Šéf svazu:Florbal je už úplně jiný sport

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2007 0:00
Rozhovor - Český florbal je na vzestupu a klade si smělé cíle. Třeba vyprodat Sazka Arénu během MS 2008. O dalších cílech a snech jsme hovořili s prezidentem České florbalové unie Filipem Šumanem.

Florbal je po hokeji druhým sportem, kterému se podařilo dostat vrcholnou akci do největší české arény. Přitom tomuto sportu chybí dlouholetá tradice a dlouholetá obliba jako v případě hokeje. Jak se vám toho podařilo dosáhnout?
Hlavní úspěch nespočívá ani tak v tom, že bychom dostali šampionát do Sazka Arény, nýbrž v tom, že se jedná po MS v hokeji o první světový šampionát v kolektivním sportu, který se na území České republiky bude konat. Podařilo se to díky tomu, že patříme k těm větším a úspěšnějším florbalovým federacím. Navíc jsme již mnohokrát prokázali, že umíme mezinárodní akce udělat.

Přípravy na MS v plném proudu

Od přiklepnutí šampionátu České republice uběhly již dva roky. Co se za tu dobu již stačilo udělat a co se chystá?
Sondovali jsme, ve kterých městech by bylo ideální mistrovství světa uspořádat. Rozhodli jsme se nakonec pro Prahu a Ostravu. Hledali jsme podporu magistrátů, partnerů a sponzorů a vytvářeli jsme základní model celé organizace.

Tatran Střešovice a FBC Ostrava patří k české florbalové elitě. Možná i proto padlo pořadatelství MS na Prahu a Ostravu.
Tatran Střešovice a FBC Ostrava patří k české florbalové elitě. Možná i proto padlo pořadatelství MS na Prahu a Ostravu. | Foto: www.tatran.cz

Už se rozeběhlo avizované testování nejširší české nominace pro MS 2008?
Rozeběhne se na konci února. Máme vytipovaných až sedmdesát hráčů, budou muset prokázat fyzickou připravenost.

Čím se při pořádání MS inspirujete od úspěšných šampionátů ve Švédsku a Finsku a v čem byste naopak chtěli být jiní?
Na každé akci se snažíme posbírat zkušenosti, co se organizátorům povedlo. Šampionáty v Hartwall Areně i v hale Globen rozhodně patřily k povedeným. Chtěli bychom ale změnit přístup veřejnosti k turnaji. Švédové vždycky automaticky předpokládají, že se jich bude týkat semifinále a finále mistrovství, proto základní skupinu berou diváci jako samozřejmost. My bychom chtěli, aby veřejnost prožívala šampionát naplno od prvních zápasů.

Florbal už je jinde

MS se v ČR konalo již v roce 1998. Jak byste popsal změnu,  kterou za tu dobu prodělal světový a český florbal?
Z florbalu se stal za těch deset let úplně jiný sport. Tehdy jsme měli v zemi 5000 hráčů, dnes jich je 40 000 a základnou se jedná o pátý největší sport v Česku. Poskočil ne o jednu, ale hned o několik příček vzhůru. Florbalové mistrovství světa dnes již patří mezi nejvýznamnější sportovní akce, oslovuje miliony fanoušků, vysílá ho řada televizí.

Foto: www.unihockey.info
Mladý florbal dohání tradiční hokej
Hokejovou ligu hrají Češi od roku 1936, florbalovou až od roku 1994. Děravý míček však dohání puk mílovými skoky.

Jak byste porovnal první a druhé české pořadatelství MS?
Je to nesrovnatelné. Pracujeme s úplně jiným rozpočtem, s úplně jiným počtem organizátorů. Také Mezinárodní florbalová federace (IFF) má úplně jiné požadavky. Ten rozdíl lze nejlépe ilustrovat na tehdejším a dnešním dějišti - stařičkém zimním stadionu v Edenu a moderní Sazka Aréně.

Jak obtížné bude realizovat váš sen překonat světový rekord v počtu diváků na florbalovém zápase?
Obtížné to určitě bude. Dosavadní rekord je z haly Globen z MS 1996 a čítá 15 106 diváků. Globen už ho překonat nemůže, protože se zmenšila jeho kapacita. Ani Hartwall Arena není tak velká, Sazka ale patří k největším halám v Evropě, třeba se to podaří.

Jaké má české prostředí zvuk ve florbalovém světě co do zázemí, diváků či organizace? Jak tomuto zvuku pomáhá mezinárodní turnaj Czech Open?
Češi patří ke čtyřem pěti nejdůležitějším federacím v rámci IFF a zvuk mají dobrý. Czech Open je určitě výhodou, můžeme si vyzkoušet velkou mezinárodní akci každý rok.

Češi Švédy  ve florbalovém zápase ještě nikdy nepřekonali. Trumfnou je co do počtu diváků?
Češi Švédy ve florbalovém zápase ještě nikdy nepřekonali. Trumfnou je co do počtu diváků? | Foto: ČTK/AP

Berete to tak, že světová florbalová špička čítá nemnoho zemí, takže na Česko po těch deseti letech už zkrátka s pořadatelstvím musela dojít řada? Nebo to taková samozřejmost nebyla?
Samozřejmost to určitě není. Museli jsme bojovat s dalšími zájemci. A například kandidatura na MS 2012, to už byl regulérní tvrdý souboj mezi Švýcarskem, Lotyšskem a Singapurem. Navíc počet dobře připravených federací se stále zvyšuje.

Může být MS 2008 ziskové?
Cílem je vyrovnaná finanční bilance. Ale bude to velmi obtížné.

Po MS bude český florbal ještě dál

Jaký další vývoj a posun v českém florbalu očekáváte v případě úspěšného domácího MS 2008? Posunuly by vyprodaná Sazka Aréna a český úspěch před domácím publikem tento sport u nás někam dál?
Určitě, a to už samotný fakt, že tu vůbec MS bude. Pozornost, kterou na florbal přitáhne, bude mít pozitivní vliv. A když vše zvládneme, projeví se to dvojnásobně. Doufám, že tento sport bude růst dalších deset let stejně rychle, jako rostl těch předchozích deset.

Jak to vidíte s rostoucím zájmem diváků, médií a sponzorů o český florbal a s tím související profesionalizací českého florbalu?
Rád bych podotknul, že neprofesionalizovaný florbal má své velké výhody. Mnozí partneři tuto skutečnost berou jako pozitivum. Profesionalizace by měla nastat hlavně v organizaci a v metodice práce s mládeží, profesionaliazce v otázce platů je až na posledním místě a rozhodně na ní nějak zvlášť netlačíme.

 

Právě se děje

Další zprávy