Lékař: Armstrong mohl vyhrávat i bez dopingu

Sport Sport
25. 1. 2013 8:25
Bývalý Armstrongův lékař Michele Ferrari je přesvědčený, že americký cyklista by uspěl i bez nedovolených látek.
Musel opravdu Lance Armstrong dopovat? Jeho lékař tvrdí, že ne.
Musel opravdu Lance Armstrong dopovat? Jeho lékař tvrdí, že ne. | Foto: Reuters

Milán - Michele Ferrari, bývalý lékař Lance Armstronga  je přesvědčený, že americký cyklista by uspěl i bez nedovolených látek.

Armstrong minulý týden v rozhovoru s Oprah Winfreyovou přiznal, že zakázané preparáty užíval při všech svých sedmi triumfech na Tour de France s tím, že bez nich by vyhrát nešlo. Ferrari ale tvrdí opak.

Dávky testosteronu prý byly moc velké

Lékař, jenž má za podíl na dopingu doživotní zákaz působení ve sportu, popsal na své internetové stránce účinky testosteronu, EPO a krevních transfúzí na sportovce. Pokud by prý Armstrong užíval testosteron v takových dávkách a takovým způsobem, jak to ve svých svědectvích popisují jeho někdejší týmoví kolegové, měl by podle Ferrariho jen "placebo efekt".

"Armstrong by dosáhl stejné úrovně výkonnosti i bez podpory dopingu díky svému talentu, kterým výrazně převyšoval své současníky," uvedl Ferrari.

Soudit se s ním chce kdekdo

Armstrong obvinění z dopingu vždy popíral, v polovině ledna se však přinatáčení rozhovoru pro televizní pořad Winfreyové k užívání zakázaných látek přiznal. Za provinění byl už loni po vyšetřování USADA potrestán na sportovní úrovni, mimo jiné odebráním všech sedmi titulů z Tour, nyní čelí několika žalobám.

Odškodné po něm chtějí organizátoři závodu Tour Down Under, britský list Sunday Times, na kterém Armstrong v minulosti vysoudil peníze za křivé obvinění z dopingu, a také řada sponzorů. Navíc čelí obvinění bývalého stájového kolegy Floyda Landise ze zpronevěry milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy