28. 6. 2008 22:35
Štěpánek - Južnyj 5:7, 7:6 (7:5), 4:6, 7:6 (7:4), 3:6
Radek Štěpánek prokazuje na úvodu roku skvělou formu.
Radek Štěpánek prokazuje na úvodu roku skvělou formu. | Foto: Reuters

Londýn - Český tenis ztratil ve Wimbledonu svého posledního zástupce v mužské dvouhře. Radek Štěpánek ve třetím kole podlehl v pětisetové bitvě Michailu Južnému z Ruska po více než čtyřech hodinách 5:7, 7:6 (7:5), 4:6, 7:6 (7:4) a 3:6.

Štěpánek nezvládl závěr prvního setu, ve kterém si oba soupeři drželi svůj servis až do dvanáctého gamu. V tom karvinský rodák zaváhal a Južnyj svůj brejkbol proměnil.

Ve druhé sadě ztratil Štěpánek své podání už při šesté hře, ale ještě dokázal kontrovat a vyrovnal na 5:5. Za stavu 5:6 pak měl český tenista brejkbol, ale ten nevyužil a druhý set musel rozhodnout tie-break.

V tom pak šestnáctý nasazený Štěpánek prohrával už 1:4, ale zabojoval, otočil na 5:4 a nakonec zvítězil 7:5.

Třetí sadu ovšem světová patnáctka znovu nezačala dobře. Štěpánek prohrál hned úvodní podání a ačkoliv měl ve druhém gamu čtyři brejkboly, prohrával už 0:2. Přítel Nicole Vaidišové už ztrátu nedohnal a prohrál 4:6.

Ve čtvrtém setu podání nikdo neztratil a musela rozhodnout zkrácená hra. V té vedl Štěpánek už 4:1 a ačkoliv o jedno místo hůře nasazený soupeř stáhl na 5:4, dotáhla česká jednička zápas do pátého setu.

Do osmého gamu byl stav vyrovnaný, ale pak Štěpánek opět ztratil své podání a Južnyj podával na vítězství v zápase.

Štěpánek si sice nechal ošetřit po pádu bolavé zápěstí, ale ještě zabojoval. Jenže neproměnil ani jeden ze dvou brejkbolů a své wimbledonské maximum v podobě čtvrtfinálové účasti v roce 2004 nevylepší.

S Južným strávili na kurtu více než čtyři hodiny, ale pouze jeden proměněný brejkbol z patnácti rozhodl o loučení českého tenisty.

Safinová se loučí

Soupeřem Michaila Južného bude ve čtvrtém kole Rafael Nadal, který přemohl Nicolase Kiefera z Německa po setech 7:6 (7:3), 6:2 a 6:3.

Radost domácím fanouškům udělal Andy Murray, který si ve čtyřech setech poradil s Němcem Tommym Haasem.

Druhá nasazená mezi ženami Srbka Jelena Jankovičová sice s Dánkou Wozniackou ztratila první set, ale pak už nezaváhala a postoupila do čtvrtého kola.

Ve třetím kole naopak zaváhala turnajová devítka Dinara Safinová, jež prohrála ve třetím setu 6:8 s Izraelkou Shahar Peerovou.