Sprinteři Powell a Simpsonová dostali odškodnění za doping

ČTK ČTK
9. 9. 2015 10:49
Sprinteři Asafa Powell a Sherone Simpsonová se dohodli na mimosoudním vyrovnání s firmou Dynamic Life Nutrition, jejíž výživový prostředek Epiphany D1 obsahoval zakázaný stimulant oxilofrin, kvůli němuž byli oba Jamajčani před dvěma lety potrestáni zákazem činnosti za doping. Detaily vyrovnání nebyly podle agentury Reuters zveřejněny.
Asafa Powell.
Asafa Powell. | Foto: Dalibor Sosna

Kingston - Sprinteři Asafa Powell a Sherone Simpsonová se dohodli na mimosoudním vyrovnání s firmou Dynamic Life Nutrition, jejíž výživový prostředek Epiphany D1 obsahoval zakázaný stimulant oxilofrin, kvůli němuž byli oba Jamajčani před dvěma lety potrestáni zákazem činnosti za doping. Detaily vyrovnání nebyly podle agentury Reuters zveřejněny.

Bývalý světový rekordman a trojnásobná olympijská medailistka neprošli dopingovou kontrolou předloni v červnu. Loni v květnu požádali o snížení trestu z roku a půl na tři měsíce kvůli tomu, že šlo o takzvaný lehčí prohřešek proti pravidlům. Oba tvrdili, že jim potravinový doplněk dal fyzioterapeut Christopher Xuereb. Sportovní arbitráž CAS jim částečně vyhověla a trest snížila na půl roku.

Powell a Simpsonová zažalovali společnost o osm milionů dolarů (téměř 200 milionů korun) poté, co laboratorní testy prokázaly, že oxilofrin obsahoval právě její výrobek. V jeho složení na obalu to ale nebylo uvedeno.

I přes vyrovnání Powell vyjádřil zklamání. "Nic nemůže nahradit mou pošramocenou reputaci. Neexistuje způsob, jak by se mi mohli omluvit, jak to zklamání vyjádřit," řekl dvaatřicetiletý atlet. "Určitě budu dál pracovat na tom, aby mi fanoušci opět začali věřit," uvedl sprinter, který v úterý vyhrál v Záhřebu 100 metrů za 9,96. Byl to už jeho 93. běh s časem pod 10 sekund.

Pro Powella i Simpsonovou to znamená definitivní konec kauzy. Minulý týden státní zástupce v Itálii uzavřel také jejich vyšetřování právě kvůli podezření z porušení tamního antidopingového zákona. Jamajští sprinteři měli pozitivní test na soustředění v Lignanu a v Itálii je doping posuzován jako trestný čin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy