Pomoc pro MS v Liberci: Neumannová uvítá i Alžířana

Martina Machová Martina Machová
8. 12. 2008 9:00
Dobrovolníci: Kumpošt chtěl 1600, Neumannová jen 800
Kateřina Neumanová si může škrtnout další položku z pomyslného seznamu, co je potřeba v Liberci zařídit. Dobrovolníky už má
Kateřina Neumanová si může škrtnout další položku z pomyslného seznamu, co je potřeba v Liberci zařídit. Dobrovolníky už má | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Úklid areálů na Ještědu a ve Vesci po každém závodním dnu, odhrnování sněhu, jeho ušlapávání, stavba stánků, ale i doprovázení národních týmů nebo kontroly na závodních tratích.

To vše bude práce pro armádu osmi set dobrovolníků, kteří již napevno přislíbili Kateřině Neumannové pomoc při pořádání libereckého šampionátu v klasickém lyžování.

Víc jich prý nové vedení organizačního výboru nepotřebuje. Práci místo fandů mají zastat profesionálové.

"Po finanční stránce se jedná jen o nepatrné navýšení nákladů. Dobrovolníci něco stojí, i když pracují zadarmo," uvedl mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný.

Čtěte dále: Neumannová zná hosty pro MS: Král i někdo jako Madonna

Nejčastěji je budou návštěvníci potkávat během doprovodných akcích při roznášené letáků, další velké skupiny budou mít na starost sportoviště. Jazykově schopní fandové získali místa jako doprovod národních týmů nebo recepčních na vysokoškolských kolejích, kde budou všichni sportovci bydlet.

Speciální skupinou budou dobrovolníci v sekci Medical, kteří musí mít zdravotnické vzdělání. Dalšími odborníky budou proškolení pomocníci mezi rozhodčími. 

Mluvčí mistrovství tvrdí, že závody může ovlivnit jedině počasí. Vše ostatní je podle něj již připraveno
Mluvčí mistrovství tvrdí, že závody může ovlivnit jedině počasí. Vše ostatní je podle něj již připraveno | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Náklady na stávající sezonu, jejímž vyvrcholením má být právě únorové mistrovství, odhadují organizátoři na 12 až 14 milionů korun. V částce je započítáno školení, oblečení, ale i jídlo nebo ubytování.

Do Liberce přijede Alžířan

Většina dobrovolníků se nakonec rekrutovala přímo z regionu. Neumannové se tak podařilo zažehnat obavy, že nedostatek tuzemských zájemců bude muset nahradit ve větším množství cizinci. I ti ale nakonec své místo v Teamu Liberec zaujmou.

"Registrujeme asi padesát zájemců ze zahraničí o práci dobrovolníků. Jsou to většinou ostřílení harcovníci, kteří se takto účastní již několikátého mistrovství. Jsou to většinou Poláci a Němci, ale je mezi nimi například Alžířan nebo Novozélanďan," sdělil Soudný. 

Čtěte také: Liberec je opět bez sněhu, Světový pohár nebude

Neumannová si tak vystačí s přibližně polovinou lidí, než předpokládal Roman Kumpošť. Jeho tým uváděl, že optimálních by bylo 1500 až 1700 lidí.

"Nejde hovořit o tom, že bychom přezaměstnávali. Vycházeli jsme ze zkušeností organizátorů mistrovství z Oberstdorfu, který je podmínkám Liberce nejblíže, kde měli přesně 1 716 dobrovolníků," vzpomněl Vladimír Zemánek, který pracoval jako mluvčí ještě v týmu bývalého šéfa mistrovství Romana Kumpošta.

"Důraz jsme kladli také na to, abychom splňovali osmihodinovou pracovní dobu a zákoník práce. Sportovní a společenské programy se budou konat od rána do noci, tak abychom je mohli vystřídat," vysvětloval s tím, že osm set lidí se mu zdá málo.

V areálech je rušno i nyní. Zatím zde ale pracují jen zaměstnanci
V areálech je rušno i nyní. Zatím zde ale pracují jen zaměstnanci | Foto: Martina Machová

První nábor před třemi roky

I tým Neumannové počítá s prací na směny. Za zeštíhlením je podle organizátorů reorganizace uvnitř sekcí.

Podle organizátorů si mohli dovolit minimalizovat zejména počty dobrovolníků v sekci Doprava a Bezpečnost. Jejich místa by měli zaujmout profesionálové z řad dopravní policie a bezpečnostních agentur.

"Zodpovědnost je v obou sekcích tak velká, že je téměř nepředstavitelné, aby zde práci zajišťoval anonymní dobrovolník, jak se původně předpokládalo," líčila důvody, které měly vést k reorganizaci takzvaného Teamu Liberec jeho nová šéfka Jana Vollmer.

Místo převzala po Vandě Šulcové, která odešla během léta společně s ředitelkou organizačního výboru Renatou Abtovou na protest proti zasahování manažera Neumanové Josefa Jindry do chodu příprav.

Paradoxně lidé, kteří se na zajištění bezpečnosti během závodů podíleli v minulosti, nasazování dobrovolníků na práce v sekci Bezpečnost zcela vylučují.

"Vše od začátku zajišťovaly najaté agentury s vyškolenými profesionály. Variantu s dobrovolníky jsme zavrhli právě kvůli rizikům," ohradil se proti informacím poskytovaným organizačním výborem její bývalý šéf Zdeněk Radosta.

Neumannová převzala sekci Dobrovolníků téměř v ruinách.

Mnozí totiž odešli společně s Kumpoštem na protest proti zásahům státu do organizace šampionátu. Na prořídnutí zástupu dobrovolníků se ale s největší pravděpodobností podepsal i čas. Od prvního náboru uplynuly tři roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy