8. 6. 2006 20:15
Paříž - Česká tenistka Nicole Vaidišová v semifinále French Open s Ruskou Kuzněcovovou neuspěla. Uvnitř: Fotogalerie.
Nicole Vaidišová, v současnosti jasná jednička mezi českými tenistkami.
Nicole Vaidišová, v současnosti jasná jednička mezi českými tenistkami. | Foto: Reuters

Vaidišová zvítězila v prvním setu 7:5, ve druhém vedla už 5:4, ale Kuzněcovová dokázala vývoj otočit a druhý set vyhrála v tie-breaku (7:5). Třetí set začala Vaidišová ztrátou svého podání a na rozjetou soupeřku už nestačila, rozhodující sadu prohrála 2:6.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE.

Soupeřkou Kuzněcovové v sobotním finále bude vítězka belgického duelu mezi Kim Clijstersovou a Justine Heninovou-Hardenneovou.

Účast v semifinále posune Vaidišovou z osmnáctého na třinácté místo světového žebříčku, čímž vyrovná své maximum. Kdyby postoupila do finále, byla by jedenáctá a v případě titulu dokonce desátá na světě.

"Měla jsem šance, ale stalo se," řekla Vaidišová po utkání a smutně na tiskové konferenci převalovala v ústech žvýkačku. "Jsem samozřejmě zklamaná. Ráda vyhrávám a nenávidím prohry, ale přesto na sebe mohu být hrdá. Hrála jsem tady celkově dobře," řekla.

V semifinále Roland Garros byla naposledy Jana Novotná před deseti lety, ale do finále se také nedostala. To dokázala Hana Mandlíková před čtvrt stoletím, která v roce 1981 Roland Garros vyhrála. Semifinálovou účastí Vaidišová vydělala přes šest milionů korun.

"Myslím, že jsem profitovala ze svých větších zkušeností. Na centrkurtu jsem hrála častěji než ona a pořád jsme věděla, že je možné vývoj zápasu otočit," řekla dvacetiletá Kuzněcovová.

Stejně jako v zápasech s Francouzkou Amélií Mauresmovou a Venus Williamsovou z USA se dnes Vaidišová pomaleji rozjížděla. Ve druhé hře musela odvracet tři brejkboly, ale sama stejný počet nevyužila. Jakoby se zastřelovala, protože tvrdě zahrané míče z její rakety často končily mimo kurt, o čemž svědčilo dvacet nevynucených chyb. Na druhé straně dvorce vítězka předloňského US Open Kuzněcovová využívala dobrého pohybu.

V osmé hře Vaidišová jako první v utkání ztratila servis a prohrávala 3:5, ale pak získala nad výměnami kontrolu. Říznými returny bodovala při podání Rusky a svůj servis bez větších problémů vyhrávala. První set česká jednička uzavřela čistou hrou za 56 minut a ve stejném duchu pokračovala i ve druhém setu.

Od druhé části první sady získala Vaidišová šest her po sobě, takže vedla 2:0 v té druhé, a to ještě nevyužila jeden brejkbol na 3:0. Rozdělovala míče z jednoho rohu do druhého a posílala vítězné míče po lajnách, Kuzněcovové nepomáhaly ani gymnastické provazy.

Vaidišová se v dalším průběhu druhé sady soustředila, aby si udržela vlastní podání, což se jí dařilo do stavu 5:4. V desáté hře podávala na výhru, ale servis nezvládla a dvojchyba podtrhla její nervozitu. O osudu setu tak rozhodl tie-break. V něm Vaidišová prohrávala 3:5, vyrovnala na 5:5, ale pak zkazila nahraný míč, který by znamenal mečbol. Kuzněcovová nabídnutý setbol při svém podání využila.

Na začátku rozhodující sady Vaidišová hned přišla o servis, když v určitém zklamání po ztraceném druhém setu znovu více kazila. Zdálo se, že má i unavené nohy, protože k úderům dobíhala později, než měla. První hru Vaidišová získala až za stavu 0:4, ale na zvrat už neměla síly. Po dvou hodinách a 31 minutách odešla z kurtu poražena, když při mečbolu ani nereagovala na eso ke konci jistější Kuzněcovové.

Česká tenistka tak přišla o šanci stát se v 17 letech a dvou měsících druhou nejmladší vítězkou Roland Garros. Tou nejmladší byla v šestnácti letech a šesti měsících někdejší světová jednička Monica Selešová.

Do finále jde i Heninová - Hardenneová

S přemožitelkou Nicole Vaidišové, ruskou tenistkou Světlanou Kuzněcovovou, se utká v sobotním finále Roland Garros Justine Heninová-Hardennová. Obhájkyně titulu porazila v belgické bitvě Kim Clijstersovou 6:3, 6:2 a má
šanci v Paříži potřetí dobýt titul. S trofejí odjížděla i v roce 2003. Sobotní finále ženské dvouhry začne v 15:00.

Martina Navrátilová se rozloučila s vidinou na zisk dvanáctého titulu z Roland Garros již v semifinále smíšené čtyřhry. S americkým deblistou Bobem Bryanem prohráli dnes s rusko-kanadskou dvojicí Jelena Lichovcevová, Daniel Nestor 1:2 na sety. Mix vyhrála bezmála padesátiletá americká legenda v Paříži dvakrát, naposledy v roce 1985.

Výsledeky:
Ženy:
Dvouhra - semifinále:
Vaidišová - Kuzněcovová 7:5, 6:7 (5:7), 2:6,

Statistika utkání:
Esa: 8:5. Dvojchyby: 4:6. Nevynucené chyby: 19:47. Vítězné míče: 26:54. Využité brejkboly: 4 z 12/3 z 10. Celkem získané míče: 115:109. Čas utkání: 2:31.

Další výsledky: Heninová-Hardenneová (5-Belg.) - Clijstersová (2-Belg.) 6:3, 6:2.
Smíšená čtyřhra - semifinále: Srebotniková, Zimonjič (8-Slovin./SČH) - Zvonarevová, Ram (Rus./Izr.) 6:4, 6:2, Lichovcevová, Nestor (7-Rus./Kan.) - M. Navrátilová, B. Bryan (6-USA) 3:6, 6:3, 6:2.

PROSTĚJOV

Dvaadvacetiletý Ivo Minář má na dosah zopakování loňské účasti ve finále challengeru Czech Open. V dnešním čtvrtfinále vyřadil čtvrtého nasazeného Robina Vika, vítěze květnového challengeru Prague Open, po setech 6:3 a 7:6.

Minář ve druhé sadě vedl už 5:1, ale vyhrál až ve zkrácené hře.

"Bylo důležité, že jsem za stavu 5:5 nezpanikařil a dál jsem hrál svou hru. V tie-breaku už může vyhrát kdokoli a já měl přece jen více štěstí," oddechl si Minář.

Druhým českým semifinalistou se stal Jan Hájek, který porazil Argentince Juana-Pabla Guzmana. Soupeři povolil první game až za stavu 6:0 a 4:0. "Šel jsem do zápasu s klidnou hlavou a zvolili jsme s trenérem dobrou taktiku," řekl Hájek, který byl před turnajem týden nemocný.

V prvním kole odvrátil dva mečboly. "To mi pomohlo psychicky," dodal. Jeho soupeřem v boji o finále bude Brazilec Marcos Daniel.

Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále:
I. Minář (ČR) - Vik (4-ČR) 6:3, 7:6 (7:5), Hájek (ČR) - Guzman (Arg.) 6:0, 6:2, Hrbatý (2-SR) - Pospíšil (ČR) 2:6, 6:4, 6:2.

Semifinálové dvojice: Hájek - Daniel, Minář - Hrbatý.