Samková má přetržené vazy a sezona pro ní skončila

ČTK ČTK
20. 12. 2011 14:45
Kolenní vazy si přetrhla v prvním závodě SP v sezoně
Eva Samková si přetrhla kolenní vazy hned v prvním závodě SP v sezoně
Eva Samková si přetrhla kolenní vazy hned v prvním závodě SP v sezoně | Foto: ČTK

Praha - Snowboardcrossařka Eva Samková má přetržený přední křížový vaz levého kolena, v lednu podstoupí operaci a v sezoně už se na sněhu neobjeví.

Dvojnásobná juniorská mistryně si nohu poranila v páteční tréninkové jízdě před úvodním závodem Světového poháru v americkém Telluride.

"Jsem naštvaná, ale nedá se nic dělat, takový je život. Všechno zlý je pro něco dobrý, budu tak mít šanci doléčit všechny bolístky, v klidu odmaturovat, pořádně se připravím na další sezonu a snad se vrátím silnější," řekla Samková ČTK.

Čtěte také:
Samková je juniorskou šampionkou ve snowboardcrossu

Osmnáctiletá Samková, pátá z mistrovství světa seniorů, zvládla v Telluride skvěle kvalifikaci, v které zajela s minimálním odstupem třetí nejrychlejší čas. "Kvalifikace mi vyšla skvěle. Měla jsem z jízdy skvělý pocit a těšila se," řekla Samková.

"Doufám, že mi ho udělají lepší než mám"

Při rozjíždění před vyřazovacími jízdami ovšem přišlo zranění. V půlce trati spadla a po dohodě s trenérem Markem Jelínkem si chtěla projet i zbývající část.

Sedmnáctiletá Eva Samková skončila na mistrovství světa ve snowboardcrossu pátá, což je nejlepší český výsledek v historii šampionátů.
Sedmnáctiletá Eva Samková skončila na mistrovství světa ve snowboardcrossu pátá, což je nejlepší český výsledek v historii šampionátů. | Foto: Reuters

"Na skok jsem najela pomaleji než v kvalifikaci, ale chtěla jsem ho letět stejně, takže jsem dopadla z třímetrové výšky na placku a do přední nohy to byl velký náraz," řekla.

Do závodu nenastoupila, ale zdálo se, že koleno bude jen pohmožděné. "Protože nebolelo, neotékalo a normálně chodím," řekla Samková.

Proto nešla na vyšetření v Americe, ale v pondělí po příletu do Prahy. A magnetická rezonance odhalila přetržený křížový vaz. "Doufám, že mi ho udělají lepší než mám," řekla Samková.

Snowboardistka měla hned jasno, že se v letošní sezoně už na startu neobjeví. "Z mé strany nic neproběhne, ale je to v nejlepší možný čas," řekla s vědomím, že v letošní zimě chybí vrchol v podobě mistrovství světa či olympijských her.

Samková se snažila hledět do budoucna. Doufala, že bude moci zdárně a v klidu zvládnout maturitu a v létě plánovala dlouhý kemp na Novém Zélandu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy