Landis znovu popřel doping

ČTK
20. 5. 2007 11:51
Malibu - Americký cyklista Floyd Landis při veřejném slyšení v kalifornském Malibu znovu zopakoval, že při loňském triumfu na Tour de France nedopoval.
Floyd Landis - dopingový hříšník
Floyd Landis - dopingový hříšník | Foto: Reuters

Podle agentury AP vyjmenoval při své hodinu a čtvrt trvající výpovědi padesát důvodů, proč neměl zapotřebí podvádět.
    Za dopingový nález po 17. etapě loňské Tour de France hrozí Landisovi dvouletý trest a odebrání titulu. V jeho moči se našlo nepovolené množství umělého testosteronu.

Landis ve svém s napětím očekávaném sobotním vystoupení uznal, že jeho pověst je po dopingovém skandálu v troskách, ale zároveň potvrdil, že za očištění svého jména hodlá bojovat dál.

"Jak bych se mohl někomu podívat do očí, kdybych opravdu vyhrál podvodem? Jak bych mohl být hrdý sám na sebe po vší té námaze, kterou jsem do toho sportu vložil? Vím, že jsem si to vítězství zasloužil," prohlásil před zaplněným sálem, v němž byli i jeho rodiče a manželka Amber.

Jednatřicetiletý cyklista, který vypovídal pod přísahou, uvedl, že k vítězství v 17. etapě mu pomohl do puntíku splněný taktický plán, nikoli doping.

"Pořád tomu nálezu nerozumím, ale doping, to je prostě něco zcela proti mému přesvědčení. Když jsem se loni v létě dozvěděl o pozitivním výsledku testu, byl to pro mne hrozný šok," řekl. Dodal, že jedinou zakázanou látkou, kterou kdy vzal, byl kortizon po zranění kyčle, a to až po svolení cyklistických funkcionářů.

Jeho advokát už na počátku desetidenního slyšení zpochybnil věrohodnost francouzské laboratoře, která vzorky analyzovala. Zástupce americké antidopingové agentury USADA Richard Young se naproti tomu ve svém úvodním proslovu za laboratoř postavil a uvedl, že výsledkům testů se dá plně věřit.

V pondělí čeká Landise křížový výslech, slyšení bude trvat do 23. května. Ani pak ale případ nebude úplně na konci, Landis se totiž bude moci proti verdiktu případně odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy