl před bránu na Kostkovu přihrávku a zblízka zakončil.

Mareček znovu potvrdil svou nevídanou bilanci, když se v nejvyšší soutěži už pošesté prosadil dvakrát v zápase. A dnes se dočkal i hattricku. Jen 21 vteřin po začátku druhého poločasu mu připravil míč znovu Kušej a Mareček z velkého úhlu prostřelil překvapeného Heču.

Vzápětí mohl přidat další gól, Heča ale jeho stoprocentní šanci vykopl. Hostující brankář si o minutu později poradil i se Stránského nebezpečnou hlavičkou.

Slovácko v minulé ligové sezoně uspělo v Mladé Boleslavi dvakrát 1:0, dnes se ovšem prosadit nedokázalo a v novém ročníku stále čeká na gól. Nezměnil to ani v 58. minutě Blahút, jehož pokus zblízka Trmal vyrazil.

V 74. minutě byl blízko prvnímu ligovému gólu domácí stoper Král, jeho hlavička proletěla těsně kolem vzdálenější tyče. Závěr se hlavně dohrával, a tak si Mladá Boleslav s přehledem pohlídala první domácí ligovou výhru nad Slováckem po šesti zápasech.

Liberec neudržel vedení

První vážnější střelu v duelu Liberce s Olomoucí si připsal Višinský a dal signál ke zvýšené aktivitě Slovanu. Po dlouhém autu Mikuly zakončil Nyarko, po dalších zmatcích v obraně Sigmy se Mikula s Tuptou nedohodli, kdo bude dorážet do poloprázdné brány. Po kombinaci se o první střelu na bránu postaral liberecký Hlavatý.

Změnu skóre přinesla až ve 37. minutě africká spolupráce. Ghali přesným centrem z levé strany našel přesně hlavu Nyarka, který se proletěl vzduchem a otevřel si svůj gólový účet v české lize.

Po krásné kolmé přihrávce za obranu od Hlavatého se trefil také Ghali, druhý gól domácích však kvůli ofsajdu neplatil. Před poločasem měli šanci také Hanáci, Kliment, který minulý týden zařídil proti Českým Budějovicím obě branky Sigmy, zamířil nůžkami vedle.

Právě zkušený útočník čtvrt hodiny po přestávce vybojoval penaltu. Kliment předskočil Hlavatého, který jej fauloval a rozhodčí Berka hned nařídil pokutový kop. Zorvan ho proměnil a vyrovnal. Po dvou asistencích v úvodním kole v Českých Budějovicích si připsal šestý ligový gól.

Druhý poločas moc zajímavých situací nenabídl, došlo na ně až v nastavení. Nejprve se míč odrazil k libereckému Plechatému, jenž z voleje trefil tyč. Na druhé straně se střídající Fiala zbavil Koželuha a zamířil pod břevno. Bačkovský se vytáhl a prsty vytěsnil míč nad bránu.

2. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 53. Ewerton. Rozhodčí: Rouček - Caletka, Matoušek - Machálek (video). ŽK: Adediran, Uchenna - Polidar, Čech (asistent trenéra). Diváci: 7912.

Ostrava: Markovič - Uchenna, Chaluš, Pojezný - Rusnák (70. Buchta), Boula, Šín (90. Grygar), Rigo (46. Klíma), Holzer - Tanko (46. Prekop), Adediran (46. Ewerton). Trenér: Hapal.

Jablonec: Hanuš - Martinec (84. Nardini), Tekijaški, Cedidla - Čanturišvili, Beran, Nebyla, Polidar (74. Kanakimana) - Alégué (58. Souček), Hollý (58. Fortelný) - Schánělec (74. Velich). Trenér: Kozel.

Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 56. Šulc. Rozhodčí: Hocek - Ratajová, Kotalík - Všetečka (video). ŽK: Klíma, Spáčil, Matěj Koubek, Horejš (trenér, všichni Hradec). Diváci: 10.117.

Plzeň: Jedlička - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Kalvach, Červ, Cadu (82. Havel) - Šulc (90.+8 Sojka) - Vašulín (73. Ricardinho), Vydra (82. Jirka). Trenér: Miroslav Koubek.

Hradec: Zadražil - Klíma (83. Matěj Koubek), Čihák, Spáčil - Harazim, Kodeš, Dancák, Horák - Čmelík (60. Náprstek), Juliš (90.+3 Hais) - Mihálik. Trenér: Horejš.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 1:1 (1:0)

Branky: 37. Nyarko - 63. Zorvan z pen. Rozhodčí: Berka - Vlček, Cichra - Volek (video). ŽK: Letenay - Kliment. Diváci: 3640.

Liberec: Bačkovský - Plechatý, Ševínský, Mikula (71. Kayondo) - Koželuh, Icha, Hlavatý, Ghali (66. Preisler) - Višinský (71. Zyba), Tupta (66. Frýdek) - Nyarko (58. Letenay). Trenér: Kováč.

Olomouc: Koutný - Hadaš, Pokorný, Dohnálek, Sláma - Breite (74. Langer), Spáčil - Navrátil (74. Mikulenka), Zorvan (81. Dele), Šíp (46. Fiala) - Kliment (81. Juliš). Trenér: Janotka.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 3:0 (2:0)

Branky: 11., 45.+1 a 46. Mareček. Rozhodčí: Černý - Podaný, Dresler - Orel (video). ŽK: Stránský, Buryán - Trávník, Petržela. Diváci: 3373.

Ml. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Králik, Fulnek - Vydra, Langhamer (85. Donát) - Stránský (62. Buryán), Mareček (73. Mašek), Kušej (73. John) - Ladra (62. Vojta). Trenér: Holoubek.

Slovácko: Heča - Reinberk (57. Ndefe), Vaško, Hofmann, Doski - Trávník - Blahút (80. Cicilia), Havlík, Kohút (80. Kim Sung-pin), Sinjavskij (57. Petržela) - Azevedo (57. Vecheta). Trenér: West.

1. Sparta 2 2 0 0 6:2 6
2. Plzeň 2 2 0 0 4:1 6
3. Slavia 2 1 1 0 4:0 4
4. Liberec 2 1 1 0 4:2 4
5. Olomouc 2 1 1 0 3:1 4
6. Mladá Boleslav 2 1 0 1 3:2 3