Výborně: Češi zdolali Lotyše a budou hrát o medaile

9. 12. 2008 19:00
Česko - Lotyšsko 5:3
Česká střídačka se mohla radovat
Česká střídačka se mohla radovat | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Čeští florbalisté budou hrát na domácím mistrovství světa o medaile. Po úterní výhře nad Lotyšskem v poměru 5:3 je o jejich postupu do semifinále prakticky rozhodnuto.

I kdyby Lotyši ve středu zvítězili nad dosud nikdy neporaženým Švédskem, museli by Češi zaváhat proti velmi slabé Itálii.

Vzhledem k tomu, že takový scénář je hodně nereálný, mohou se fanoušci těšit na víkendové bitvy v pražské O2 areně, kde dost možná padne divácký rekord.

Ale souboj s pobaltským týmem, to byly ještě v Ostravě velké nervy. Zvláště když se soupeř hned z první střely dostal do vedení. Ingus Laivinš už po dvou minutách ze strany rozvlnit síťku za brankářem Rytychem.

Čtěte dále: Teď porazit Lotyšsko a pak hurá do Prahy. Za rekordem

Český tým to opařilo, kombinace hráčů vázla a nebezpečných momentů moc nebylo. Až ve dvanácté minutě lotyšský gólman zbrkle vyhodil a Cepek stál před odkrytou bránou. Jeho zakončení však mířilo nad, a tak vyrovnání přišlo až o chvíli později.

U mantinelu se kolem obránce obtočil Novotný a našel Davida Foltu, jenž se z osmi metrů nemýlil.

Obrat potom Češi dokonali ve čtrnácté minutě. Fridrich vybojoval míček, k němuž se hned dostal Aleš Zálesný. Naznačil přihrávku, ale střílel přesně do horní části brány.

Do konce první třetiny se skóre nezměnilo, i když brankových šancí nebylo málo. Svěřenci kouče Skružného měli k dispozici přesilovou hru, ale vytěžili z ní v závěru jen trefu do horní tyče.

Pavel Kožušník se tentokráte neprosadil
Pavel Kožušník se tentokráte neprosadil | Foto: Petr Sznapka

Češi utekli až v poslední části

A tak na začátku druhého dějství přišla ledová sprcha. Znovu u toho byl Laivinš, který zastihl Rytycha nepřipraveného a skóre se srovnalo.

Odpověď na sebe nenechala naštěstí dlouho čekat. Balonek u středové čáry převzal obránce Tomáš Chrápek, udělal dva kroky do strany a vyslal dělovou ránu přímo do šibenice.

Češi měli převahu. Jak při hře v poli, tak i při střelbě. Jenže uklidňující branka ne a ne přijít. Neprosadil se ani Kožušník, ani Zálesný, a tak oba reprezentační výběry odcházely do kabin za stavu 3:2.

Co se nepovedlo předtím, to přišlo hned na startu poslední třetiny. Trefila se první formace - Kožušník se za bránou zbavil obránců, míček poslal na Aleše Jakůbka, který vzduchem neomylně překonal lotyšského brankáře.

Levitis pak sice bekhendovou opět snížil, ale dvoubrankové vedení vrátil na stranu domácího týmu Ostřanský. Potvrzení náskoku hráči v modrém potřebovali, rázem si začali mnohem více věřit, naopak Lotyší znervóznili.

Diváci se začali bavit mexickou vlnou a vůbec jim nevadilo, že po rychlých gólech se stav neměnil. A nezměnil se ani v samém konci při hře soupeře bez brankáře, a tak Skružného tým vyhrál 5:3.

Čeští florbalisté by měli postup potvrdit ve středu proti Itálii, potom je stejně jako další účastníky MS čeká přesun do Prahy.

Výsledek:
Česko - Lotyšsko 5:3 (2:1,1:1,2:1)
Diváci:
5586
Branky a asistence: 13. Folta (Novotný), 14. Zálesný (Fridrich), 27. Chrápek (Trnavský), 41. Jakůbek (Kožušník), 42. Ostřanský (Cepek) - 3. Laivinš (Jekabsons), 23. Laivinš (Belasovs), 42. Levitis (Jekabsons).
Česko: Rytych - Jakůbek, Garčar, Trnavský, Chrápek, Nesměrák, Folta - Skalík, Cepek, Kožušník - Zálesný, Fridrich, Ostřanský - Richter, Fojta, Novotný.
Lotyšsko: Krums - Preiss, Rajeckis, Skudritis, Firmanis, Levitis, Belasovs - Juškevičs, Blinds, Freimanis - Lisovskis, Raitums, Jansons - Akmentinš, Laivinš, Jekabsons.