Technika Brno letos zatím bez výhry. Draci se úspěšně naladili na Evropskou ligu

Ján Jabrocký
18. 4. 2016 10:04
Draci Brno letos nadále suverénně kráčejí českou baseballovou extraligou. To jejich městský rival Technika Brno letos ještě nevyhrála.
Arrows prodloužili letošní trápení Techniky Brno.
Arrows prodloužili letošní trápení Techniky Brno. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Ani šest zápasů zatím nestačilo brněnské Technice, aby si v letošním ročníku baseballové extraligy připsala první výhru. To jejich městský rival Draci Brno prochází soutěží suverénně a třemi výhrami v tomto týdnu má za sebou úspěšnou generálku na Evropskou ligu.

Draci Brno si v městském derby poradili s Hrochy

Hodně dlouho Hroši vzdorovali Drakům a drželi nerozhodný stav 0:0. Vše změnil až Přemek Chroust v páté směně, který dvoumetrovým odpalem stáhl první dva body favorita. Hned po něm jej napodobil Michael Kremláček a od té doby již Draci kontrolovali vývoj zápasu. Domácí v utkání šetřili nadhazovače a tak se jich na kopci představilo hned pět. Jedním z nich byl také Martin Kalábek, který v devatenácti letech odházel první směnu v české nejvyšší soutěži.

"Byl jsem nervózní," říkal mladý nadhazovač Draků po zápase. "Naštěstí mě kluci podrželi v obraně. Pomohli mi také psychicky a v obraně zahráli vše, co se dalo."

Arrows Ostrava si dvakrát poradila s Technikou Brno

Technika jela do Ostravy s cílem, konečně urvat první letošní výhru. To se nakonec nepovedlo a brněnský tým tak zažívá nejhorší začátek sezony ve své historii. Přitom v obou zápasech šla Technika brzy do vedení zásluhou dvoubodových homerunů Matěje Menšíka. Jenže domácí pokaždé dokázali odpovědět stejnou mincí. V prvním utkání nastartoval obrat odpalem za plot Tomáš Juněc a ve druhém vyrovnával na 2-2 v první směně, jak jinak než homerunem, další reprezentant v dresu Arrows Petr Čech.

"S šesti prohrami je pro nás těžké hledat nějaká pozitiva,“ neskrýval zklamání nadhazovač Techniky Daniel Mráz. "První dva víkendy jsme brali jako rozjetí do sezony, protože jsme věděli, že budeme hrát proti nejlepším týmům loňské sezony. Tady jsme jeli s tím, že musíme pořádně zabrat. To, co jsme předvedli, však bylo strašné. V poli děláme strašně moc chyb, což je momentálně naše největší slabina.“

Boris Bokaj z ostravského celků měl důvod ke spokojenosti. "Předvedli jsme dobrý týmový výkon,“ řekl po zápasech s Technikou. "Dobrá obrana, v útoku jsme dělali, co jsme potřebovali a to vedlo k výhrám. Našim cílem je play off a pokud budeme pokračovat v těchto výkonech, tak si můžeme stavět vysoké cíle.“

Hroši Brno se s Olomoucí podělili o výhry

Velkou posilu představili Skokani v průběhu týdne, když do svého týmu na hostování přivedli Aleše Navrátila, jenž je rekordmanem soutěže v počtu odpalů. A Aleš se hned v prvním zápase jedním staženým bodem podílel na výhře svého nového celku. Hrochům nepomohlo ani nasazení Jeffreyho Barta, který byl vyhlášený nejlepším hráčem předešlého týdne. Tentokrát jej v přímém souboji předčil Jakub Černík, jenž za sedm směn soupeři povolil pouze jeden hit a měl velký podíl na vítězství hostí.

Ve druhém utkání hosté ve čtvrté směně vedli již 3-0, ale pak se začali prosazovat také domácí. Ti pěti body v páté a šesté směně dokázali zvrátit utkání ve svůj prospěch, které pak dovedli do vítězného konce.

"Zápasy byly velmi kvalitní,“ hodnotil souboje trenér Skokanů Michal Kohout. "Nadhazovači obou týmů předvedli velmi dobré výkony. Aleš Navrátil je pro nás velkým přínosem jak herně, tak přístupem k zápasu. Já věřím, že ve svých třiačtyřiceti letech ukáže, že je ještě platným hráčem pro jakýkoliv extraligový oddíl.“

Domácí trenér nebyl úplně spokojený s hrou v útoku. "Hodně jsme doplatili na to, že máme mladý tým,“ řekl po skončení druhého utkání. "Naše forma proto není stabilní a v obou zápasech jsme byli bezzubí na pálce. Navíc jsme v prvním utkání udělali dost chyb, takže jsme neudrželi vedení a po zásluze prohráli. I když jsme nepodali stejný výkon jako po minulé víkendy, tak nám to stačilo k tomu, abychom jedno utkání vyhráli.“

Draci roznesli Eagles Praha a naladili se na Evropskou ligu

Draci Brno v úterý vstoupí do nově založené Evropské ligy. V generálce na ni na svém stadionu přivítali Eagles Praha, kterým na cestu zpátky nadělili dvě prohry s celkovým skóre 22-6. Ukazuje se, že začátek sezony zastihl Draky v opravdu skvělé formě a zatím sbírají pouze výhry.

Tento víkend to poznali také hráči Eagles, kteří nedokázali vzdorovat svému soupeři. V prvním utkání se fantastickým způsobem předvedl Michal Ondráček, který čtyřmi odpaly zařídil sedm z dvanácti bodů svého celku. Ve druhém mu zdárně sekundoval Přemek Chroust. Ten má za sebou skvělý týden, když se ve třech zápasech ze čtrnácti pokusů hned deset krát dokázal dostat na metu. V dresu vicemistra si v zápasech proti Eagles odkroutili premiéru mladý Lukáš Janíček a nová americká posila Jason Jarvis. Matěj Hejma z pražského celku opět dokázal odpálit jeden míček až za plot a ve statistice homerunů mu i nadále patří první příčka.

"Jsem rád, že pokračujeme v naši vítězné sérii,“ řekl po prvním zápase pro klubovou televizi Ondráček. Na jeho slova navázal také debutant Lukáš Janíček. „Kluci předvedli vynikající výkon na pálce i v obraně. Já jsem dostal příležitost poprvé si zahrát v Extralize a strašně jsem si to užil.“

"My jsme jeli do Brna hodně oslabeni,“ hledal důvody neúspěchu trenér Eagles Vladimír Chlup. "Náš nadhazovač číslo jedna Tomáš Duffek je stále zraněný a vypadá to, že jeho rekonvalescence nebude trvat tak krátce, jak jsme si mysleli. K tomu se nám zranil také Petr Zýma, ale do příštího týdne snad bude v pořádku. Přijeli jsme tedy pouze v deseti s mladými kluky. Oba naši startující nadhazovači odvedli slušnou práci a pokaždé jsme se drželi pět směn na dostřel. Pak se však ukázala pálkařská vyzrálost soupeře, kdy jeho hráči potrestají každou chybu.“

Druhé pražské derby se nedohrálo

TempoKotlářkou odehráli dva diametrálně odlišné zápasy. Hlavně ten druhý bude mít pravděpodobně ještě dohru u zeleného stolu. První utkání ovlivnilo zranění startujícího nadhazovače Kotlářky Jana Nováka, který odstoupil se zraněním ruky v průběhu třetí směny. Toho dokázali využít hosté, kteří se dokázali prosadit proti střídajícím nadhazovačům a zápas dovedli do vítězného konce.

Bohužel z druhého utkání viděli diváci pouze necelé čtyři směny. V té době vedla Kotlářka nad Tempem již 14-2. Domácí se však bohužel více věnovali výrokům rozhodčího a po protestech tak byli vyloučeni Petr Baroch a Marek Rejman. Po jejich vyloučení již Tempo nemělo dostatek hráčů, kteří by zasáhli do utkání, a to muselo být předčasně ukončeno. O jeho konečném osudu bude muset rozhodnout Sportovně-technická komise.

"První utkání hodně ovlivnilo zranění Honzy Nováka, kdy po něm musel na kopec nerozházený Lukáš Ercoli. Tomu se moc nevedlo a ani Pepovi Cihlářovi. Zavřel to až Marek Minařík, který Tempo k ničemu nepustil. K druhému utkání bych se teď raději nevyjadřoval,“ řekl extraligový manažer Kotlářky Ondřej Chocholatý.

Manažer Tempa Lubomír Čuhel byl spokojený s výkonem v prvním utkání. "V prvním konečně povedlo proti lepšímu soupeři soustředit se na hru. Pro Kotlářku bylo samozřejmě hodně těžké vyhrát zápas, když se jim zranil startující nadhazovač. To je fakt, který je v baseballe hodně složité ustát a nám se to povedlo využít. Ve druhém naši hráči nebyli spokojeni s výroky rozhodčího a potom, co byli dva z nich vyloučeni, tak jsme již neměli s kým hrát. Zápas tak musel být předčasně ukončen.“

Pořadí baseballové extraligy k 18.4.

1. Draci Brno 5-0
2. Arrows Ostrava 3-1
3. Kotlářka Praha 4-2
4. Skokani Olomouc 4-2
5. Cardion Hroši Brno 4-4
6. Eagles Praha 2-4
7. Tempo Titans Praha 2-4
8. Technika Brno 0-6

 

Právě se děje

Další zprávy