Šok v Bostonu, slavný maraton ovládl japonský amatér. Tokijský úředník deklasoval africké hvězdy

František Typovský František Typovský
17. 4. 2018 13:58
Velké překvapení zažili fanoušci při maratonu v americkém Bostonu. Všechny hvězdné africké běžce v sychravém počasí porazil amatérský Japonec Yuki Kawauchi.
Japonský úředník Yuki Kawauchi slaví překvapivý triumf na Bostonském maratonu.
Japonský úředník Yuki Kawauchi slaví překvapivý triumf na Bostonském maratonu. | Foto: Reuters

Boston - Mimořádně nevlídné počasí připravil americký Boston pro běžce při věhlasném městském maratonu. Po celou dobu závodu hustě pršelo a teploty dosahovaly maximálně sedmi stupňů Celsia. Na polovinu dubna zkrátka velká zima. 

Právě díky nepříznivým povětrnostním podmínkám se ale narodilo jedno z největších překvapení maratónských běhů posledních let. Všechny hvězdné africké profesionály totiž překonal Japonec Juki Kawauči, který časem 2:15:58 ovládl celý závod.

Až za ním doběhl například keňský mistr světa v maratonu Geoffrey Kirui či dvojnásobný olympijský medailista Galen Rupp z USA. Druhý Kirui navíc na Japonce ztratil více než dvě minuty, což je při maratonech na 42 kilometrů velký rozdíl. To vše se Kawaučimu povedlo i přesto, že jako vítěz zaběhl nejhorší čas v Bostonu za posledních 42 let. 

Kawaučiův triumf zazáří ještě více, když se vezme v potaz jeho kariéra. Jednatřicetiletý Japonec se totiž běháním na rozdíl od afrických a afroamerických běžců neživí, je to amatér. Ve své domovině stále pracuje jako úředník v prefektuře Saitama poblíž Tokia a náklady na závody a tréninky si hradí sám ze svých peněz, bez pomoci jakýchkoli sponzorů. Ti mu ale možná po zázračném triumfu v Bostonu začnou sami prozvánět telefon. 

Ačkoli je Kawauči amatér, není to žádný novic ve světě běžců na dlouhých tratích. Několikrát se umístil v nejlepší desítce na prestižních japonských maratonech v Tokiu a Fukuoce. Zároveň reprezentoval Japonsko na loňském mistrovství světa v Londýně, kde skončil devátý. Na ty nejlepší atlety mu ale na těch nejvýznamnějších závodech vždy několik minut scházelo. Až do nynějška; nečas v Bostonu mu totiž do kapsy přihrál triumf na jednom z nejdůležitějších světových maratonů. 

Bostonský maraton se tradičně běhá v polovině dubna, trasa vede z předměstí města do jeho centra. Letos se závodu zúčastnilo na 30 tisíc běžců, mezi nimi například český novinář magazínu Reportér Tomáš Poláček.

V roce 2013 se závod dostal do povědomí vinou čečenských atentátníků, kteří v cílové rovince odpálili výbušniny. Na bulváru Boylston Street, kde 42 kilometrový běh končí, tehdy zemřeli tři lidé a dalších několik stovek bylo zraněno. Šestnáct lidí přišlo o končetiny. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy