V Afghánistánu zabit kanadský atlet

SportPlus
6. 9. 2006 11:05
Kábul  - Kanadské vojenské jednotky zažily nejčernější den v Afghánistánu od roku 2002, kdy na tomto území působí.
Kanadští vojáci se loučí s padlými kolegy na začátku srpna na letišti v Kandaháru.
Kanadští vojáci se loučí s padlými kolegy na začátku srpna na letišti v Kandaháru. | Foto: Reuters

K čtyřem kanadským vojákům zabitým v neděli přibyl v pondělí další, atlet Mark Graham. Jemu se stal osudný mylný zásah amerických letadel.

Kanadské jednotky se na afghánském území ocitly pod palbou dvou amerických letounů, které pronásledovaly talibanské povstalce. Kanadští specialisté žasnou, jak je něco takového možné v době moderních navigačních technologií.

Kanadští vojáci se ocitli pod americkou palbou již roku 2002. Incident tehdy značně ochladil vzájemné vztahy.

Omyl spojenců si vyžádal 30 zraněných kanadských vojáků, z toho šest těžce. Jeden voják byl zabit. Jednalo se o někdejšího kanadského čtvrtkaře Marka Anthonyho Grahama z Hamiltonu. Účastnil se například olympijských her 1992 v Barceloně, kde v pouhých 19 letech startoval ve štafetě Kanady na 4x400 metrů.

Osobní rekord si zaběhl roku 1994 a měl hodnotu 46, 16 vteřin. Jeho nadějně se rozvíjející atletickou kariéru zastavila zranění.

Ostatky pěti zabitých Kanaďanů by měl ve středu odpoledne dopravit vojenský airbus na základnu v Trentonu. Očekává se, že událost ještě zesílí hlasy volající v zemi javorového listu po návratu vojenských sil zpět domů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy