Zklamání. Češi vyhořeli s Makedonií a na Euru končí

19. 1. 2012 22:00
ME v házené: Česko - Makedonie 21:27

Praha - Čeští házenkáři nezvládli klíčový zápas na evropském šampionátu, podlehli Makedonii rozdílem šesti bodů 21:27 a na Euru skončili už po základní skupině.

V tabulce skupiny B nakonec Češi v čele s loňským nejlepším hráčem světa Filipem Jíchou obsadili poslední čtvrté místo. Svěřenci kouče Martina Liptáka tak přišli o šanci zúčastnit se olympijských her v Londýně.

K postupu český tým potřeboval uhrát remízu a o poločase dílčí úkol splnil, stav byl 12:12. Do druhé půle ovšem nastoupili mnohem lépe téměř domácí Makedonci a herní nadšení jim vydrželo až do samotného konce.

Házená ŽIVĚ Makedonie - Česko 27:21
Házenkáři podlehli Švédům a o postup ještě musí bojovat
Házenkáři na úvod ME zvládli drama s Německem

Češi začali mnohem opatrněji a se zabezpečenější obranou, než v neúspěšném zápase proti Švédsku. Makedonci tak měli v prvním poločase problém dostávat se do zakončení.

Jenže ani čeští hráči, vyjma Horáka, příliš střeleckého štěstí neměli. Jícha znovu neproměnil samostatný útok a skóre tak bylo povětšinou vyrovnané. V 25. minutě unikl Filip, skvěle zakončil a Češi vedli o dvě branky. Jenže radost na české lavičce netrvala dlouho, Makedonci totiž v přesilovce bleskově vyrovnali.

Druhá půle začala velmi špatně. Češi více než šest minut nedokázali skórovat, naopak Makedonci si rychle vypracovali třígólový náskok. Rozstřílela se i největší hvězda balkánského celku Lazarov.

Česku snaha nechyběla, ale na obrat už nemělo síly. Od horší porážky jej navíc uchránil několika skvělými zákroky brankář Štochl. Po utkání vypukla v táboru vítězů, kteří poprvé v historii dokázali postoupit ze skupiny, obrovská radost, zatímco Češi zklamaně zalehli na zem.

Mistrovství Evropy v házené mužů v Srbsku:

Skupina B (Niš):

ČR - Makedonie 21:27 (12:12)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 2, Vítek, Vraný 4, Kubeš, Motl, Jícha 5/1, Filip 4, Sobol, Horák 5, Juříček, Stehlík 1, Hynek, Sklenák.

Nejvíce branek Makedonie: Lazarov 7/2, Mirkulovski 5. Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/2. Vyloučení: 6:3.