Tenistky historickou šanci nevyužily. Po bitvě padly

26. 4. 2009 17:45
Šafářová - Matteková-Sandsová 6:3, 6:1
Američanky měly důvod k radosti
Američanky měly důvod k radosti | Foto: Reuters

Brno - České tenistky byly blízko, ale opravdu hodně blízko historickému postupu do finále Fed Cupu. Po velké bitvě ale v neděli padly a o titul v souteži družstev budou bojovat Američanky, které v Brně vyhrály 3:2.

Hráčky Spojených států vyzvou ve finále Italky, jež si poradily s obhájkyněmi loňského prvenství z Ruska.

Češké reprezentantky po nerozhodné sobotě (1:1) vstoupily do druhého dne víkendu výborně. Lucie Šafářová přidala druhý bod a rozhodnout mohla po ní hrající Petra Kvitová. Ta však zaváhala.

Klíčovou čtyřhru potom domácí hráčky prohrály, ačkoliv vyhrály první set 6:2 a 5:2 vedly ve druhém dějství.

Čtěte dále: Benešová překvapivě prohrála. Češky hrají s USA 1:1

Jak se nedělní tři zápasy vyvíjely? Do brněnské haly Rondo nejdříve nastoupila Lucie Šafářová, která porazila americkou jedničku Bethanii Mattekovou-Sandsovou hladce 6:3, 6:1.

Šafářová porazila Mattekovou - 2:1

Česká "náhradnice", jejíž rameno zdobila bandáž, nahradila v sobotu neúspěšnou Ivetu Benešovou a v rodném městě předvedla zřejmě svůj nejlepší výkon v reprezentaci.

Americkou hráčku ve všem převyšovala a od začátku utkání, které sledoval i premiér v demisi Mirek Topolánek, vykročila za vítězstvím. Dobrými returny a hrou na síti si hned v prvním gamu získala důležitý náskok.

Poté ho však musela při svém servisu hodně těžce bránit. Sérii výhod soupeřky však odvrátila a náskok potvrdila.

Šafářová se následně výborně rozpodávala a esem získala vedení na 3:1. Za stavu 5:3 perfektním forhendem po čáře vybojovala další brejk, který potvrdila vítězství v první sadě.

Česká reprezentantka začala i druhý set ziskem podání Mattekové, která už na rozjetou Šafářovou neměla.Ta ukončila utkání po hodině a dvanácti minutách parádním stopbalem a slavila nečekaně hladké vítězství.

Kvitová neunesla tlak a skóre se srovnalo - 2:2

Následně na kurt přišla Kvitová, jež mohla rozhodnout o českém postupu.

Jenže proti ní nastoupila Glatchová, která byla velkým překvapením semifinálového souboje. Hráčka druhé světové stovky porazila v sobotu Benešovou a teď ukázala, že nešlo o náhodu.

Češka ztratila podání za stavu 1:2, když si Američanka vypracovala brejkbol s trochou štěstí při smeči rámem. Kvitová i přes ztrátu servisu Glatchové vzdorovala, jenže pak za stavu 1:4 trefila při své nevýhodě míček do sítě a přišla i o druhé podání.

To mladou tenistku z Fulneku zřejmě psychicky nalomilo.

Dobře se pohybující a ve výborné formě hrající Američanka zápas ovládla. Kvitová zaostávala při podání, zatímco devatenáctiletá soupeřka nastoupila sebevědomě i do druhé sady a získávala jeden game za druhým.

Smutná Iveta Benešová
Smutná Iveta Benešová | Foto: Reuters

Její šňůru zastavila Kvitová za stavu 0:5, ale to bylo na zvrat už příliš pozdě.

Češky ztratily vyhranou čtyřhru - 2:3

Že je ženský tenis hlavně o psychice, to se potvrdilo při závěrečné čtyřhře.

Češky ve složení Květa Peschkeová/Iveta Benešová sahaly proti páru Bethanie Matteková-Sandsová/Liz Huberová po vítězství, vypracovaly si dokonce mečbol, ale po několika chybách vyhraný zápas nevídaným způsobem ztratily.

Rychle se domácí tenisty dostaly do vedení a první sadu snadno získaly poměrem 6:2. Také ve druhém setu vzaly soupeřkám jeden servis a Američanky v tu chvíli vypadaly na ručník. Jenže za stavu 5:2 přišla rozhodující chvíle utkání.

Benešová zaváhala, Američanky odvrátily brejkbol i mečbol a pak už na dvorci v hale Rondo vládly Spojené státy. Skoro po každé výměně museli zkoprnělí diváci i česká lavička sledovat, jak se soupeřky radují pokřikem "come on" (pojďme).

Druhé dějství ztratily Češky v tiebreaku a dominance tenistek Spojených států se naplno ukázala v třetím setu, který vyhrály rychle 6:1. Mohly tak slavit trochu překvapivý postup, jehož dosáhly i bez hvězdných sester Williamsových.

Česko - USA 2:3
Esa: 5:2. Dvojchyby: 1:6. Vítězné míče: 27:15. Využité brejkboly: 4 z 9/0 ze 3. Nevynucené chyby: 17:22. Čas: 1:12 h.

Kvitová - Glatchová 2:6, 1:6
Esa: 0:6. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 11:19. Využité brejkboly: 1 ze 4/5 z 9. Nevynucené chyby: 26:14. Čas: 1:04 h.

Benešová, Peschkeová - Huberová, Matteková-Sandsová 6:2, 6:7 (2), 1:6