Alpské lyžování se bude stejně jako na nedávných olympijských hrách odehrávat v Sestriere, v Pragelatu budou vedle běžců na lyžích závodit i biatlonisté. Premiérová soutěž v curlingu se uskuteční v Pinerolu a v Turíně budou o medaile bojovat sledge hokejisté.
Mezi více než pěti stovkami účastníků bude i pět českých zástupců, vesměs závodníků ve sjezdovém lyžování. Zřejmě jedinou medailovou nadějí je zrakově postižená Anna Kulíšková, jež při pátečním slavnostním zahájení ponese českou vlajku. Právě dnes dvacetiletá lyžařka před deseti dny obsadila třetí místo ve finálovém slalomu Světového poháru, který se uskutečnil v italské Mondově.
Na tratích v Sestriere nastoupí ve všech závodech, ale podle vlastních slov si více šancí dává v rychlostních disciplínách. Kulíšková by se mohla stát nástupkyní rovněž zrakově postižené Kateřiny Teplé, dvojnásobné paralympijské vítězky ze Salt Lake City. V Turíně už bude úspěšná závodnice chybět. "Radši bych, aby tam jela a já byla v jejím stínu. Takhle to je všechno na mně a moc dobře mi to nedělá," uvedla na únorové tiskové konferenci Kulíšková.
V českém paralympijském týmu je jedinou ženou. Doplní ji Stanislav Loska (amputace horní končetiny, kategorie LW6/8-1), Jan Dostál (amputace dolní končetiny, LW2), Michal Nevrkla (amputace dolní končetiny, LW2) a Radim Kozlovský (vozíčkář, LW10-2).
Všichni čeští sportovci do paralympijské vesnice v Sestriere přijeli 4. března, kdy se její brány otevřely. "Přes den je tady nad nulou, všude je hezké blátíčko. Vypadá to tady jako na stavbě," popsal atmosféru v dějišti tiskový mluvčí Českého paralympijského výboru David Šnajdr.
Před čtyřmi lety česká výprava získala pět medailí a obsadila 14. místo v hodnocení národů. Letos bude boj o cenné kovy tvrdší, protože se poprvé v historii paralympijských her budou používat takzvané přepočtové koeficienty zohledňující rozsah zdravotního postižení. Soutěžit se tak bude pouze ve třech kategoriích: sedící, stojící a zrakově postižení. Od 10. do 19. března se bude rozdělovat celkem 56 sad medailí.