Madonnu střídá 1200 desek. Kurt pro finále Fed Cupu roste

ČTK ČTK
9. 11. 2015 12:18
V pražské O2 areně se po koncertě popové zpěvačky Madonny chystá další velká akce, tentokrát finále tenisového Fed Cupu. Příprava kurtu se musí stihnout za pouhých 24 hodin, už v úterý zde bude trénovat český i ruský tým.
Kurt pro finále Fed Cupu 2015 roste
Kurt pro finále Fed Cupu 2015 roste | Foto: ČTK

Praha - Za rozbřesku opustilo třiatřicet kamionů produkce popové zpěvačky Madonny pražskou O2 arenu a v zápětí se do útrob haly začal stěhovat tenisový kurt pro finále Fed Cupu. Na jeho montáži se začalo pracovat v šest hodin, aby od úterý mohly české i ruské tenistky trénovat a připravovat se na víkendové boje.

Zelený povrch Novacrylic Ultracushion se jako skládačka montuje z 1200 desek. Běžně mají pořadatelé na položení a natření kurtu okolo dvou dnů, nyní kvůli nabitému programu v hale jen čtyřiadvacet hodin. Nejdříve dělníci položili dřevotřískové desky a po desáté hodině se už na zemi objevila první lajna.

"Máme daleko méně času, je to náročnější, aby se to udělalo a splňovalo to všechny regule, ale uděláme vše, aby to bylo včas, a těšíme se, že trofej znovu získáme," řekl Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní, která organizačně a marketingově zajišťuje české týmy ve Fed Cupu a Davis Cupu.

Český unikát

Kurt, tribuny a zázemí se snaží dát vzhledem ke zrychlenému režimu do kupy více lidí než jindy. "Je jich víc, tak o třicet až čtyřicet, celkem to bude okolo osmdesáti devadesáti lidí," prozradil Šafařík shodou okolností v momentu, kdy na plochu vpochodovala parta mužů, kteří se vmžiku zapojili do práce.

Rychlému průběhu sestavování dvorce pomohlo, že si organizátoři halu vyměřili už minulý týden. Proto teď hned od rána mohli začít s pokládkou. "Je to o přípravě, a když to uděláte dobře, jde to pak o to snadněji," konstatoval Šafařík.

Český dvorec je do jisté míry unikát. Na Davis Cup a Fed Cup se používá už podvanácté. "Desky vždy pečlivě ukládáme a znovu montujeme," řekl Šafařík. "Nikdo to neumí jako my a všichni se diví, že to jsme schopni tak rychle udělat."

Po položení dvorce přijde na řadu finální nátěr, který může ovlivnit rychlost povrchu. Na tom se dohodne český kapitán Petr Pála s odpovědnou firmou. Rychlost musí vyhovovat pravidlům ITF a v minulosti už byla několikrát na hraně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy