Olympijský park trápí časový posun v Riu. Některé soutěže skončí až o půlnoci

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 10. 2015 16:40
Během letní olympiády v Rio de Janeiru vyroste na březích lipenské přehrady olympijský park. Pořadatelé si vystačí se stejným rozpočtem jako před rokem olympijská Letná, sportoviště ale tentokrát budou na více místech. Hendikepem je značný časový posun, který projekce z Brazílie posune hluboko do večerních hodin.
Vizualizace olympijského sportoviště na Lipně
Vizualizace olympijského sportoviště na Lipně | Foto: ČOV

Praha - Český olympijský výbor stejně jako na pražské Letné během loňských zimních her v Soči chystá i na příští rok ve dnech olympiády v Riu podobnou akci na českém území. Čili olympijský park, kde si jeho návštěvníci budou moci vyzkoušet různé sportovní disciplíny a fandit přitom českým reprezentantům v bojích o medaile.

Park za podpory Mezinárodního olympijského výboru vyroste tentokrát na březích Lipenské přehrady a bude vyvrcholením celoroční kampaně Jižní Čechy olympijské.

"Nabídneme možnost vyzkoušet si různé druhy sportů, připravujeme koncerty a samozřejmě nebudou chybět velkoplošné projekce olympijských přenosů a telemosty se sportovci z Ria,“ prozradil Michal Caban, režisér a scenárista projektu, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Budete moci využít zkušeností z loňské vydařené akce na Letné?

Určitě, vždyť to navíc byla zimní akce, která je vždy obtížnější ke zvládnutí než letní, kterou může narušit snad jen vytrvalý déšť.

Co bylo rozhodující pro uspořádání tohoto olympijského parku právě na Lipně?

Vedení Českého olympijského výboru hledalo lokalitu, kde budou optimální podmínky pro letní sporty, bude možné tam využívat existující sportoviště a v neposlední řadě nebude chybět podpora místních úřadů i obyvatel. A o tento projekt měl největší zájem Jihočeský kraj. Bere ho také jako velkou příležitost ukázat ideální místa pro aktivní dovolenou. Nejde totiž jen o oblast Lipenska, ale o celé území Jihočeského kraje.

Můžete nám tento projekt přiblížit?

Jeho srdcem se stane Lipno a plocha tohoto parku bude o něco menší, než byla na Letné. Mnohem větší však bude jeho okolí, protože v řadě dalších měst a vesnic budou na různých zrekonstruovaných a upravených sportovištích probíhat další akce. Ty by pak měly být jakýmsi prologem a zároveň i lákadlem před bohatým programem na Lipně. Celkový rozsah projektu se pohybuje v desítkách čtverečních kilometrů.

Víte už, co všechno budou mít návštěvníci lipenského parku k dispozici?

Počítáme s plážovými sporty, tedy volejbalem, házenou a fotbalem, s pískovišti  pro malé děti, malými hřišti, například pro fotbalové turnaje, a dále pak s vodou, včetně bazénů, skluzavek a šlapadel. Pro fanoušky budou připraveny velkoplošné projekce, telemosty, dále pak koncerty, divadlo pro děti a chceme pořádat i různé soutěže. Podobně jako na pražské Letné počítáme s návštěvou olympioniků, kteří se budou vracet z Ria.

Program je to bohatý, ale nezapomínáte na velký časový posun mezi Brazílií a Českou republikou?

Víme o něm a je dost nepříjemný. Vždyť soutěže tam začnou někdy ve tři hodiny odpoledne a nejzajímavější finálové až někdy kolem půlnoci. Za hezkého počasí tam dospělí snad zůstanou, jinak druhý den nabídneme reprízy.

Jste připraveni na velkou náročnost organizace takového projektu?

I v tomto směru nám pomohou zkušenosti z Letné, kde jsme pracovali se spoustou dobrovolníků. Hodláme rovněž využít spolupráce s místními sportovními jednotami na Lipně i jeho okolí a dojednat s nimi konkrétní činnost, o kterou by se měly postarat. Věříme, že jich zapojí co nejvíc.

A jak jste s přípravami tohoto projektu daleko?

Jsme sice teprve jen na jeho začátku, ale naše vize už začínají mít konkrétní podobu. Například už pečlivě zvažujeme každý finanční výdaj, abychom předpokládanou částku 65 milionů korun správně využili. Není to činnost jednoduchá, ale v každém případě zajímavá a smysluplná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy