2. 8. 2009 20:45
Michael Phelps uspěl v polohové štafetě 4x100 metrů
Michael Phelps
Michael Phelps | Foto: Reuters

Řím - Letošní plavecké mistrovství světa v Římě přineslo 43 světových rekordů. Dnešní závěrečný program obohatil sbírku o další čtyři historicky nejlepší časy.

Na předchozím světovém šampionátu v Melbourne před dvěma lety přitom padlo pouze 15 rekordů, tentokrát však plavci těžili z výhody polyuretanových plavek.

Účinnost nového úboru dokázalo finále na 50 metrů prsa, v kterém překonaly dosavadní světový rekord hned tři plavkyně. Nejrychlejší byla Ruska Julia Jefimovová, která časem 30,09 posunula měsíc starý rekord Kanaďanky Amandy Reasonové o 14 setin sekundy.

Druhá Američanka Rebecca Soniová za vítězkou zaostala o pouhé dvě setiny a třetí Australanka Sarah Katsoulisová o sedm setin sekundy.

Brit Liam Tancock znovu posunul hranici světového rekordu na 50 metrů znak. Ve finále vyhrál časem 24,04, čímž o čtyři setiny sekundy zlepšil svůj rekordní výkon ze sobotního semifinále. Druhý doplaval Japonec Junja Koga a třetí Jihoafričan Gerhard Zandberg.

Němka Britta Steffenová vytvořila v bazénu Foro Italico po světovém rekordu na 100 metrů volný způsob nejlepší historický čas i na poloviční trati. Časem 23,73 sekundy překonala dubnový výkon Nizozemky Marleen Veldhuisové o 23 setin.

Druhá skončila Švédka Therese Alshammarová. O bronz se podělily Australanka Cate Campbellová a právě Veldhuisová, které měly shodný čas.

"Hodně mě to překvapilo. Padesátka je hodně o štěstí a já přitom měla špatný start," uvedla Steffenová. "Závod byl opravdu velmi rychlý. Chtěla jsem zaplavat čas 23,8, ale soupeřky mě donutily být ještě lepší," dodala.

Nejlepší historický výkon pak předvedli i američtí plavci v polohové štafetě na 4x100 metrů. Kvarteto Aaron Peirsol, Eric Shanteau, Michael Phelps a David Walters zaplavalo čas 3:27,28 minuty, kterým ubralo 2,06 vteřiny z předchozího výkonu amerického týmu z olympiády v Pekingu.

Druhá skončila německá štafeta, která vylepšila svůj evropský rekord z dopoledních rozplaveb, třetí byli Australané.

Bez rekordu skončilo finále mužů na 400 metrů polohový závod. Již čtvrtou zlatou medaili vybojoval Američan Ryan Lochte, který zaostal o 3,17 vteřiny za rekordem Michaela Phelpse z olympijských her v Pekingu. Fenomenální Američan dnes nestartoval. Stříbro pak získal jeho krajan Scott Tyler Clary a bronz Maďar Laszlo Cseh.

Rovněž na 1500 metrů kraul rekord nepadl. Vyhrál Tunisan Usáma Mellúlí, který porazil Kanaďana Ryana Cochrana a Číňana Sun Janga.

V ženské polohovce na 400 metrů pak vyhrála Maďarka Katinka Hosszuová v rekordu šampionátu. Stříbro brala Kirsty Coventryová ze Zimbabwe a bronz světová rekordmanka a olympijská vítězka Australanka Stephanie Riceová.