Zelená pro Rusko. Kejval pomohl ruské antidopingové agentuře ke zrušení suspendace

ČTK ČTK
20. 9. 2018 15:24
"Plivanec do tváře sportovcům," prohlásil bývalý badmintonista Petr Koukal, člen sportovní komise WADA.
Jiří Kejval
Jiří Kejval | Foto: Adam Hecl

Victoria - Světová antidopingová agentura WADA zrušila suspendaci ruské agentury RUSADA kvůli systematickému a státem řízenému dopingu, která trvala téměř tři roky. Z dvanáctičlenného výkonného výboru hlasovalo dnes na Seychelách pro její opětovné uznání devět členů včetně Jiřího Kejvala, dva byli proti a jeden se zdržel.

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Kejval podle serveru gazeta.ru hlasoval pro zrušení suspendace, stejně jako ostatní čtyři členové zastupující Mezinárodní olympijský výbor. Kejval je jako člen výkonného výboru WADA vázán mlčenlivostí, proto nemůže komentovat jednotlivá rozhodnutí a konkrétní případy, které WADA řeší.

"Český olympijský výbor bude vždy podporovat boj za čistý sport a vítá všechny kroky, které k němu patří. Současné rozhodnutí WADA jistě vyvolá řadu emocí, podstatné však je, že se řeší, jak dosáhnout zlepšení situace týkající se ruského dopingu," uvedl ČOV pro ČTK.

Suspendace Ruské antidopingové agentury trvala od listopadu 2015, kdy WADA označila její fungování za nevyhovující. Zrušení již v minulém týdnu doporučila zvláštní komise světové agentury kvůli tomu, že ruská strana splnila dvě důležité podmínky nutné k obnově licence.

I nyní WADA stanovila Rusku podmínky, jednou z nich je poskytnout do konce roku přístup k databázi i vzorkům moskevské laboratoře. "Dnes exekutiva valnou většinou rozhodla přijmout RUSADA za striktních podmínek zpátky," uvedl šéf světové agentury Craig Reedie.

Generální ředitel RUSADA Jurij Ganus rozhodnutí vítá. "Je před námi spousta práce. Jsou tu podmínky, a abychom byli definitivně přijati, musíme tyto podmínky splnit. Takže je to podmínečné znovupřijetí," uvedl.

Případné opětovné uznání už dopředu kritizovala řada sportovců a antidopingových organizací. Jedním z nich je i člen sportovní komise WADA bývalý badmintonista Petr Koukal. "Je to plivanec sportovcům do tváře. Jsem idealista a pořád věřím, že se nějaké spravedlnosti může dosáhnout, ale nejvyšší sportovní autority aktuálně podnikají kroky proti sportu. Sport na sobě nechává špínu," řekl Koukal ČTK.

Zklamání netajil ani předseda komise sportovců atletické federace IAAF Iňaki Gómez. "Není to překvapení, a přitom říct jen, že jsem zklamaný, by bylo velice mírné. Stojím si za svým prohlášením: znovupřijetí RUSADA vzhledem ke zmírnění požadavku, že Rusko uzná nálezy McLarenovy zprávy, pošpiní pověst WADA a zneváží sport," napsal na twitteru.

Ještě tvrdší slova zvolil Jim Walden, právní zástupce bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova, jehož svědectví pomohlo odhalit systematický doping na ZOH 2014. "Rozhodnutí WADA znovu přijmout Rusko představuje tu největší zradu čistých sportovců v olympijské historii. USA plýtvají penězi, když dál přispívají WADA, která je očividně neschopná vypořádat se s ruským státem podporovaným dopingem," prohlásil.

Moskevská laboratoř přišla o akreditaci koncem roku 2015 po provalení dopingové aféry v ruském sportu. Podle zjištění vyšetřovatelů WADA ruští reprezentanti užívali mimo jiné v přípravě na domácí olympiádu v Soči zakázané látky s podporu státu, který jim pomáhal s krytím dopingu.

Kvůli tomu hrozila Rusům neúčast na letošních zimních olympijských hrách. V Pchjongčchangu nakonec nechyběli, ale soutěžili bez státní vlajky, státních symbolů na oblečení a bez státní hymny při vítězství. Pouze jako neutrální mohou už téměř tři roky startovat v mezinárodních soutěžích ruští atleti, což se po dnešním rozhodnutí může změnit. Ostatních sportů se zákaz ruských státních symbolů netýkal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy