31. 5. 2009 20:20
Vyhrál Německ Michael Schrader
Roman Šebrle
Roman Šebrle | Foto: Reuters

Götzis - Desetibojař Roman Šebrle obsadil čtvrté místo na mezinárodním atletickém mítinku ve vícebojích v rakouském Götzisu.

Světový rekordman nasbíral ve dvoudenní soutěži 8348 bodů a nevyhrál, jak sám chtěl, i vinou krachu ve výšce, v níž skočil pouze 194 cm.

Nejlepší byl překvapivě jednadvacetiletý Němec Michael Schrader, který nashromáždil 8522 bodů a o 274 si vytvořil osobní rekord.

Druhý skončil Američan Trey Hardee, který prohrál s vítězem pouze o šest bodů a za svým osobním maximem zaostal jen o 18, na třetí místo se před Šebrleho v závěrečném běhu na 1500 metrů dostal ještě další německý závodník Pascal Behrenbruch.

Ten českého olympijského vítěze a mistra světa porazil o 26 bodů a zlepšil si rovněž vlastní maximum o 132 bodů.

Šebrle naznačil v individuálních startech před víkendovým závodem, že v letošní sezoně formu má. V Götzisu to po pomalejší stovce prokázal v dálce, kde předvedl nejlepší výkon za poslední čtyři roky 786 cm.

"Trochu jsem to čekal, vím, že mám formu," hodnotil to Šebrle.

Ve skoku vysokém pak ale vyhořel.

"To byla minela. Foukal vítr, měl jsem malé boty, navíc jsem to dost podcenil," kál se desetibojař.

Po prvním dnu tak měl proti svým propočtům ztrátu téměř 200 bodů. Během druhého dne už nijak výrazně neztratil.

Motivace nebyla ideální

Překážky ale běžel v protivětru a v disku nenavázal na nedávný hod na hranici osobního rekordu. Ve zbývajících disciplínách nezaostal za předpoklady.

"Po prvním dnu a nepovedené výšce už to nebylo s motivací ideální," přiznal Šebrle, jako kdyby omlouval i pomalejší čas na 1500 metrů.

Pro Schradera to byl třináctý dokončený desetiboj v kariéře a teprve čtvrtý se součtem lepším 8000 bodů.

Svěřenec bývalého desetibojaře Torstena Vosse se zaskvěl zejména v dálce, v níž si výkonem 805 cm zlepšil osobní rekord o 31 cm.

Vlastní maximum si v Götzisu přepsal celkem šestkrát a vítězství si zajistil druhým nejrychlejším během na 1500 m mezi všemi desetibojaři.

Ženské části vládly Ukrajinky

Sedmiboj opanovaly Ukrajinky. Vyhrála výkonem 6558 bodů olympijská vítězka Natalia Dobryňská, za ní skončila se ztrátou 113 bodů Hanna Melnyčenková a třetí místo obsadila jejich krajanka Ludmila Josypenková.

Ta nashromáždila 6361 bodů. Ve startovní listině původně byla také česká reprezentantka Denisa Rosolová, za svobodna Ščerbová, ale léčí si poraněný kotník.

Do Götzisu nakonec nepřijel zraněný stříbrný olympijský medailista a vítěz závodu z roku 2007 Andrej Kravčenko z Běloruska.

Úřadující vicemistr světa Maurice Smith z Jamajky třikrát přešlápl v dálce a krach Jamajčanů podtrhl neskočeným základem ve výšce Claston Bernard.

Do čtvrté disciplíny navíc kvůli zranění nenastoupil Rus Aleksej Drozdov, další z adeptů na přední umístění.