Veselá: Strachovaly jsme se o výsledek

Ondřej Roubínek
17. 9. 2006 0:00
Sao Paulo/Praha - "Byly to nervy, ale zvládly jsme to," oddychla si po důležitém vítězství nad Čínou česká reprezentantka Jana Veselá.
Česká basketbalistka Jana Veselá v oblěžení čínských hráček v prvním zápase osmifinálové skupiny MS. | Foto: ČTK/AP

Úvodní zápas osmifinálové skupiny F na mistrovství světa proti Číně byl pro české basketbalistky klíčový. Na významu mu dodalo i překvapivé vítězství Francie, která za českými reprezentantkami v tabulce zaostávala jen o skóre, nad favorizovaným Ruskem.

První duel skupiny F se hrál před utkáním českých reprezentantek také v hale v Barueri, takže mohly část zápasu sledovat na vlastní oči.

"Viděly jsme poslední čtvrtinu, z výsledku jsme moc nadšené nebyly, trochu nám to zkomplikovalo situaci," řekla komentovala nečekaný výsledek v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Jana Veselá.

"Sice jsme se o tom moc nebavily a snažily jsme se si to nepřipouštět, ale vnitřně jsme cítily, že zápas proti Číně bude opravdu klíčový," přiznala Veselá, s 18 body druhá nejlepší střelkyně českého týmu.

České basketbalistky vstoupily do utkání proti Číně lépe a vytvořily si až osmibodový rozdíl, ale ten se rozplynul hned na začátku druhého poločasu.

Číňanky zagresivnily obranu, české hráčky přestaly proměňovat jasné příležitosti a navíc se jim vůbec nedařilo v obraně, kde si nedokázaly poradit s dvěma hráčkami soupeřek - Miaová a Čchenová nastřílely shodně 24 bodů.

"Problémy nám dělaly jen dvě hráčky, a přesto jsme je nedokázaly ubránit, jasně nás přehrávaly," posteskla si nad nedostatky české obrany brněnská basketbalistka a dodala: "Začaly stahovat náš náskok, výborně bránily a dávaly nám jednoduché rychlé koše."

"Stále byly bodově na dosah, okolo čtyř pěti bodů, chtěly jsme držet rozdíl a ubránit jejich střelbu za tři body, ale to se nám moc nedařilo. Docela jsme se v tu chvíli strachovaly o výsledek," poznamenala Veselá ke kritické situaci české reprezentace ve druhém poločase.

Zřejmě definitivní zlom přinesly až dva úspěšné trojkové pokusy Markéty Mokrošové. Pětadvacetiletá hráčka USK Praha, pro kterou je mistrovství světa v Brazílii první velkou akcí v reprezentačním dresu, dokázala dát důležité body a podržet tak naděje českého týmu už v zápase proti Kubě.

Markéta Mokrošová se v zápase proti Číně znovu stala jednou z klíčových postav českého týmu. | Foto: Reuters

"Markétiny trojky byly klíčové - v závěru zápasu nás udržely ve vedení a tříbodový koš Miaové v poslední minutě už nás nemohl ohrozit," ocenila výkon své spoluhráčky Jana Veselá, která odehrála také skvělý zápas; k 18 bodům si připsala i 10 doskoků.

Ale výkon českého týmu znovu nebyl ideální, hlavně v obraně dělaly rychlé Číňanky českým basketbalistkám problémy. Dvě minuty před koncem mohly být chyby v obraně pro Češky osudné.

Čínské reprezentantky dokázaly dvakrát doskočit svůj neúspěšný pokus o střelbu za tři body, ale naštěstí pro české družstvo ani třetí střela z tříbodové vzdálenosti do koše nespadla.

"Dvakrát si to dobře rozhodily v útoku a střelu si doskočily, vůbec jsme nevěděly, kde jsme," přiznala Veselá, že rychlá čínská kombinace dělala Češkám problémy. "Naštěstí to dobře dopadlo," dodala s úlevou.

V neděli čeká český tým druhý zápas ve skupině s Ruskem a soupeřky si určitě budou chtít spravit chuť po sobotním zaváhání s Francií. "Nemáme s Ruskami dobrou bilanci," připomněla vysoké prohry z přípravy Veselá.

"Ale Francouzky ukázaly, že ani Rusky nejsou neporazitelné," viděla Jana Veselá naději i pro druhý zápas v osmifinálové skupině, který české basketbalistky odehrají v neděli v 16:45 SELČ.