reklama
 
 

Návrat Velké pardubické. Kdo zastaví favoritku Sixteen?

10. 10. 2009 12:00
V neděli startuje 119. ročník Velké pardubické

Pardubice - Kontroverzní, diskutabilní a přitom tradiční a fascinující. Takový je nejslavnější český tuzemský dostih pod názvem Velká pardubická, který tuto neděli zahájí již svůj 119. ročník.

A fanoušci se mají jako každý rok na co těšit.

Ta největší otázka se týká pochopitelně budoucího vítěze. Bude jí potřetí v řadě bělka Sixteen? Stane se již pátým účastníkem Velké pardubické, která třikrát vyhrála? Ohrozí někdo její současné dominantní postavení?

Čtěte také: V Pardubicích se měnil vítěz. Nakonec obhájila Sixteen

Jedno je totiž pár desítek hodin před oficiálním startem jisté. Už je tomu nějaký rok zpátky, co měl nejslavnější český dostih tak jasného favorita. Sixteen se totiž chlubí výbornou formou, navíc bude mít v sedle jednoho z nejrespektovanějších českých žokejů - Josefa Bartoše.

A o její kvalitě vědí i bookmakeři, kteří na ni vypsali jednoznačný kurz 2:1. Podobnou vizitku si v blízké minulosti vysloužila například Registana.

Sixteen mimo jiné hrají do karet i jiné faktory, a sice nebude mít ryze opravdového konkurenta. Jistě, budou zde závodit jiné ambiciózní koně, přesto je propast mezi nimi a dvojnásobnou vítězkou poměrně velký.

Tiumen, Tomis nebo Numero Due patří mezi vyvolené, kteří by měli Sixteen právě nejvíce ohrožovat. Chybí zde však jedno jméno, a to Amant Gris.

Největší hrozbou favoritky? Pád

Desetiletý bělouš byl loni jediným účastníkem, jenž ve strhujícím finiši Sixteen porazil, následně byl ovšem diskvalifikován pro nedodržení stanovené trasy. A letos bude kvůli zranění v podobě nataženého mezikostního svalu chybět. 

Odborníci se proto shodují: Sixteen může zastavit jen pád. A nutno dodat, že je tato alternativa nemusí být vůbec vyloučena. Nahrává tomu i fakt, že letošní ročník Velké pardubické je už svým způsobem rekordní.

Poprvé v historii bude totiž startovat pětadvacet účastníků. A to ještě v záloze čeká náhradník Rubin trenérky Marie Růžičkové. Tomu ale s největší pravděpodobností zůstane pomyslný černý Petr. Více jak 25 koní se na trati objevit nesmí. 

Hojná účast ovšem skrývá již zmíněné nebezpečí pádu, zejména při těžších překážkách, jakým je například Taxisův příkop. Spadnout při vzájemné kolizi může během celkových jednatřiceti překážek kdokoliv, Sixteen nevyjímaje.

Pády se vůbec staly strašákem posledních dvou ročníků. Spousta fanoušků si jistě ještě velmi dobře pamatuje nešťastný osud Klipa, který upadl na prodlouženém Taxisově příkopu a musel být kvůli následnému zranění utracen.

Váňa proti Váňovi? Rodinný souboj nebude chybět

Před dvěma lety zase doplatily na následky dostihu jiní dva účastníci - Cieszymir a Polárník. Nezbývá, než si jen přát, aby se s letošním rokem tato černá série ukončila.

Diváci se však mohou znovu těšit na Josefa Váňu. Ikona dostihového sportu sice loni neurčitě naznačovala možný konec aktivní kariéry, přesto nebude v sedle znovu chybět. Tentokrát bude jezdit s již zmíněným Tiumenem.

Přečtěte si také: Další smrt koně. Temná stránka nejen Velké pardubické

A v hlavním závodě by neměl chybět ani jeho syn. Osmnáctiletý talent se do Velké pardubické zapojí již potřetí a tentokrát bude v sedle nadějného Del Sole.

Startovní pole pak v poslední řadě obohatí i spousta zahraničních koní. Vedle jednoho zástupce z Irska a Francie přijedou čtyři koně z Anglie.

Ačkoliv dlouhodobě platný předsudek zní, že zahraničním závodníkům pardubické podmínky příliš nesvědčí, tento mýtus by mohl prolomit nadějný Mr.Big.

Toho totiž připravuje vítěz Velké pardubické z roku 1995 Charlie Mann a v jeho sedle bude žokej, který pardubické podmínky dobře zná - Noel Fehily.

Start hlavního dostihu (po předchozích rámcových závodech) je plánován v neděli na 15.40.

Účastnící 119. ročníku Velké pardubické:

1 Lucky Nellerie (žokej Keith Mercer) kurz na vítězství 10:1
2 Super Lord (žokej Jan Faltejsek) 16:1
3 Sixteen (žokej Josef Bartoš) 2:1
4 Montgomery (Petr Tůma) 40:1
5 Pocci (Jan Korpas) 12:1
6 Tiumen (žokej Josef Váňa) 10:1
7 Profil (žokej Michal Köhl)12:1
8 Il En Reve (žokej Kenneth Whelan) 20:1
9 Del Sole (žák Josef Váňa) 10:1
10 Shirley (žokej Marek Stromský) 77:1
11 Mandarino (žokej Jaroslav Myška)10:1
12 Lirain (Jaromír Hrudka) 100:1
13 Tomis (žokej Pavel Kašný)14:1
14 Juful Tennis (Fernand de Oliveira)12:1
15 Marath (Paul Francis Hamblin) 88:1
16 Lakreg (Martin Liška) 44:1
17 Red Dancer (žokej Raffaele Romano) 35:1
18 Roosevelt (Thomas Boyer) 60:1
19 Jung (žokej Bohuslav Mátl) 22:1
20 Lucky Luk (žokej Jason Maguire)16:1
21 Mr Big (žokej Noel Fehily) 10:1
22 Hirsch (žokej Dušan Andrés) 24:1
23 Mr Land (Pavel Složil) 22:1
24 Derby Sharp (Josef Sovka) 50:1
25 Numero Due (žokej Jiří Kousek) 11:1

26.Rubín - náhradník(Martina Růžičková) 500:1

autoři: Ivo Pospíšil, ip | 10. 10. 2009 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama