Váňa? Ne, chybu udělal ten hodný chlapec, míní expert

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 10. 2010 17:00
Bývalý vítěz Velké se zastal žokeje Váni
Vítězný Josef Váňa rozpoutal debatu o tom, zda ve finiši jel fér či nikoliv
Vítězný Josef Váňa rozpoutal debatu o tom, zda ve finiši jel fér či nikoliv | Foto: Tomáš Hrabinský

Praha - Chybu udělal žokej Marek Stromský a pozdvižení okolo finiše Velké pardubické s Josefem Váňou jsou zbytečná. V rozhovoru pro agenturu ČTK to řekl Váňův předchůdce, dvojnásobný vítěz slavné steeplechase a později úspěšný rovinový trenér František Vítek.

Dvaasedmdesátiletý Vítek, který vyhrál Velkou pardubickou v roce 1963 s Koranem a o dva roky později s Mocnou, sledoval dostih z tribuny, potom se ještě večer podíval na záznam v televizi.

Prohrál mu to už podruhé

"Největší chybu bych hledal v tom chlapci, co jel druhého koně," řekl Vítek směrem k žokeji Stromskému.

"Už prohrál koni druhou pardubickou," dodal Vítek. Připomněl Stromského chybu z předloňského dostihu, kdy s Amantem Grisem proběhl cílem první, ale později byl diskvalifikován kvůli špatnému průjezdu jedním otočným bodem.

Čtěte také:

Letos v neděli bojoval Stromský na Amantu Grisovi s Váňou a jeho Tiumenem ve finiši, ale o nozdry prohrál. V cílové rovince se nejdříve Stromský snažil bojovat u hrazení, ale pak soupeře obíhal. Po závodu majitel Amanta Grise podal protest, že byl jeho svěřence tísněn.

"Místa tam bylo dost, ale kůň je po 6800 metrech unavený, tak se mu tam moc nechtělo. Měl ho (Stromský) asi vytáhnout dřív a dřív ho rozhýbat," mínil Vítek. "Kam by se ten koník cpal po bariéře, to je věc žokeje, on na něm sedí. Musel by být moc razantní a mít koně v rukách, ale ten kluk (Stromský) je asi hodný," řekl Vítek.

Proto považuje Vítek dohady okolo finiše jubilejní 120. Velké pardubické za zbytečné. "Myslím, že to nemá opodstatnění," konstatoval Vítek, sedmkrát šampion mezi překážkovými jezdci, který pak trénoval v Lysé nad Labem a sedmnáctkrát se stal šampionem trenérů na rovině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy