1. 3. 2009 16:10
Koukala na padesátce dělilo od bronzu šest sekund
Martin Koukal v cíli padesátky
Martin Koukal v cíli padesátky | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Ach ten Petter Northug. Norský reprezentant získal na mistrovství světa v klasickém lyžování další, už třetí zlato, tentokráte vyhrál závěrečný maraton na padesát kilometrů.

Symbolicky tím ukončil liberecký šampionát a předal štafetu své zemi, která bude vrcholnou akci hostit za dva roky.

Nejlepší z českých reprezentantů Martin Koukal skončil na výborném sedmém místě. Jiří Magál dojel do cíle sedmnáctý; Milan Šperl skončil třiatřicátý, Dušan Kožíšek ještě o dvě příčky za ním.

Třiadvacetiletý Northug ovládl liberecké mistrovství: triumfoval i ve skiatlonu a v pátečním závodě štafet.

Místo medaile fiasko. Štafetu na MS ovládli Norové
Northug ovládl skiatlon. Koukal se blýskl, Bauer ne

V závěrečném finiši nedal norský zástupce klubu Strindheim šanci překvapivě stříbrnému Rusovi Maximu Vylegžaninovi. Třetí dojel Němec Tobias Angerer, který se ještě krátce před cílem ještě přetahoval s Northugem o první pozici.

Průběh padesátikilometrového maratonu nebyl nečekaný. Už od startu se vytvořila velká skupina, z níž jen pomalu odpadávali kvalitativně horší závodníci.

Koukal finiš už nestihl

Zhruba dvanáct tisíc diváků ve Vesci mohlo držet palce i české čtveřici, která se v balíku vůbec neztratila.

Hodně aktivní byl Koukal, zvláště pak ale Magál. Jednatřicetiletý český reprezentant se krátce po polovině závodu dokonce dostal do čela. Po marné snaze o únik dostal zprávu o tom, aby se stáhl - a ukázalo se, že dvouhodinové snažení rozhodne finiš.

Balík závodníků se moc netrhal
Balík závodníků se moc netrhal | Foto: Ondřej Besperát

Podle očekávání v něm všechny rozdrtil Northug. "On je ten, kdo určuje taktiku. Všem muselo být jasné, že vyhraje," uvedl Koukal.

V závěrečném okruhu se bývalý mistr světa dral kupředu, na lepší než sedmou příčku to nestačilo. Od zlata jej dělilo osm sekund, od bronzu jen šest. Přesto byl rád za umístení v nejlepší osmičce.

"Škoda, že to nebylo do šestého místa, ale užil jsem si to," řekl držitel zlata z padesátky ve Val di Fiemme 2003.

To Jiří Magál měl naprosto opačné pocity, při zvýšeném tempu odpadl a skončil sedmnáctý se ztrátou sedmnácti vteřin. Bez vytáček uvedl, že z jeho strany to byl pokažený šampionát.

"Kdyby se to jelo intervalovým startem, tak mi to vyhovuje. S tímhle ale nemůžu být spokojený. Když nejste sprinter, můžete jen dělat kulisu, můžete dělat diváky a tleskat Northugovi," řekl novinářům rozčarovaný Magál po posledním závodu libereckého šampionátu.

1. Northug (Nor.) 1:59:38,1, 2. Vylegžanin (Rus.) -0,7, 3. Angerer (Něm.) -2,0, 4. Di Centa (It.) -4,0, 5. Dolidovič (Běl.) -5,6, 6. Sommerfeldt (Něm.) -7,5, 7. Koukal (ČR) -8,1, 8. Kattilakoski (Fin.) -8,4, 9. Vittoz (Fr.) -9,1, 10. Rehemaa (Est.) -9,2, ...17. Magál -17,5, 33. Šperl -3:52,7, 35. Kožíšek (všichni ČR) -4:30,4.