Zraněný tyčkař nadchl Berlín. Nevěřil, že má zlato

Martin Jůzek, maj
23. 8. 2009 10:20
Steve Hooker měl jediný úspěšný pokus. Stačil na zlato
Steven Hooker - Jediný úspěšný skok a zlato
Steven Hooker - Jediný úspěšný skok a zlato | Foto: Reuters

Berlín - Světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová s touto taktikou ztroskotala, její mužský kolega Steven Hooker naopak uspěl. Nevídaným způsobem získal na mistrovství světa zlatou medaili.

Australský reprezentant předvedl v sobotu pouze jeden jediný úspěšný pokus. Stačil na vítězství.

Sedmadvacetiletý tyčkař měl při šampionátu problémy s přitahovačem stehenního svalu a jeho start byl nejistý.

Čtěte dále: Bolt má už třetí zlato, Jamajčané pokořili rekord MS

Nakonec do finále nastoupil a udělal dobře. Svůj první skok si nechal až na výšku 585 centimetrů a vše vypadalo dobře. Pak ovšem laťku shodil v době, kdy padal k zemi. A znejistěl.

Kvůli francouzským rivalům přešel na 590 centimetrů, které už překonal!

"Byla to hodně riskantní strategie, ale vyšla. Jsem strašně rád, že se to povedlo," uvedl po závodě olympijský vítěz z Pekingu.

Těžko říct, co by se stalo, kdyby soupeři také uspěli. Hooker totiž měl síly jen na několik málo pokusů. Jenže jak Romain Mesnil, tak i Renaud Lavillenie se už nezlepšili a on mohl slavit senzační vítězství.

Tyčkař, který má osobní maximum 606 centimetrů, což je druhý nejlepší výkon historie, přiznal, že mu dělá problémy uvěřit svému triumfu.

"Neskutečné. Nemohu tomu uvěřit," řekl po Dmitriji Markovovi druhý australský světový šampion ve skoku o tyčí.

Něco podobného se povedlo rovněž kladivářce Anitě Wlodarczykové. Druhým pokusem hodila náčiní do vzdálenosti 77,96 metru, což je nový světový rekord. Při oslavách se však zranila a další pokusy vynechala.

S napětím tak musela sledovat své soupeřky. Žádná ji nepřekonala a polská reprezentantka mohla slavit. Diváky ještě pobavila, když nastoupila do poslední šesté série. Jako jistá vítězka nehodila kladivo moc daleko.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy