Prohrál i Dlouhý. Česko podlehlo USA 1:4

Roman Staněk, Václav Rojík
11. 2. 2007 18:29
Ostrava - Po Tomáši Berdychovi prohrál v nedělní daviscupové dvouhře i Lukáš Dlouhý. Česko tak podlehlo USA 1:4. Uvnitř: GALERIE a AUDIO
Grimasa Tomáše Berdycha pří zápase Davis Cupu s Američanem Andy Roddickem.
Grimasa Tomáše Berdycha pří zápase Davis Cupu s Američanem Andy Roddickem. | Foto: Reuters

Do závěrečné dvouhry nastoupil za rozhodnutého stavu 1:3 z pohledu České republiky deblový specialstia Bob Bryan proti Lukášovi Dlouhému. Ten si chuť po prohrané sobotní čtyřhře nespravil. Podlehl levorukému Američanovi 6:7 (5:7), 4:6.

Bob Bryan se podle očekávání opíral o razantní servis, kterým už v sobotu ničil Dlouhého s Víznerem ve čtyřhře. V prvním setu si oba aktéři udrželi svá podání a hra tak dospěla do tie-breaku. Podobně jako v předchozím zápase se ve zkrácené hře radoval americký tenista.

Dlouhý nezvládl koncovku, když za stavu 5:5 povolil svému sopupeři dva míčky a bylo rozhodnuto.

V již značně prořídlé vítkovické hale ukončil ve druhém setu Bob Bryan čekání na první brejk za stavu 4:3, kdy prolomil Dlouhému servis. Český hráč se ale nevzdával.

Při podání Američana za stavu 5:4 několikrát utekl z mečbolu a naopak měl sám šanci na brejk. Nekonečný game však  přeci jen ovládl Bob Bryan a dal tak konečnou podobu utkání Česka s USA na 1:4.

Berdych nestačil na bezchybného Roddicka

Andy Roddick udělal rozhodující třetí bod v utkání, když porazil Berdycha ve čtyřech setech 4:6,6:3,6:2,7:6.

Tomáš Berdych dosud  v daviscupovém střetnutí s tenisty USA získal jediný bod domácích tenistů, když v páteční dvouhře porazil Jamese Blakea. Ivo Minář i deblisté Lukáš Dlouhý, Pavel Vízner své duely prohráli.

Speciál - Vše o prvním kole Davis Cupu
Vše o utkání Česko - USA i o dalších střetnutích úvodního kola Davisova poháru.

Stejně jako v prvním zápase, kdy nasázel 28 es, i tentokrát zahájil čtyřiadvacetiletý Andy Roddick zápas servisem, na který Tomáš Berdych nestačil zareagovat. K dělovému servisu v neděli přidal mnoho dalších předností skvělou - hru od zadní čáry a parádní čopované bekhendy.

"Bylo mi jasné, že dnes budu muset hrát více výměn od základní čáry," uvedl Andy Roddick.

"Andy mne překvapil"

I Berdych předvedl v druhé hře servis, po němž se soupeř za míčkem jen otočil, přesto  udělal až příliš mnoho chyb. Mnohokrát při zakončení se ustřelil a míč skončil hodně za zadní čárou.

• Tenis on-line
    Sledujte tenisová utkání živě na stránkách BettingCentrum.cz.

Od začátku jej zlobily také špatné odskoky na mnoha místech antukového dvorce.

Andy Roddick
Andy Roddick | Foto: Reuters

"Andy mne dnes překvapil, hrál aktivněji než první den. Byl schopný zakončovat i z té horší, bekhendové strany," komentoval hru soupeře Tomáš Berdych.

Za stavu 3:3 přišla první šance rodáka z Valašského Meziříčí, když při Roddickově servisu vybojoval dva brejkboly. Hned první kuriozně proměnil, pomohlo mu k tomu štěstí v podobě "prasátka" na které už Američan nestačil zareagovat.

Výborně podávající Berdych, hnán dopředu opět zaplněnou vítkovickou halou, díky třem esům získal čistým způsobem také další hru a set už si vzít nenechal. Vyhrál 6:4.

Karta se obrátila

Hned v druhém gamu druhé sady však po vystřeleném forhendu ukořistil brejk čtvrtý hráč světa a následující čistou hrou už zvýšil na 3:0.

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Také v následujícím gamu Roddick působil jistějším dojmem, hrál pečlivě od zadní čáry, nekazil a dokonce vybojoval další brejkbol. Ten však už neproměnil a hrůzně vypadající skóre ještě více nenavýšil.

Drama přinesla sedmá hra. Za stavu 30:30 dal Američan, opět za pomocí pásky, k radosti ostravského publika první dvojchybu. Brejkbol se však české jedničce nepodařilo proměnit a dostat se tak zpět do hry. Berdych na antuce uklouzl a Roddick si hru už do konce setu uhlídal. První setbol získal ještě za Berdychova podání, ten však ještě neproměnil.

Rychlá třetí sada

Třetí sadu zahájil Berdych opět esem. Došlo také na první sporný moment zápasu. Českému hráči se však hlavního rozhodčího nepodařilo přesvědčit o tom, že jeho úder skončil v hřišti. Ani tentokrát se však Berdychovi nepodařilo vyhrát svůj servis.

V tento moment se karta obrátila už definitivně na Američanovu stranu. Za stavu 3:1 se Roddickovi podařilo získat Berdychovo podání dokonce čistou hrou. Američan v tomto setu naprosto dominoval a nakonec zvítězil 6:2.

O přestávce mezi sety si Berdych vybral zdravotní pauzu, při které se nechal ošetřit a namasírovat stehenní sval.

Ani na začátku čtvrtého setu však Američanovi nestačil. Vschopil se až při svém servisu, kdy za stavu 2:2 prohrával už 15:40, ale agresivní hrou game nakonec získal pro sebe.

Chybělo málo

Od té doby se českému hráči začalo opět dařit, dostal se do hry, zpřesnil forhend a bez větších potíží udržel servis do stavu 6:5.

Jenže také Roddick byl při svém servisu neomylný a vyhrával jej s přehledem.

Následoval tiebreak, v němž už exceloval americký hráč. Trpělivou hrou dovedl svůj tým k vítězství v celém zápase, když vyhrál 4:6, 6:3, 6:2, 7:6 (7:4)

"Pokud by Tomáš hrál všechny sety tak, jako ten první, tak by to bylo velmi těžké. Tomáš byl pod větším tlakem, kdybych nevyhrál, nebylo by nic ztraceno," uvedl po zápase Roddick.