Za 5 let na mě nevzpomenete, loučil se fenomén Dvořák

Red Spo
21. 7. 2008 8:55
Tomáš Dvořák šel o víkendu svůj poslední desetiboj
Tomáše Dvořáka i v posledním desetiboji zradilo tělo. (archivní snímek)
Tomáše Dvořáka i v posledním desetiboji zradilo tělo. (archivní snímek) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Stará Boleslav - Trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák se toužil rozloučit s vícebojařskou kariérou českým mistrovským titulem.

Dopadl však podobně jako Roman Šebrle na MS v Ósace.

Po nadějně rozjetém prvním dnu, jenž mívá slabší, vstupoval do druhého ze třetího místa.

Jenže ke své královské disciplíně, oštěpu, se vůbec nedostal.

Osudné překážky - jako Šebrle

Poslední desetiboj v životě pro něj skončil hned po několika vteřinách nedělní části klání - na překážkách.

Poslední pokus Tomáše Dvořáka v hodu oštěpem.
Poslední pokus Tomáše Dvořáka v hodu oštěpem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Smolný závěr. Dvořák poslední desetiboj nedokončil

Co se vlastně stalo?

"Byl jsem přehecovaný. Vedle mě startoval Slaven Dizdarevič, který má náběh na sedm kroků, a já, ne že bych vstřebal jeho rytmus, ale byl jsem blízko a přeběhl překážku á la Roman Šebrle," popsal osudný moment pro server atletika.cz Dvořák.

Dopustil se prý stejné chyby, na kterou upozorňuje své závodníky.

"Místo abych odraz udělal pod sebe, dal jsem tu nohu před sebe a stehno nevydrželo. Co se snažím své svěřence odnaučit, teďka udělám," kroutil hlavou.

Tělo neposlouchá, čas není

I přes smolný konec potvrdil své rozhodnutí s desetibojem skončit.

Tomáš Dvořák v běhu na 110 metrů překážek.
Tomáš Dvořák v běhu na 110 metrů překážek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Představy jsou jedna věc, tvrdá realita druhá. Mé tělo je jiného názoru, než bych si přál," řekl pro stránky Českého atletického svazu.

Končí nejen kvůli polámanému tělu, ale i kvůli nedostatku času. Stíhá trénovat své svěřence, na sebe mu už nezbývají volné chvilky ani síly.

Hořké loučení

Takhle si loučení určitě nepředstavoval - odkulhat z dráhy a zbytek závodu sledovat už jen coby trenér. Zůstává však nad věcí.

"Nejsem rozlučkový typ a oslavový už vůbec ne. Beru to jako normální všední den. Nepočítám, že si někdo za pět let vzpomene, že byl nějaký Dvořák. Dělal jsem to především pro sebe..."

Desetibojařskou kariéru uzavřel, ale do závodění má stále chuť.

"Asi si příští rok hodím oštěpem, na což se nemusí běhat," prohlašuje s ironií sobě vlastní.

Tomáš Dvořák se rozcvičuje před hodem diskem.
Tomáš Dvořák se rozcvičuje před hodem diskem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Tomáš Dvořák se loučí s desetibojem. Tentokrát doopravdy
 

Právě se děje

před 1 minutou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy