Vaidišová vyřadila v Paříži Mauresmovou

ČTK
4. 6. 2006 21:38
Paříž - Nicole Vaidišová v osmifinále French Open vyřadila světovou jedničku Amelii Mauresmovou, Berdych nestačil na Federera.

Česká tenistka Nicole Vaidišová se postarala o největší senzaci letošního ročníku Roland Garros, když ve čtvrtém kole vyřadila světovou jedničku Amélii Mauresmovou. Sedmnáctiletá hráčka zvítězila nad francouzskou favoritkou 6:7, 6:1 a 6:2 a poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále grandslamového turnaje.

"Jsem velice spokojená, zvlášť po tom prohraném prvním setu, kdy jsem se zvedla, hrála v podstatě bez chyb a vydržela tak až do konce," řekla Vaidišová novinářům. "Nevím, zda to byl můj nejlepší výkon vůbec, ale jeden z nejlepších určitě," doplnila tenistka.

Vaidišová, jež si minulý týden ve Štrasburku zvedla sebevědomí premiérovým antukovým titulem, oplatila Mauresmové porážku ze stejné  fáze letošního Australian Open. V Melbourne uhrála v osmifinále proti budoucí šampionce jen dva gamy, tentokrát ji ale po pomalejším startu do zápasu proháněla.

Ani za stavu 2:5 v první sadě se majitelka šesti titulů z okruhu WTA nevzdala, dovedla hru do tie-breaku a v něm měla šanci i na zisk setu. Vlastními chybami ale soupeřce nabídla vedení 1:0.

Pak už šestnáctá nasazená Vaidišová na kurtu suverénně kralovala a dokonce soupeřce hrozila "kanárem". O téměř deset let starší Mauresmová, jež na Roland Garros nikdy nepřešla přes čtvrtfinále, ve druhé sadě uhrála game až za stavu 0:5.

Také do rozhodující sady vstoupila Vaidišová lépe, dvakrát soupeřce prolomila podání a zápas v klidu dovedla k postupu, když proměnila třetí mečbol.

"Je to super, ale euforie může žít nejdéle do pondělka, kdy se musím zase soustředit na další zápas," řekla Vaidišová, která si účastí ve čtvrtfinále si zajistila prémii 111 tisíc eur.

Atmosféru utkání označila za fantastickou a publikem za férové. "I když jeho sympatie byly především na straně Mauresmové," dodala.

Příští soupeřkou Vaidišové bude bývalá první hráčka světového žebříčku Američanka Venus Williamsová.

Tenista Tomáš Berdych se na Roland Garros premiérové účasti ve čtvrtfinále grandslamového turnaje nedočkal. V utkání čtvrtého kola dnes nestačil na světovou jedničku Švýcara Rogera Federera a prohrál hladce 3:6, 2:6, 3:6. Po zápase prohlásil, že soupeř sice nehrál úplně nejlépe, přesto ho k ničemu nepustil.

Berdych, který byl posledním českým zástupcem v mužské dvouhře, podle svých slov sehrál jeden z nejhorších zápasů posledních týdnů. "Dal bych si trojku," oznámkoval své vystoupení dvacátý nasazený hráč. Přiznal, že hlavně zpočátku dělal hodně chyb a také se hůř pohyboval, protože už cítil únavu ze šňůry zápasů v poslední době.

Český tenista po dvou prohraných setech vedl v třetím 3:0, ale ani tehdy prý neměl pocit, že by mohl utkání otočit. "Federerovo podání jsem prorazil hlavně díky jeho chybám, prostě mi tu hru daroval," prohlásil dvacetiletý český tenista.

Český tenista Tomáš Berdych v zápase proti Rogeru Federerovi na grandslamovém Roland Garros. | Foto: Reuters

Se svým celkovým vystoupením v Paříži, kde poprvé došel tak daleko, byl Berdych spokojen. Posteskl si trochu, že neměl moc přívětivý los, když mu přisoudil nejlepšího světového hráče.

Právě Federerovi byl přál celkové vítězství v turnaji. Na jeho hře oceňuje ve srovnání se silovým tenisem druhého favorita turnaje Španěla Rafaela Nadala přesnost a lehkost. Vyzdvihl rovněž Federerovo gentlemanské chování mimo kurty.

Čtvrtá nasazená tenistka Maria Šarapovová vypadla ve čtvrtém kole, ruská hráčka podlehla své krajance Dinaře Safinové 5:7, 6:2, 5:7.

Safinová, jež dosud nikdy do čtvrtfinále na grandslamovém turnaji nepostoupila a v Paříži bylo jejím maximem druhé kolo, držela s wimbledonskou vítězkou z roku 2004 krok jen v prvním setu, který v závěru ziskem tří her za sebou vyhrála. Ve druhé sadě ale kurt zcela opanovala Šarapovová a ani v třetím setu to nevypadalo na její porážku.

Ruská tenistka Maria Šarapovová reaguje při zápase proti Dinaře Safinové na French Open. | Foto: Reuters

V rozhodující sadě vedla favoritka už 5:1, zápas ale k vítězství dotáhnout nedokázala. Od tohoto stavu začala na dvorci úřadovat mladší sestra Marata Safina, která takřka neomylným výkonem povolila slavnější krajance uhrát už jen šest míčů a skóre otočila.

Při své čtvrtfinálové premiéře se Safinová utká s další krajankou Světlanou Kuzněcovovou, vítězkou US Open z roku 2004.

Hrozbu vyřazení naopak odvrátil čtvrtý nasazený v mužské dvouhře Ivan Ljubičič. Chorvatský tenista prohrával s Juanem Monakem z Argentiny ve třetím kole už 0:2 na sety, duel, který se v sobotu kvůli tmě nedohrál, ale dokázal vyrovnat. Dnes v pátém setu dovršil obrat vítězstvím 6:2.

Bez ztráty setu postoupila do čtvrtfinále Roland Garros obhájkyně titulu Justine Heninová-Hardenneová. Belgická tenistka zdolala i přes malý výpadek v závěru druhého setu šampionku z roku 2004 Anastasii Myskinovou z Ruska 6:1, 6:4.

Duel bývalé světové jedničky Martiny Hingisovou se Šahar Peerovou byl kvůli tmě za stavu 1:1 na sety přerušen a přeložen na pondělí.

Muži:
Dvouhra - 3. kolo

Ljubičič (4-Chorv.) - Monaco (Arg.) 4:6, 5:7, 6:3, 6:4, 6:2, Monfils (25-Fr.) - Blake (8-USA) 6:2, 6:7 (2:7), 7:6 (7:1), 5:7, 6:4.
4. kolo:
Federer (1-Švýc.) - Berdych (20-ČR) 6:3, 6:2, 6:3
, Ančič (12-Chorv.) - Robredo (7-Šp.) 6:4, 4:6, 2:6, 6:4, 7:5, Davyděnko (6-Rus.) - Gaudio (10-Arg.) 6:3, 6:4, 3:6, 6:3, Nalbandian (3-Arg.) - Vassallo-Arguello (Arg.) 6:4, 6:4, 6:4.
Čtyřhra - 3. kolo:
Dlouhý, Vízner (13-ČR) - Hrbatý, Mertiňák (SR) 6:4, 7:6 (7:5)
.

Ženy:
Dvouhra - 4. kolo:
Safinová (14-Rus.) - Šarapovová (4-Rus.) 7:5, 2:6, 7:5, Kuzněcovová (8-Rus.) - Schiavoneová (9-It.) 1:6, 6:4, 6:4, Clijstersová (2-Bel.) - Hantuchová (15-SR) 6:1, 6:4, Vaidišová (16-ČR) - Mauresmová (1-Fr.) 6:7 (5:7), 6:1, 6:2, V. Williamsová (11-USA) - Schnyderová (7-Švýc.) 4:6, 6:3, 6:2, Grönefeldová (13-Něm.) - Dulková (32-Arg.) 6:3, 6:4, Heninová-Hardenneová (5-Belg.) - Myskinová (10-Rus.) 6:1, 6:4.
Jen C', Čeng Ťie (4-Čína) - Benešová, Strýcová (ČR) 3:6, 6:4, 6:2.