Martin Jůzek
2. 2. 2008 17:21
Česko - Slovensko 1:1 po sobotě
Nicole Vaidišová srovnala stav zápasů Česko:Slovensko na 1:1
Nicole Vaidišová srovnala stav zápasů Česko:Slovensko na 1:1 | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Vyrovnáno! Tenisový souboj 1. kola Světové skupiny II Fed Cupu mezi Českem a Slovenskem je po sobotě nerozhodný 1:1. Porážku Petry Cetkovské napravila v druhém zápase česká jednička Nicole Vaidišová.

Vaidišová vstoupila do zápasu hodně sebevědomě. Její soupeřkou byla Magdalena Rybáriková, jež v žebříčku WTA patří až do třetí světové stovky a zprvu se zdálo, že to bude jasná záležitost.

Úvodní tlak sice ještě nepřinesl brejk, ovšem chvíli poté zúročila své zkušenosti a dostala se do vedení 3:1. Servis vycházel rodačce z Norimberku na výbornou, naopak returny z rakety Slovenky mířily často jen do autu.

Čtěte více:
Cetkovská: Mrzí mě to, byla jsem moc nervozní

Podobný průběh přinášely i další minuty, ale Vaidišové se už prolomit podání soupeřky nepovedlo. Což ji muselo v koncovce prvního setu mrzet. Po velkém boji za stavu 5:4 sama na podání zaváhala a dovolila Rybárikové srovnat.

První den Fed Cupu jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

Na kurtu i mimo něj plály emoce. Snad poprvé v sobotním odpoledni se opravdu zlobil slovenský nehrající kapitán Mihál, jenže důležitou výměnu neuhádal. Vaidišové se povedl závěr a sadu získala v poměru 7:5.

Druhý set byl od začátku jasnou záležitostí. Slovenská dvojka se v jeho úvodu nechala ošetřit, ale nepomohlo to. Vaidišová jednoznačně dominovala, dvakrát vzala soupeřce servis a v poklidu si šla pro vítězství.

V závěru se nechala znervóznit a neproměnila celkem pět mečbolů, nakonec však česká jednička získala druhou sadu v poměru 6:4 a vyrovnala stav fedcupového utkání na 1:1.

Cetkovská na Cibulkovou nestačila

Petra Cetkovská v prvním zápase nestačila na Dominiku Cibulkovou a prohrála po setech 5:7 a 3:6.

Úvod utkání byl z obou stran hodně nervozní. Skoro vyprodaná hala sledovala dlouhé výměny, které většinou po nevynucených chybách končily v síti nebo v autu. A častěji z rakety slovenské hráčky.

Tenistky sice dělí v žebříčku WTA šedesát míst, ovšem na kurtu to tak nevypadalo. Česká reprezentantka se výborně pohybovala a zatlačila mladší soupeřku do defenzivy.

Dominika Cibulková
Dominika Cibulková | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

První zlom nastal ve chvíli, kdy se Cetkovské podařilo prolomit na šestý pokus podání. Ujala se tak vedení v poměru 4:2.

Za stavu 5:3, kdy česká tenistka podávala na vítězství v sadě, však slovenská soupeřka zabojovala. Vytvořila si dva brejkboly a hned ten první povedeným prohozem proměnila. Návrat potvrdila bratislavská rodačka o chvíli později, kdy srovnala na 5:5.

A pro Petru Cetkovskou bylo ještě hůře. V následující hře totiž opět ztratila podání a najednou se do téže situace dostala Dominika Cibulková. A nabídnutou šanci stoprocentně využila.

Na začátku druhého setu se hráčkám nedařilo při vlastním servisu. Rodačka z Prostějova se nemohla trefit do prvního pokusu a na opačné straně zase brzdila osmnáctiletou Slovenku mírná zdravotní indispozice.

Jenže o čtyři roky starší Češka toho nevyužívala. Naopak, ztratila znovu podání a pustila Cibulkovou do vedení 4:2. To byl klíčový moment pro zbývající minuty utkání. Cetkovská se už nedokázala vrátit do zápasu a prohrála i druhou sadu v poměru 3:6.

O vyrovnání bude za chvíli bojovat jednička Nicole Vaidišová se slovenskou dvojkou Magdalenou Rybaríkovou.