V Afghánistánu zabit kanadský atlet

SportPlus
6. 9. 2006 11:05
Kábul  - Kanadské vojenské jednotky zažily nejčernější den v Afghánistánu od roku 2002, kdy na tomto území působí.
Kanadští vojáci se loučí s padlými kolegy na začátku srpna na letišti v Kandaháru.
Kanadští vojáci se loučí s padlými kolegy na začátku srpna na letišti v Kandaháru. | Foto: Reuters

K čtyřem kanadským vojákům zabitým v neděli přibyl v pondělí další, atlet Mark Graham. Jemu se stal osudný mylný zásah amerických letadel.

Kanadské jednotky se na afghánském území ocitly pod palbou dvou amerických letounů, které pronásledovaly talibanské povstalce. Kanadští specialisté žasnou, jak je něco takového možné v době moderních navigačních technologií.

Kanadští vojáci se ocitli pod americkou palbou již roku 2002. Incident tehdy značně ochladil vzájemné vztahy.

Omyl spojenců si vyžádal 30 zraněných kanadských vojáků, z toho šest těžce. Jeden voják byl zabit. Jednalo se o někdejšího kanadského čtvrtkaře Marka Anthonyho Grahama z Hamiltonu. Účastnil se například olympijských her 1992 v Barceloně, kde v pouhých 19 letech startoval ve štafetě Kanady na 4x400 metrů.

Osobní rekord si zaběhl roku 1994 a měl hodnotu 46, 16 vteřin. Jeho nadějně se rozvíjející atletickou kariéru zastavila zranění.

Ostatky pěti zabitých Kanaďanů by měl ve středu odpoledne dopravit vojenský airbus na základnu v Trentonu. Očekává se, že událost ještě zesílí hlasy volající v zemi javorového listu po návratu vojenských sil zpět domů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy