Narodila se pro ragby. Český talent ohromil mistrovství Evropy, teď plánuje cizinu

Petr Býma
16. 7. 2021 10:28
České ragbistky mají ve svém středu mimořádný talent. Osmnáctiletá Julie Doležilová se během dvou turnajů sedmičkového ragby postarala o 134 z 316 českých bodů a výrazně se zasloužila o premiérový postup národního týmu na mistrovství Evropy elitní kategorie. "Narodila se pro ragby," říká trenér českých ragbistek Vít Chalupa.

Je jako utržený vagon, jen máloco ji dokáže zastavit. Hluboko v obranném území zachytí vysoký výkop a pevně sevře šišatý balon pod paží. Pak prudce zrychlí. První dvě protihráčky, které se snaží ji lapit, prostě oběhne, třetí pak rukou odmítne a srazí k zemi. Teď už jí nic nebrání položit další pětku. Julie Doležilová je mimořádný talent českého ragby. "Čte hru a vidí situace dříve než všichni ostatní," říká Vít Chalupa, trenér české sedmičkové reprezentace žen.

Teprve osmnáctiletá hráčka se výrazně podílela na mimořádném úspěchu tuzemského ragby. Tým v součtu červnového turnaje v Záhřebu a červencového v Budapešti vybojoval historický postup do elitní evropské úrovně mistrovství Evropy nazývané Championship. Za necelé tři roky bude bojovat o postup na olympijský turnaj v Paříži.

Ragby Julii pohltilo. "Za poslední dva měsíce jsem neměla volný víkend," smála se po zápase v Záhřebu. "Nezastavím se, hraju za klub, za mládežnickou reprezentaci i za tu seniorskou." V součtu obou turnajů mistrovství Evropy úrovně Trophy zaznamenala celkem 134 bodů z 316, který nasbíral celý český tým. V Budapešti přitom kvůli zranění do hry naskakovala jen omezeně.

Rodačka z Říčan, bašty tohoto sportu v Česku, se tomuto sportu věnuje od tří let. K ragby ji přivedli rodiče, stejně jako jejího bratra, dvojče. Ten hrával do dvanácti let. "Mamka s taťkou nás hodně podporují. Ragby teď pořád hraje můj mladší bráška, kterému je teprve jedenáct. Samozřejmě za Říčany," hlásí Julie.

Studentka říčanského gymnázia v dorosteneckém věku přestoupila do Tatry Smíchov. Vysokou školu ale plánuje studovat v zahraničí. Stojí za tím ragby. "V Česku jde náš sport hodně rychle nahoru, vím ale, že pro další růst musím ven. Tam jsou podmínky nesrovnatelné."

Ženské sedmičkové ragby, což je rychlejší, výrazně kratší a dynamičtější odnož klasické verze s patnácti hráči, hraje na špičkové úrovni zejména na jižní polokouli. Ve finále olympijských her v Rio de Janeiru porazily Australanky Nový Zéland. "Určitě bych šla studovat do anglicky mluvící země a něco, co se přímo dotýká sportu," říká Julie. "Možná skončím v Anglii." Jejím snem je probojovat se do profesionální klubové soutěže.

Vedle sedmičkové reprezentace nastupuje Julie se lvíčkem na prsou i ve "velkém" ragby. Většinou na pozici tříčtvrtky, tedy velmi technickém útočném postu. "A dokážu tam prodat i svoji průbojnost," uvádí Julie. Bylo to dobře patrné třeba v záhřebském zápase českých hráček proti Finsku. U lajny stál hlouček ženských ragbyových rozhodčích. Se zájmem pozorovaly hru, když Julie po jednom z razantních průniků položila další pětku. "Kdyby se vyhlašovala nejlepší hráčka turnaje, tak ona je jasný vítěz," hlesla na adresu české hráčky jedna ze sudích.

Na hřišti má Julie přehled, umí zmást soupeře a chytře si naběhnout do volného prostoru. Strhává na sebe pozornost, pohybem vytváří prostor pro útočné aktivity spoluhráček. Rychle a přesně rozděluje balony. Udílí povely celému týmu. Tvrdě a přesně skládá. Má brilantní kopací techniku. "Baví ji kontaktní situace, chce trénovat a rozumět ragby čím dál víc, trénuje i individuálně, nic nevypustí," pochvaluje si kouč Vít Chalupa. "V celé seniorské reprezentaci je nejzkušenější, má za sebou nejvíc zápasů, přestože je nejmladší."

Podle trenéra Julie už ve věkové kategorii do čtrnácti let ragbyovými dovednostmi převyšovala své klučičí vrstevníky, se kterými hrála společné soutěže. "Narodila se pro ragby," dodává Vít Chalupa.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy