Senzace na MS: Rekordmanka Isinbajevová poslední

ČTK, Red Spo
17. 8. 2009 21:16
Isinbajevová se postarala o velkou senzaci
Jelena Isinbajevová neskočila v Berlíně ani základ.
Jelena Isinbajevová neskočila v Berlíně ani základ. | Foto: Ondřej Besperát

Berlín - Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová nepřeskočila na mistrovství světa svou základní výšku a třetí titul za sebou nezískala. Světová rekordmanka se tak postarala o prvotřídní senzaci a zatím největší překvapení na šampionátu v Berlíně.

Mistryní světa se stala za skok přes laťku ve výšce 475 cm Polka Anna Rogowská.

"To se ve sportu stává, i když má člověk za sebou skvělou kariéru," konstatovala zdrcená favoritka z Ruska.

Isinbajevová zahájila soutěž až na 475 cm, třebaže její letošní maximum bylo jen o 10 centimetrů výš. Napoprvé však neuspěla. A protože osmadvacetiletá Polka byla úspěšná hned ve svém úvodní skoku, Ruska si zbývající dva pokusy nechala na další postupnou výšku 480.

Čtěte také: Hejnová je na MS v semifinále, Masná nepostoupila

Ale ani jednou neuspěla a v letošní sezoně podruhé prohrála. Shodou okolností opět s Rogowskou, která ji porazila na nedávném mítinku v Londýně. Naposledy sedmadvacetiletá ruská fenoménka neskočila základ 30. srpna v roce 2006 na mítinku ve Varšavě.

Úspěch červenobílých barev podtrhla děleným druhým místem Monika Pyreková, stříbro si do USA odveze také Chelsea Johnsonová, neboť měla stejný zápis jako polská tyčkařka.

Isinbajevová má na kontě šestadvacet světových rekordů, ten poslední z olympijských her v Pekingu má hodnotu 505 centimetrů.

Na vrcholných akcích neprohrála devětkrát v řadě. Naposledy z velkého šampionátu neodešla Isinbajevová jako vítězka na MS v Paříži v roce 2003, kde byla třetí.

Tentokrát ale opustila sektor v slzách. "Byla jsem připravená dobře. Nemám pro to vysvětlení," hlesla Isinbajevová. Prý si věřila. "Při rozcvičování jsem 470 hladce skočila. Představovala jsem si, jak jde všechno tak, jak má, jak budu dobře skákat. Ne, že prohraju," vzlykla.

Čtěte více: Oslavy? Bolt bloudil do noci. Navštívil i české atlety

Rozhodla se i přes nedávný londýnský výpadek, že nebude skákat nižší základní výšky. "Protože kdybych skočila 465, tak by to nic neřešilo," vysvětlila. "Prostě se to asi muselo stát. Takhle porážka mě bude motivovat, abych se ještě víc koncentrovala. Bude pro mě užitečná," hledala pozitivum.

Rogowská si naopak připsala první velkou zlatou medaili v kariéře. Dosud jejím největším úspěchem bylo druhé místo na halovém MS v Moskvě v roce 2006, právě za Isinbajevovou. O rok později byla třetí na HME v Birminghamu. Na olympiádě v Pekingu byla ve finále desátá, ale má bronz z olympijských her v Aténách.

"Kdyby mi někdo ráno řekl, že budu mít zlatou medaili, jen bych se usmála," přiznala vítězka. Stále nemohla uvěřit, že favoritku postihl takový kolaps. "Chtěla jsem stříbro, je to pro mě šok, možná zítra si to uvědomím," kroutila nevěřícně hlavou. Splnila si letos dva cíle - domácí titul a medaili z Berlína. "A teď chci polský rekord," řekla k vlastnímu výkonu 483 cm.

Českého tyčkařského trenéra Boleslava Pateru výpadek Isinbajevové, která skončila poslední, nepřekvapil.

"Tohle prostě muselo přijít. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne," řekl v Berlíně. Stačí prý, aby nevyšel rozběh či foukl vítr. Kdyby měla ještě jeden pokus, tak už to skočila, a mohla by se třeba pokoušet o nový světový rekord," poukázal na zrádnosti skoku o tyči.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 47 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 56 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy