Vaidišová se dotrápila k výhře, Berdych nezaváhal

maj
24. 10. 2007 19:42
Berdych porazil španělského tenistu Lopeze

Linec/Basilej - Český tenis zažil ve středu úspěšný, ale dramatický den. Jeho nejlepší zástupci totiž postoupili po velkém boji, shodně v obou zápasech rozhodoval třetí set.

Jako první uspěl Tomáš Berdych, jenž se probojoval do druhého kola turnaje v Basileji, když zdolal Feliciana Lopeze ze Španělska 2:1 na sety.

Pátý nasazený hráč vstoupil do halového turnaje opatrně. Proti němu totiž stál soupeř, s nímž měl do teď zápornou bilanci. Oba tenisté si hlídali podání, a proto o vítězi prvního setu musela rozhodnout zkrácená hra.

Šťastnější byl v tiebreaku rodák z Valašského Meziříčí, jenž jej díky výbornému podání získal v poměru 7:4. Ale poté přišla druhá sada a to byl úplně jiný příběh. Lopez přidal na důrazu i pohybu na kurtu a nátlakovou hrou si vytvořil jasnou převahu.

Český tenista nakonec ztratil pouze jedno podání, ale to rozhodlo o tom, že utkání prvního kola rozhodne až závěrečný set. V tom se přítel Lucie Šafářové dokázal zkoncentrovat na klíčový okamžik a proměnil poprvé v zápase brejkbol.

Za stavu 5:3 ještě španělský soupeř zabojoval a snažil se zápas zdramatizovat, nicméně Berdych si už výhru nenechal vzít. Do druhého kola postoupil po setech 7:6, 3:6 a 6:3. Zítra se utká se Stanislasem Wawrinkou.

Švýcarský tenista, jenž se s českou jedničkou utkal v zářijovém Davis Cupu, ve středu porazil senzačního vítěze předchozího turnaje Masters v Madridu Davida Nalbandiana 7:6 a 6:2.

Trápení Vaidišové ukončil až tiebreak třetího setu

Také česká tenistka Nicole Vaidišová ve středu postoupila do druhého kola, uspěla na turnaji v Linci. Pátá nasazená porazila po třísetové bitvě Italku Flavii Pennettaovou a závěr utkání zvedal publikum ze sedadel.

Mladá Češka nevstoupila do zápasu vůbec dobře. Snažila se riskovat, jenže razantní údery jí často padaly do autu. Především z toho pramenilo nepříznivé skóre 1:3.

Naopak Pennettaová těžila z velmi dobrého pohybu. Na druhou stranu kurtu vracela míčky bez větších problémů a trápila Vaidišovou častými změnami rytmu.

První setbol za stavu 3:5 ještě česká hráčka odvrátila, když se po dlouhé výměně dostala na síť a její soupeřka poslala balon do autu. Poté se ale podání ujala téměř bezchybná italská tenistka a dotáhla sadu do vítězného konce v poměru 6:4.

Na tribuně linecké haly utkání sledoval nevlastní otec a kouč české jedničky Aleš Kodat, s hrou své svěřenkyně nemohl být spokojen.

Možný obrat ukázala první hra druhého setu. Tahanici o svůj servis získala rodačka z Norimberku, i když čelila několika hrozbám brejku. Důležitý bod však získala a poté jí už nic nebránilo, aby konečně vzala podání Pennettaové.

Rychle se dostala do vedení 4:1 a náskok do konce sady už nepustila. Její soupeřka už závěr vypustila a Vaidišová po výhře 6:3 vyrovnala na 1:1 na sety.

Rozhodující set byl od začátku vyrovnaný. Až v pátém gamu se naskytla příležitost k brejku Vaidišové a hned ji využila. Italka ale bojovala, a ztracené podání vybojovala zpět. Když už se zdálo, že Češka postoupí, zaváhala a rázem tu byla zkrácená hra.

Tiebreak byl nejdříve v moci Pennettaové, česká jednička se však pomalu vracela ke své hře založené na tvrdém podání. Ujala se vedení 6:4 a hned první mečbol proměnila, když soupeřka nedosáhla na její smeč.

Více než dvouhodinové trápení tak dotáhla Nicole Vaidišová do vítězného konce a ve druhém kole turnaje v Linci se utká s domácí Meusburgerovou.