Ve Wimbledonu uspěl jen Štěpánek

SportPlus, ČTK
3. 7. 2006 21:08
Londýn -  Český tenista Radek Štěpánek postoupil poprvé v kariéře do čtvrtfinále grandslamu, Vaidišová ani Berdych v osmifinále neuspěli.

Čtrnáctý nasazený hráč na trávě v All England Clubu porazil v osmifinále Španěla Fernanda Verdaska v pěti setech 6:7, 6:3, 4:6, 6:4 a 6:2. Štěpánkovým soupeřem v boji o postup do semifinále bude Švéd Jonas Björkman.

"Je to fantastické," řekl Štěpánek novinářům po zápase. "Ale já budu dělat všechno pro to, abych třeba za dva dny byl semifinalistou," dodal. Už nyní je v tomto století prvním českým mužem ve čtvrtfinále Wimbledonu. Naposledy to dokázal jeho současný trenér a rádce Petr Korda v roce 1998.

Zkušený Švéd Björkman se mezi posledních osm dostal v Londýně i před třemi lety. Český hráč s ním má zatím negativní bilanci 0:3 na zápasy, přičemž ještě nezískal ani set. Naposledy spolu hráli před rokem ve Vietnamu.

"Tři a půl hodiny potřeboval Štěpánek k postupu přes Verdaska. Španěl dohrával zápas handicapovaný, když si nechal ve čtvrtém a posléze i v pátém setu ošetřovat nejdříve kotník a pak lýtkový sval. Přestože bojoval, Štěpánek vývoj duelu otočil.

V prvních dvou setech oba hráči výborně podávali, Verdasco měl ještě nakonci druhé sady úspěšnost prvního servisu 88 procent. V první sadě nezvládl Štěpánek tie-break, v druhé pak využil svůj první brejkbol, aby získal podání soupeře, a vyrovnal stav utkání na 1:1 na sety.

Třetí sada patřila Španělovi, který k výbornému podání a úderům od základní čáry přidal i přesný return. Štěpánkovy výpady k síti se mu tak dařilo eliminovat prohozy a český hráč třetí set prohrál.

Po čtvrthodině čtvrté sady to už vypadalo s nadějemi českého tenisty černě. Karvinský rodák potřetí v utkání přišel o servis a prohrával 0:3 na gamy. Po čtvrthodině čtvrté sady to už vypadalo s nadějemi českého tenisty černě.

Karvinský rodák potřetí v utkání přišel o servis a prohrával 0:3 na gamy. "Už jsem byl skoro po smrti," vyprávěl po zápase s obvyklou nadsázkou. Dokázal ovšem vývoj zvrátit a dalších pět her získal pro sebe.

Španěl se pokusil rozjetého soupeře zastavit ošetřením nohy, ale sebejistý Štěpánek získal čtvrtý a pak hladce i pátý set pro sebe. "Ten čtvrtý set byl rozhodující," uvedl po zápase.

Právě v něm začal cítit, že získává iniciativu, začíná zápas řídit a Verdaskovi naopak utkání uniká. "Nejdůležitější je, že jsem se nevzdal a že jsem bojoval do posledního míče," řekl Štěpánek.

Ve čtvrtfinále Štěpánek narazí na zkušeného Björkmana, který se mezi posledních osm dostal v Londýně i před třemi lety. Se Švédem má český hráč negativní bilanci 0:3 na zápasy, přičemž ještě nezískal ani set. Naposledy spolu hráli před rokem ve Vietnamu.

Tomáš Berdych na Federera nestačil

Český tenista Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Wimbledonu nestačil na světovou jedničku, Švýcara Rogera Federera, kterému podlehl hladce ve třech setech.

"Tak jak on nastoupil a tak jak hrál, nebylo nic, čím bych já ho mohl více potrápit," řekl po zápase Berdych novinářům. "Hrál výborně, nedal mi jedinou šanci," dodal.

Hned v první hře musel český tenista odvracet brejkbol, ale poradil si s přehledem. Berdych se proti světové jedničce snažil hrát aktivně, často chodil na síť, ale v sedmé hře už Berdych své podání neudržel a prohrával 3:4.

Federer skvěle podával a Berdycha do brejku nepustil, naopak získal i další Berdychovo podání a první set vyhrál 6:3.

Druhý set začal Berdych dobře, byl blízko brejkbolu, ale Federer si své podání nakonec pohlídal. Švýcarská světová jednička si v momentech, kdy Berdych svojí dobrou hrou na síti hrozil brejkem, vždy pomohla skvělým podáním, které často končilo esem.

Za stavu 3:4 Berdych znovu ztratil svůj servis, osmou hru prohrál se ziskem jednoho fiftýnu, když si Federer dvakrát pomohl prasátkem. Světový tenista číslo jedna skvělým servisem brejk potvrdil a i druhý set získal v poměru 6:3.

Švýcarský tenista Roger Federer ve svém speciálním saku po vítězství nad Tomášem Berdychem v osmifinále Wimbledonu. | Foto: Reuters

I třetí set probíhal v podobném duchu. Tomáš Berdych musel o každé své podání těžce bojovat, Švýcar mu většinou skvělým servisem nedal šanci ani na brejkbol. Berdycha od druhého setu pobolívalo rameno, což se projevovalo v menší razanci jeho podání.

Za stavu 4:4 podával Berdych a Švýcar získal dva brejkboly, z nichž hned ten první proměnil a podával na vítězství v zápase. Berdych sice vedl 30:15, ale Federer si vítězství vzít nenechal a bez problémů postoupil do čtvrtfinále.

Podle Berdycha asi není v současnosti hráč, který by dokázal Federera porazit. "Ale něco jiného je turnaj, tady se hraje sedm zápasů, a to je těžké i pro Federera. Ale myslím si, že on je tak výjimečný a hraje tak dobře, že to může zvládnout a vyhrát tady počtvrté," řekl.

Pro Federera byla pondělní výhra již pětačtyřicátou po sobě na travnatém povrchu. Ve čtyřech zápasech Wimbledonu letos neztratil set.

Druhý muž světového žebříčku Rafael Nadal si znovu vylepšil své wimbledonské maximum a po hladké třísetové výhře nad Gruzíncem Iraklim Labadzem postoupil do čtvrtfinále. Dvacetiletý španělský vítěz Roland Garros v něm narazí na Jarkka Nieminena z Finska.

Mario Ančič porazil v pěti setech Srba Novaka Djokoviče a bude čtvrtfinálovým soupeřem Rogera Federera. Dvaadvacetiletý Chorvat je posledním hráčem, jenž švýcarského suveréna porazil na trávě. Od Ančičova vítězství v prvním kole Wimbledonu v roce 2002 neprohrál Federer na tomto povrchu 45 zápasů za sebou.

Vaidišová skončila v osmifinále

Desátá nasazená Nicole Vaidišová, semifinalistka letošního Roland Garros, v osmifinále na trávě v All England Clubu prohrála s Číňankou Li Na ve třech setech 6:4, 1:6 a 3:6.

"Byla jsem pomalá, cítila jsem to na sobě. Neměla jsem rytmus, ze začátku jsem dobře servírovala, ale pak to odešlo," vypočítala důvody porážky v rozhovoru s novináři. Formu nedávala do spojitosti s únavou, ani se zraněním. "Prostě to byl takový den," uvedla.

Nad prohrou cítila zklamání jako nad každou jinou, ale hleděla už spíše do budoucnosti. "Nedá se nic dělat. Mám před sebou ještě hodně dlouhou kariéru. Budu mít ještě hodně příležitostí hrát lépe," doufala. Z Londýna poletí domů a začne se připravovat na další turnaje.

Sedmnáctiletá Vaidišová vstoupila do zápasu aktivně, hned prorazila soupeřce servis a díky tomuto jedinému brejku získala první set. Od druhé sady ovšem diktovala tempo hry sedmadvacátá nasazená Li Na, která se rychle ujala vedení 5:0 a set vyhrála za 26 minut.

O osudu třetího dějství rozhodla pátá hra. Chybující Vaidišová povolila Číňance dva brejkboly a při druhém trefila forhend do sítě. Vzápětí měla šanci získat ztracené podání zpět, ale Li Na oba brejkboly odvrátila.

Více možností na zvrat Vaidišová neměla a zápas nakonec prohrála za hodinu a tři čtvrtě. Číňanka výborně podávala a opírala se o forhend, z kterého dávala přímé a nízké údery.

Bývalá badmintonistka Li Na, která hraje poprvé v kariéře v hlavní soutěži dvouhry Wimbledonu, se stala první Číňankou ve čtvrtfinále grandslamového turnaje. Zároveň je poprvé mezi nasazenými.

Belgičanka Justine Heninová-Hardenneová postoupila do čtvrtfinále Wimbledonu. Turnajová trojka si dnes na centrálním dvorci poradila se Slovenkou Danielou Hantuchovou 6:3 a 6:1. Její další soupeřkou bude překvapení turnaje Severine Bremondová, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace. Francouzka v osmifinále vyřadila japonskou hráčkou Ai Sugijamaovou po setech 7:6 a 6:3.

Světová jednička Amélie Mauresmová porazila 6:3, 6:4 osmnáctiletou Srbku Anu Ivanovičovou a potřetí za sebou postoupila do wimbledonského čtvrtfinále. V něm se střetne s ruskou tenistkou Anastasií Myskinovou.

Výsledky:
Muži:
Dvouhra - 4. kolo:
Verdasco (28-Šp.) - Štěpánek (14-ČR) 7:6 (7:4), 3:6, 6:4, 4:6, 2:6
, Hewitt (6-Austr.) - Ferrer (23-Šp.) 6:4, 6:4, 4:6, 7:5, Björkman (Švéd.) - Mirnyj (Běl.) 6:3, 7:6 (8:6), 4:6, 2:6, 6:3, Baghdatis (18-Kypr) - Murray (Brit.) 6:3, 6:4, 7:6 (7:2), Federer (1-Švýc.) - Berdych (13-ČR) 6:3, 6:3, 4:6, Nadal (2-Šp.) - Labadze (Gruz.) 6:3, 7:6 (7:4), 6:3, Ančič (7-Chorv.) - Djokovič (Srb.) 6:4, 4:6, 4:6, 7:5, 6:3, Nieminen (22-Fin.) - Tursunov (27-Rus.) 7:5, 6:4, 6:7 (2:7), 6:7 (6:8), 9:7.
Čtyřhra - 3. kolo:
Dlouhý, Vízner (11-ČR) - Erlich, Ram (5-Izr.) 7:6 (7:4), 6:4, 4:6, 7:6 (7:5), Damm, Paes (7-ČR/Indie) - Suk, Vik (ČR) 6:2, 6:1, 7:6 (7:1).

Ženy:
Heninová-Hardenneová (3-Belg.) - Hantuchová (15-SR) 6:3, 6:1, Dementěvová (7-Rus.) - Perryová (USA) 6:2, 6:0, Bremondová (Fr.) - Sugijamaová (18-Jap.) 7:6 (13:11), 6:3, Li Na (27-Čína) - Vaidišová (10-ČR) 4:6, 6:1, 6:3, Clijstersová (2-Belg.) - A. Radwanská (Pol.) 6:2, 6:2, Šarapovová (4-Rus.) - Pennettaová (16-It.) 7:6 (7:5), 3:6, 6:3, Myskinová (9-Rus.) - Jankovičová (26-SČH) 6:4, 7:6 (7:5), Mauresmová (1-Fr.) - Ivanovičová (19-Srb.) 6:3, 6:4.
Čtyřhra - 2. kolo:
Huberová, M. Navrátilová (7-JAR/USA) - Jankovičová, Križanová (Srb./Slovin.) 6:4, 3:6, 6:4.
Grönefeldová, Shaughnessyová (5-Něm./USA) - Hradecká, Šromová (ČR) 6:4, 7:5.

Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Black, Blacková (3-Zimb.) - Dlouhý, Birnerová (ČR) 6:2, 6:1.

Junioři:
Dvouhra - 1. kolo:
Konečný - Sergejev (9-Rus.) 6:3, 6:3, Sousa (Port.) - Jebavý (13-ČR) 7:5, 6:4.
Juniorky:
Antonijčuková (9-Ukr.) - Berková (ČR) 6:2, 6:2, Lykinová (Rus.) - Vaňková (13-ČR) 3:6, 7:6 (7:1), 8:6, Kramperová (ČR) - Tiguová (Niz.) 6:2, 6:3.